Czy wydatki w związku z przeprowadzonymi robotami remontowo ? instalacyjnymi w mieszkaniu zakupionym (...)

Czy wydatki w związku z przeprowadzonymi robotami remontowo ? instalacyjnymi w mieszkaniu zakupionym w czerwcu 2004 r. od firmy developerskiej mogą być odliczane w ramach ulgi remontowej?

W odpowiedzi na pismo z dnia 21.12.2004 r. (data wpływu 23.12.2004 r.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 176 ze zm.) udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Z treści pisma wynika, że w czerwcu 2004 r. nabyła Pani mieszkanie od firmy developerskiej uzyskując prawo własności oraz, że w nabytym mieszkaniu przeprowadza Pani prace budowlano - instalacyjne, które kwalifikują się do odliczenia w ramach ulgi remontowo - modernizacyjnej. Z przedstawionego przez Panią w piśmie stanowiska wynika, że pomimo nie korzystania z ulgi remontowej w 2003 r. przysługuje Pani w 2004 r. prawo do odliczenia z tytułu poniesionych wydatków na remont w/w mieszkania.

Porady prawne

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz, 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. podatek dochodowy w roku podatkowym zmniejsza się o poniesione przez podatnika wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone na remont i modernizację zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz o wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.
Stosownie do obowiązujących od 01.01.2004 r. przepisów ustawy podatkowej w/w przepis został uchylony. Jednakże na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.) każdy podatnik ma możliwość skorzystania z ulgi remontowej do końca 2005 r. (w granicach limitu) jeżeli spełnia warunki, o których mowa w art. 27a ustawy i podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. Likwidowana ulga jest ulgą trzyletnią.
Od dnia 01.01.2003 r. zaczął obowiązywać nowy trzyletni okres ulgi na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego obejmujący lata 2003-2005. Zatem ustawodawca zagwarantował podatnikom prawa nabyte do odliczenia wydatków z tego tytułu ponoszonych w latach 2004-2005. Oznacza to, że aby skorzystać z praw nabytych do ulgi remontowo - modernizacyjnej w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., nie jest konieczne poniesienie pierwszych wydatków już w 2003 r.

Na podstawie cytowanych wyżej przepisów, aby skorzystać z prawa do zmniejszenia podatku dochodowego niezbędne jest łączne spełnienie następujących warunków:
1) poniesienie odpowiednio udokumentowanych wydatków - w sposób określony w art. 27a ust. 6 pkt 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. fakturą wystawioną wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku lub dowodem odprawy celnej,
2) wydatki te poniesione zostały na własne potrzeby mieszkaniowe,
3) wydatki przeznaczono na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego zajmowanego na podstawie tytułu prawnego, w zakresie wynikającym z rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego,
4) wydatki dotyczą budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych znajdujących się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej,
5) wydatki nie zostały odliczone od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, a także nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek innej formie.

Przedstawione przez Panią w piśmie stanowisko, w podanym stanie faktycznym, przy spełnieniu wskazanych warunków jest słuszne.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika