Jaka jest stawka amortyzacyjna budynku zagospodarowanego ze szklarni na magazyn?

Jaka jest stawka amortyzacyjna budynku zagospodarowanego ze szklarni na magazyn?

Odpowiadając na pismo z dnia 01.04.2004 r. - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach stosownie do art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego oraz dołączonej dokumentacji wynika, że jest Pan właścicielem budynku magazynowego, parterowego niepodpiwniczonego - o kubaturze 688 m#179;. Wewnątrz magazynu wykonano pomieszczenie biurowo - socjalne poprzez wydzielenie go trwałymi ścianami murowanymi. Zgodnie z wyjaśnieniem zawartym w Pana piśmie przedmiotowy budynek jest trwale związany z gruntem, posiada fundament, posadowiony jest na stałym fundamencie oraz jest wynajmowany jako magazyn do celów działalności gospodarczej. Pana zdaniem za prawidłowe uważa zakwalifikowanie tej nieruchomości do symbolu KŚT-104 z roczną stawką amortyzacyjną 4,5%.

Porady prawne

Zgodnie z objaśnieniami zawartymi w Uwagach szczegółowych do grupy 1 - ?Budynki i lokale' rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) (Dz. U. z 1999 r. Nr 112, poz. 1317 ze zm.) - grupa ta obejmuje wszystkie budynki oraz znajdujące się w nich lokale z wyłączeniem obiektów o charakterze prowizorycznym, tymczasowym oraz obiektów przenośnych. Budynki są to obiekty budowlane, trwale związane z gruntem, wydzielone z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiadające fundamenty i dach. Samodzielnym środkiem trwałym w ramach grupy 1 jest budynek posadowiony na stałym fundamencie. O zaliczeniu budynku do właściwej podgrupy i rodzaju decyduje jego przeznaczenie oraz związana z tym konstrukcja i wyposażenie. W przypadku budynków o różnym przeznaczeniu o zaliczeniu obiektu do właściwej podgrupy i rodzaju decyduje głównie jego przeznaczenie. Z przedłożonej dokumentacji wynika, że głównym przeznaczeniem w/w budynku jest magazynowanie.

Również ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 106, poz. 1126 ze zm.) w art. 3 pkt 2 stanowi, że przez budynek należy rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

W Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) budynek ten został zaliczony do grupy 1 podgrupy 10 rodzaj 104 'Zbiorniki, silosy i budynki magazynowe', odpowiadającej podgrupie 13 Klasyfikacji Rodzajowe Środków Trwałych (91) tj. ?Budynki składowe'. Podgrupa 13 - 'Budynki składowe' obejmuje wyłącznie obiekty o kubaturze powyżej 500 m#179;. W 'Wykazie Rocznych Stawek Amortyzacyjnych' stanowiącym załącznik Nr 1 do ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) pod pozycją 01 zostały wymienione Budynki niemieszkalne - symbol KŚT 10, powiązanie z KRŚT m.in. symbol 13 a zatem stawka amortyzacyjna winna wynosić 2,5%. W przedmiotowej sprawie nie może mieć zastosowania stawka 4,5% albowiem w Wykazie wyraźnie zaznaczono 'z wyłączeniem budynków magazynowych i naziemnych'. W świetle powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach stwierdza, iż stanowisko Pana przedstawione w w/w piśmie nie jest słuszne pod względem prawnym.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika