Czy zwolnienie żołnierza z obowiązku zwrotu równowartości kosztów poniesionych na utrzymanie i (...)

Czy zwolnienie żołnierza z obowiązku zwrotu równowartości kosztów poniesionych na utrzymanie i naukę w szkole wojskowej oraz kosztów nauki, na którą żołnierz uzyskał pomoc od organów wojskowych ze względu na powołanie do innej służby publicznej pociąga za sobą konsekwencje podatkowe ?

W dniu 04.08.2006 roku wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym w sprawie zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych równowartości kosztów poniesionych na utrzymanie i naukę w szkole wojskowej oraz kosztów nauki na którą żołnierz uzyskał pomoc od organów wojskowych.

Podatnik pisze, że zgodnie z art. 54 ust. 1 i 2 z dnia 11 września 2003 roku o służbie żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 179 , poz. 1750 ze zm.), żołnierz zawodowy, który wypowiedział stosunek służbowy w okresie nie przekraczającym okresu dwa razy dłuższego od czasu ukończenia studiów(...) zobowiązany jest do zwrotu równowartości kosztów poniesionych na utrzymanie i naukę w szkole wojskowej oraz kosztów nauki , na którą żołnierz uzyskał pomoc od organów wojskowych. Jednakże na podstawie art. 54 ust. 6, pkt. 3 cytowanej ustawy Minister Obrony może zwolnić żołnierza z obowiązku zwrotu tych kosztów w całości lub części ze względu na powołanie do innej służby publicznej (w przypadku Pana jest to Straż Graniczna).

Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst Dz. U. Nr 14 z 2000 roku, poz. 176 ze zm.), za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy uważa się między innymi świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. W związku z tym przedmiotowe świadczenia stanowią dla pracownika przychody ze stosunku pracy jako świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, o którym mowa w przytoczonym powyżej przepisie

Cytowane przez podatnika przepisy o służbie zawodowej dotyczą warunków jakie powinien spełniać żołnierz w przypadku korzystania z pomocy organów wojskowych w tym zakresie oraz konsekwencji jakie ponosi żołnierz, który wypowiedział stosunek służbowy w okresie nie przekraczającym okresu dwa razy dłuższego od czasu ukończenia studiów(....).

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolna od podatku jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.

Odrębnymi przepisami, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 90 są przede wszystkim przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1993 roku w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych(Dz. U. Nr 103 z 1993 r., poz. 472 ze zm.).

    Stosownie do § 2 ust. 1 rozporządzenia przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych rozumie się :
  • kształcenie w szkołach dla dorosłych i szkołach wyższych,
  • kształcenie, dokształcanie, oraz doskonalenie w formach pozaszkolnych.

    Należy podkreślić, że przepis powyższy stanowi o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych oraz wykształcenia ogólnego. Oznacza to, że przepisy rozporządzenia dotyczą nie tylko dokształcania ściśle związanego z pracą wykonywaną przez podatnika, ale także uzyskania przez niego ogólnej wiedzy.
    Zakład pracy zgodnie z § 4 ust. 2 rozporządzenia może przyznać dokształcającemu się pracownikowi dodatkowe świadczenia a w szczególności:
  • zwrócić koszty przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia na zasadach obowiązujących przy podróżach służbowych na obszarze kraju, o ile nauka odbywa się w innej miejscowości niż miejsce zamieszkania i miejsce pracy pracownika,
  • pokryć koszty podręczników i innych materiałów szkoleniowych,
  • pokryć opłaty za naukę , pobierane przez szkołę,
  • udzielić dodatkowego urlopu szkoleniowego.

W związku z tym sfinansowanie pracownikowi kształcenia w formach szkolnych stanowi świadczenie przyznane zgodnie z w/w rozporządzeniem i korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie cytowanego wyżej przepisu art. 21 ust. 1 pkt 90 w/w. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zwolnienie z obowiązku zwrotu równowartości kosztów na podstawie przepisów o służbie żołnierzy zawodowych nie powoduje u podatnika powstanie przychodu podlegającemu opodatkowaniu podatkiem dochodowym i nadal korzysta ze zwolnienia wymienionego w przepisie art. 21 ust. 1 pkt 90.

W świetle powyższych ustaleń Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pińczowie postanowił jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika