1. Czy koszty obciążające projekt są kosztami uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia?2. (...)

1. Czy koszty obciążające projekt są kosztami uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia?
2. Czy przychód z otrzymanej subwencji jest przychodem zwolnionym z podatku dochodowego od osób prawnych na mocy art. 17 ust. 1 pkt 23?
3. Czy w powyższym przypadku będą występowały różnice kursowe?
4. Czy księgowania stosowane przez Spółkę są prawidłowe?

Działając na podstawie art. 14a § 1 i art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu stwierdza, że stanowisko 'Z.' Spółka z o.o. w E., ul. ... .-. , NIP: ...-..-..-... dotyczące:

  • kwestii korzystania ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych dochodów wymienionych w art. 17 ust. 1 pkt 23 z tytułu otrzymania subwencji jest nieprawidłowe,
  • kwestii wystąpienia różnic kursowych jest prawidłowe,
  • kwestii zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na realizację projektu w momencie ich poniesienia jest prawidłowe.

W skierowanym do organu podatkowego piśmie z dnia 14 listopada 2006 r. (data wpływu 15.11.2006 r.) uzupełnionym w dniu 16.01.2007 r. Strona wniosła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jej indywidualnej sprawie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że jako spółka z 100% udziałem gminy miasta otrzymał środki w walucie euro na podstawie zawartego porozumienia na wdrożenie operacji 'P.', zatwierdzonej przez Komitet Monitorujący i Sterujący (MSC) programu inicjatyw wspólnotowych (CIP) ?I.? w dniu 10.01.2005r. w Kopenhadze. Przedmiotem tego porozumienia jest kontrakt na subwencje pomiędzy władzą zarządzającą 'C.' Strefy Północnej i partnerem prowadzącym. W związku z podpisanym porozumieniem Spółka z o.o. wszelkie koszty obciążające ten projekt księguje jako koszty uzyskania przychodu w koszty działalności z rozszerzeniem analitycznym dotyczącym projektu. Po sporządzeniu raportu za okres 6-miesięcy i przeliczeniu wszystkich kosztów na godziny zaangażowania w projekcie. Raporty przeliczane są ze złotych na euro według miesięcznego kursu waluty. Po zatwierdzeniu raportu Spółka otrzymuje certyfikat będący podstawą otrzymania środków pieniężnych (euro), które przeliczane są w ciągu roku według kursów kupna stosowanych na dzień wpływu waluty przez bank (konto dewizowe). Ponadto Spółka przedstawiła sposób ujęcia księgowego na poszczególne konta operacji związanych z projektem.

W związku z powyższym Strona wystąpiła z pytaniami:
1. czy koszty obciążające projekt są kosztami uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia?,
2. czy przychód z otrzymanej subwencji jest przychodem zwolnionym z podatku dochodowego od osób prawnych na mocy art. 17 ust. 1 pkt 23?,
3. czy w powyższym przypadku będą występowały różnice kursowe?,
4. czy księgowania stosowane przez Spółkę są prawidłowe?

Zdaniem Spółki przychód z tytułu otrzymania zwrotu kosztów ? subwencji korzysta ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób prawnych na mocy art. 17 ust. 1 pkt 23, zgodnie z którym ?dochody uzyskane przez podatników od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, pochodzące ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym także ze środków z programów ramowych badań, rozwoju technicznego prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów Rzeczpospolitej Polskiej, właściwego ministra lub agencje rządowe; w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej na rzecz podmiotów, którym służyć ma ta pomoc?.
Ponadto, zdaniem Spółki, wszystkie wydatki związane z programem będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia.

Odnośnie różnic kursowych Spółka stoi na stanowisku, że różnice wystąpią w momencie sprzedaży waluty. Zdaniem Spółki różnice kursowe od własnych środków w walutach obcych ustala się jako różnicę między wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu sprzedaży walut z dnia faktycznej zapłaty, oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłoszonego przez bank, z którego usług korzysta spółka.

Ponadto Podatnik oświadczył, iż w sprawie objętej wnioskiem nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu informuje.
Zgodnie z treścią art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r .- Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Na podstawie przedstawionego porozumienia Konsorcjum zawartego przez i pomiędzy Partnerami 'P.' w strukturze ... (północ) przedmiotem tego porozumienia jest organizacja partnerstwa aby wdrożyć operację ....... 'P.'. Porozumienie zostało zawarte od dnia 10.01.2005 r. do daty, gdy każdy z partnerów otrzyma należny zwrot swojej ostatniej płatności przez Komisję UE do CIP ?I.? według Rozporządzenia Rady (EC) Nr 1260/1999 art. 32(4).
Program INTERREG IIIC jest finansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (ang. ERDF), a współfinansowany ze środków krajowych uczestniczących w nim państw. Projektem realizowanym w ramach programu UE 'I.'' jest 'P.'.

Organizacja 'P.' skupia administrację portową i przedsiębiorstwa zarządzające portami w krajach członkowskich Unii Europejskiej, a także Rosji. Ze strony polskiej członkami tego projektu są zarządy portów w Sz./Ś. oraz E.. Członkami projektu jest 20 miast portowych z 12 krajów Unii Europejskiej między innymi Niemiec, W. Brytanii, Włoch, Danii, Finlandii, Polski, krajów nadbałtyckich, a także Rosji. Projekt jest realizowany w latach 2005-2007. Jego celem jest identyfikacja najważniejszych wyzwań stojących obecnie przed europejskim sektorem portowym i maksymalne wsparcie uczestniczących w projekcie partnerów celem poprawy ich struktur administracyjno-zarządzających oraz zacieśnienia integracji pomiędzy nimi. Powyższe cele są realizowane poprzez zorientowane na praktykę zawodową spotkania informacyjne, warsztaty, seminaria i publikację fachowych czasopism.
'I.' powinien zachęcać władze regionalne i inne organy publiczne do postrzegania współpracy międzyregionalnej jako środka stymulującego ich rozwój przez umożliwienie dostępu do doświadczenia, jakim dysponują inni. Działania typowe dla współpracy międzyregionalnej obejmują: badania, przygotowanie analiz i studiów pod przyszłe projekty, szkolenia, seminaria, warsztaty, konferencje, wizyty studyjne, wspólne spotkania, strategie i działanie marketingowe, działanie informacyjne i PR, zarządzanie i koordynacja, projekty pilotażowe i pokazowe.

Ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego polscy partnerzy mogą uzyskać dofinansowanie w wysokości do 75% kosztów kwalifikowalnych projektu. Środki ERDF są przekazywane w postaci refundacji.

Na podstawie pkt. 4 § 5 porozumienia partnerzy dostają zwrot wszystkich swoich wydatków oprócz ich wkładu początkowego, który został wniesiony deklaracją o współfinansowaniu.
Kontrolą pierwszego stopnia oraz certyfikacją kosztów związanych z udziałem polskich partnerów w projekcie 'I.' zajmuje się Biuro 'I.' (Władza Wdrażająca Program PHARE CBC). Po otrzymaniu certyfikacji środki finansowe (euro) przekazywane są bezpośrednio na rachunek bankowy spółki.

Status prawny środków pochodzących z funduszy strukturalnych regulują przepisy Rozporządzenia Rady (WE) Nr 1260/1999 z dnia 21 czerwca 1999 r. ustanawiające przepisy ogólne w sprawie funduszy strukturalnych oraz rozporządzenie Komisji (WE) nr 438/2001 z dnia 2 marca 2001r. ustanawiające szczegółowe zasady wykonania Rozporządzenia Rady nr 1260/1999 dotyczącego zarządzania i systemów kontroli pomocy udzielanej w ramach funduszy strukturalnych, ustawy o finansach publicznych oraz ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. o Narodowym Planie Rozwoju 2004-2006 (Dz.U. nr 116 poz. 1206).

Środki funduszy strukturalnych pochodzą z budżetu Unii Europejskiej i są środkami publicznymi zgodnie art.3 ust 1 pkt 2 ustawy o finansach publicznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2005 r. jak i w przepisach art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249, poz. 2104 ze zm.), obowiązującej od dnia 1 stycznia 2006 r.
Pomoc jaką otrzymują beneficjenci, pochodzi zatem ze środków z budżetu państwa na prefinansowanie realizowanych programów i projektów pomocowych. W związku z tym nie jest to pomoc otrzymana ze środków bezzwrotnej pomocy, a takie pochodzenie warunkuje zwolnienie przedmiotowe z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 23 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54 poz. 654 ze zm.).
Środki pomocowe w części współfinansowanej z budżetu nie mogą być uznane za pomoc pochodzącą z dotacji, o których mowa w art. 69 ust. 4 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2003r. Nr 15 poz. 148 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2005 r. jak i w przepisach art. 106 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249, poz. 2104 ze zm.), obowiązującej od dnia 1 stycznia 2006 r., a zatem w tej części pomoc otrzymana przez beneficjenta również nie jest zwolniona z podatku dochodowego, ponieważ zwolnieniu z podatku podlegają tylko dotacje w rozumieniu ustawy o finansach publicznych.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego ostateczny odbiorca (spółka) w istocie jest wykonawcą określonych w umowie świadczeń za odpłatnością (zwrotem kosztów), a więc ?usług?, których wykonanie zlecił odpowiedzialny za ich realizację beneficjent końcowy (Instytucja Wdrażająca). Środki otrzymane przez spółkę z tytułu wykonanych świadczeń (usług) na rzecz Instytucji Wdrażającej stanowią stosownie do postanowień art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychody, natomiast wydatki sfinansowane z tych środków będą stanowiły koszty uzyskania przychodów stosownie do przepisów art. 15 ust. 1 cyt. ustawy. Przy zastosowaniu wskazanych wyżej przepisów, skutki podatkowe dla Spółki będą neutralne, bowiem przychody ze środków otrzymanych od Instytucji Wdrażającej (subwencja) zostaną zrównoważone wydatkami, na sfinansowanie realizowanych projektów, stanowiącymi koszty podatkowe.

A zatem wydatki na realizację projektu będą kosztami uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia, natomiast otrzymany zwrot tych wydatków będzie przychodem podatkowym.

W świetle powyższego stanowisko spółki w zakresie zwolnienia dochodów z tytułu otrzymanej refundacji z podatku dochodowego od osób prawnych na mocy art. 17 ust.1 pkt 23 jest nieprawidłowe.

Kwestia powstawania podatkowych różnic kursowych została zawarta w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i tak zgodnie z art. 12 ust. 2 przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski. Na podstawie art. 12 ust. 2a przychody z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych ustala się jako różnicę między wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodu oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłaszanego odpowiednio przez bank, z którego usług korzystał podatnik, oraz art. 15 ust. 1 zgodnie z którym koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu. Na podstawie art. 15 ust. 1a koszty z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych ustala się jako różnicę między wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu sprzedaży walut z dnia faktycznej zapłaty oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłaszanego odpowiednio przez bank, z którego usług korzystał podatnik, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2006 r.

W przestawionym stanie faktycznym, zgodnie z powyższym unormowaniem różnice kursowe (dodatnie lub ujemne) w spółce wystąpią w momencie dokonania sprzedaży waluty.
Zatem stanowisko Strony w powyższej sprawie jest prawidłowe.

Nadmienić należy, że z dniem 01.01.2007 r. ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. nr 217 poz. 1589) wprowadzono art. 15a unormowania w zakresie różnic kursowych. Dla celów podatkowych podatnicy mogą przyjąć faktycznie stosowany kurs walut, np. bankowy lub kantorowy albo wynikający z umowy, jednakże nie może on być niższy niż kurs kupna i wyższy niż kurs sprzedaży ogłaszany przez Bank... . Przy różnicach kursowych koszt poniesiony związany będzie z powstaniem zobowiązania (w dacie otrzymania faktury) i zapłatą w dacie uregulowania zobowiązań w jakiejkolwiek formie. Ponadto w wyniku nowelizacji ustawy podatnicy uzyskali możliwość wyboru rozliczania różnic kursowych według reguł wynikających z zasad rachunkowości (art. 9b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) albo według zmienionych art. 15a uregulowań podatkowych.

Z przepisu art. 14a § 1 wynika, że z zapytaniem może wystąpić podatnik, płatnik lub inkasent o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Pytanie Spółki w zakresie stosowanego sposobu księgowań operacji gospodarczych nie dotyczy prawa podatkowego. Zagadnienia te normują przepisy ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2002 r. Nr 76 poz. 694 ze zm.). Zatem organ podatkowy nie jest właściwy do udzielenia interpretacji w tym zakresie.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu informuje, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na postanowienie w zakresie interpretacji służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Elblągu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika