Czy sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze umowy o dożywocie, przed upływem 5 lat od dnia nabycia (...)

Czy sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze umowy o dożywocie, przed upływem 5 lat od dnia nabycia podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

W odpowiedzi na pismo z dnia 10.05.2004 r. (data wpływu do tut. Organu podatkowego 11.05.2004 r.); Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Podgórze informuje, że zgodnie z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) organ podatkowy (... ) na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Porady prawne

Zgodnie z art. 10 ust. 1pkt. 8 lit. a ustawy z dnia 26.07.1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176 ze zm.) źródłem przychodów jest m.in. odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie.Podatek od dochodu ze sprzedaży nieruchomości ustala się w formie ryczałtu w wys. 10% uzyskanego przychodu (art. 28 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Natomiast art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. d cyt. na wstępie ustawy stanowi, iż wolne od podatku dochodowego są m. in. przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowychokreślonych w art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. a-c; w całości - jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

Art. 888 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) definiuje pojęcie umowy darowizny, gdzie przez tę umowę darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Natomiast art. 908 ww. ustawy Kodeks Cywilny określa pojęcie umowy dożywocia, która zobowiązuje nabywcę w zamian za przeniesienie własności nieruchomości zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie, czyli przyjąć zbywcę -jako domownika, dostarczyć mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym. Takie też zapewnienia złożyli państwo w dniu 21.03.2002 r. umową dożywocia. Zatem zawarta umowa dożywocia miała charakter świadczenia ekwiwalentnego - nie można tu mówić o dożywociu jako szerszym pojęciu darowizny. Świadczenie darowizny jest bezpłatne - druga strona umowy nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za uczynioną darowiznę. Nieodpłatność oznacza, ze darczyńca nie może uzyskać jakiegokolwiek ekwiwalentu ani w chwili dokonania darowizny, ani też w przyszłości.

Zatem niesłuszne jest Państwa własne stanowisko w przedmiotowej sprawie. Zawartą przez Państwa umowę dożywocia nie można traktować rozszerzająco jako umowę darowizny.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika