Czy sprzedaż samochodu ciężarowego nie będącego środkiem trwałym w firmie będzie opodatkowana (...)

Czy sprzedaż samochodu ciężarowego nie będącego środkiem trwałym w firmie będzie opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Dotyczy: podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.

Odpowiadając na pismo z dnia 15.12.2004 r. w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych ? Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm.) udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

W przedmiotowym zapytaniu wnosi Pani o wyjaśnienie czy sprzedaż samochodu ciężarowego nie stanowiącego środka trwałego Pani firmy będzie źródłem przychodu podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Porady prawne

Zgodnie z treścią przepisu art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:
a) środkami trwałymi,
b) składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1500 zł,
c) wartościami niematerialnymi i prawnymi
- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

W związku z powyższym sprzedaż samochodu ciężarowego, który nie stanowi środka trwałego firmy nie spowoduje powstania przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej. Natomiast zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d cytowanej wcześniej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 innych rzeczy jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) ? przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy ? przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Zatem jeśli nabycie opisanego przez Panią samochodu nastąpiło w dniu 11.03.2003 r. i zamierza go Pani obecnie sprzedać obowiązek zapłacenia podatku dochodowego na podstawie w/w przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d również nie wystąpi.

Wobec powyższego stanowisko w powyższej sprawie zawarte w piśmie z dnia 15.12.2004 r. jest słuszne pod względem prawnym.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika