Czy dochody z udostępnienie określonej powierzchni internetowej w celach reklamowych innych firm, może (...)

Czy dochody z udostępnienie określonej powierzchni internetowej w celach reklamowych innych firm, może rozliczać na ogólnych zasadach składając deklarację PIT-53?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 oraz § 4 i art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 25.09.2006 r. uzupełnionego pismem z dnia 26.10.2006 r. i 15.12.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko dot. sposobu opodatkowania przychodów z udostępnienia strony internetowej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Porady prawne

Z w/w wniosku wynika, iż zamieszkuje Pani na stałe w Polsce, pobiera świadczenie emerytalne, nie prowadzi działalności gospodarczej natomiast prowadzi stronę internetową, która nie jest działalnością zarobkową. Ewentualne przychody z reklam pokryją koszty hostingu i domeny. Na swojej stronie wynajmuje (udostępnia) Pani dla firmy ... ze Stanów Zjednoczonych określone miejsce (powierzchnię reklamową), które jest wypełniane przez reklamy wyświetlane bezpośrednio z serwerów tej firmy. Strona ta znajduje się na serwerach amerykańskiej firmy oraz domena dla strony związanej z osiągniętym przez Panią dochodem zarejestrowana jest w tej firmie. Z w/w firmą nie wiąże Jej żadna pisemna umowa, zaś warunki działania i wynagradzania zawarte są w ogólnym regulaminie dla wszystkich uczestników tego programu. W oparciu o umowę zawartą z w/w firmą mającą siedzibę wyłącznie poza granicami RP następuje wypłata wynagrodzenia bezpośrednio przez tę Firmę.
Dodaje, iż w przedmiotowej sprawie nie występuje umowa zlecenie ani też czynności związane z tą usługą.

Wątpliwość Pani sprowadza się do wyjaśnienia kwestii czy dochody z udostępnienie określonej powierzchni internetowej w celach reklamowych innych firm, może rozliczać na ogólnych zasadach składając deklarację PIT-53.

Zdaniem Pani przychody z udziału w programie ..., może zaliczyć do przychodów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 10 ust. 1 pkt 9, art. 44 ust. 3a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, składając deklarację PIT-53 do 20-go każdego miesiąca po otrzymaniu zapłaty.

Zgodnie z treścią przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy) ? art. 3 ust.1. Przepisy art. 3 ust. 1 i 2a stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska ? art. 4a.
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku ? art. 9 ust. 1.
Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30, art. 30a-30c oraz art. 44 ust. 7e i 7f, suma dochodów z wszystkich źródeł przychodów ? art. 9 ust. 1a.

Natomiast w myśl art. 10 ust.

1 pkt 9 i art. 11 ust. 1 i ust. 3 tejże ustawy źródłami przychodów są między innymi ?inne źródła? . Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, z zastrzeżeniem ust. 4.
Kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów ? art. 22 ust. 1.

Stosownie do art. 40, art. 44 ust. 1a i ust. 3a w/w ustawy - podatnicy, o których mowa w art. 31, 33, 34 i 35, jeżeli osiągają inne dochody, od których płatnicy nie mają obowiązku poboru zaliczek na podatek, są obowiązani wpłacić zaliczki na podatek należny od tych dochodów według zasad określonych w art. 44 ust. 3a. Podatnicy osiągający dochody bez pośrednictwa płatników:
1) ze stosunku pracy z zagranicy,
2) z emerytur i rent z zagranicy,
3) z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4 i 6-9, z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 1
- są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy, według zasad określonych w ust. 3a.
odatnicy uzyskujący dochody, o których mowa w ust. 1a, są obowiązani wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 19 % dochodu za miesiące, w których uzyskali ten dochód, w terminie do dnia 20 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania podatkowego. W terminach płatności zaliczek podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatników, deklaracje według ustalonego wzoru. Za dochód, o którym mowa w zdaniu pierwszym, uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody po odliczeniu kosztów uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 lub 9 oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2, opłaconych w danym miesiącu. Podatnik przy obliczaniu zaliczki może stosować zamiast stawki 19 % odpowiednio stawkę 30 %, 40 % lub 50 %.

Naczelnik tut. Organu uznaje, iż w/w dochody należy zakwalifikować jako inne źródła o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 w/w ustawy o podatku dochodowym. Podatnik uzyskuje dochody bezpośrednio od firmy zagranicznej a więc w tym przypadku, płatnik nie ma obowiązku poboru zaliczek na podatek dochodowy. Równocześnie osiąga dochody wymienione w art. 35 ustawy tj. z emerytury i w związku z tym od dodatkowych dochodów otrzymanych od firmy ... obowiązany jest wpłacać w ciągu roku zaliczki na podatek należny wg zasad określonych w art. 44 ust.

3a ustawy o podatku dochodowym.
Zaliczki miesięczne należałoby obliczać w wysokości 19% dochodu za miesiące, w których uzyskano dochody za okres od stycznia do listopada w terminie do dnia 20-go każdego miesiąca za miesiąc poprzedni a za grudzień w terminie złożenia zeznania. W terminach płatności zaliczek należy składać deklaracje PIT-53 w urzędzie skarbowym właściwym wg miejsca zamieszkania podatnika. Przedmiotowe dochody podlegają ostatecznie rozliczeniu zgodnie z art. 45 ust. 1 w/w ustawy w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym . Należy zauważyć, że ustawodawca nie przewidział dla w/w przychodów tj. innych źródeł stosowania kosztów w wysokości zryczałtowanej a wiec można mówić tylko o kosztach faktycznie poniesionych w celu uzyskania przychodów (na podstawie dowodów ich poniesienia). W przypadku braku takich dowodów należy przyjąć że koszty uzyskania przychodów nie występują.
Udzielając przedmiotowej interpretacji uwzględniono stwierdzenie Pani we wniosku, iż nie prowadzi działalności gospodarczej, uzyskuje przychody tylko z firmy ... oraz nie występuje umowa zlecenie ani też żadne czynności z Pani strony związane z tą usługą.
Zatem odnosząc stan faktyczny opisany we wniosku do obowiązujących przepisów prawa podatkowego stwierdzić należy, że stanowisko podatnika jest prawidłowe, w związku z czym orzeczono jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.
Z posiadanych danych przez tutejszy organ podatkowy wynika, iż w dacie złożenia wniosku wobec Pani nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2006 r.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wadowicach w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 14a § 4, w związku z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika