Czy podatnik może skorzystać z ulgi na spłatę odsetek od kredytu hipotecznego zaciągniętego na (...)

Czy podatnik może skorzystać z ulgi na spłatę odsetek od kredytu hipotecznego zaciągniętego na cele mieszkaniowe w sytuacji, gdy nadbudowę budynku mieszkalnego rozpoczął w 2004 r.?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm./, po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 29.12.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w roku 2004 zawarł Pan umowę kredytową z bankiem ... o udzielenie kredytu na cele mieszkaniowe (nadbudowa budynku mieszkalnego). Od października 2004 r. spłacane są odsetki od w/w kredytu. Ponadto oświadczył Pan, że do dnia dzisiejszego nie nastąpiło zakończenie nadbudowy istniejącego budynku mieszkalnego.

Porady prawne

Nadbudowę budynku rozpoczął Pan w 2004 r. na podstawie uzyskanego pozwolenia na nadbudowę budynku mieszkalnego z dnia 09.08.2004 r.

W związku z powyższym wystąpił Pan do organu podatkowego z zapytaniem, czy nabył Pan prawo do tzw. ulgi odsetkowej, a jeżeli tak to kiedy winno nastąpić zakończenie budowy, jeżeli pozwolenie na nadbudowę uzyskano w 2004 r. oraz kiedy po raz pierwszy można odliczyć zapłacone odsetki.

Prezentując własne stanowisko wnioskodawca uważa, że przysługuje mu prawo do ulgi odsetkowej na zasadzie praw nabytych, zakończenie nadbudowy powinno nastąpić do końca 2007 r., natomiast odsetki można odliczyć dopiero po zakończeniu nadbudowy.

Dokonując oceny stanowiska podatnika, tutejszy organ wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z treścią art. 26b ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm) w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

W myśl art. 26b ust. 2 w/w ustawy odliczenie stosuje się, jeżeli:
1. kredyt (pożyczka) został udzielony podatnikowi po 1 stycznia 2002 r.,
2. kredyt (pożyczka) był udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielenia kredytów (pożyczek), a z umowy kredytu (pożyczki) wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych w ust. 1,
3. inwestycja wymieniona w ust. 1 dotyczy budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przeznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w razie braku tego planu - określonym w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wydanej na podstawie obowiązujących ustaw,
4.

inwestycja wymieniona w ust. 1 dotyczy budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, którego budowa została zakończona nie wcześniej niż w 2002 r., a ponadto w przypadku inwestycji:
a) o których mowa w ust. 1 pkt 1 albo pkt 4 - zakończenie nastąpiło przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zgodnie z prawem budowlanym uzyskano pozwolenie na budowę, nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne lub przebudowę (przystosowanie) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, i zostało potwierdzone określonym w przepisach prawa budowlanego pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego, a w razie braku obowiązku jego uzyskania - zawiadomieniem o zakończeniu budowy takiego budynku.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach informuje, iż zgodnie z art. 26b ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) odliczenia z tytułu spłaty odsetek dokonuje się najwcześniej za rok podatkowy, w którym została zakończona dana inwestycja.

Odsetki zapłacone przed rokiem zakończenia inwestycji w myśl art. 26b ust. 6 ustawy, mogą być odliczone od podstawy obliczenia podatku za rok, w którym podatnik po raz pierwszy je odlicza.
Z kolei zgodnie z art. 26b ust. 7 ustawy odsetki naliczane za okres od dnia zaciągnięcia kredytu i zapłacone przed rokiem zakończenia inwestycji, mogą być odliczone od podstawy obliczenia podatku również w roku podatkowym bezpośrednio następującym po roku, w którym podatnik po raz pierwszy odliczył odsetki.
W myśl art. 26b ust. 2 pkt 6 ustawy wysokość i termin zapłaty odsetek musi zostać udokumentowana dowodem wystawionym przez Bank udzielający kredytu.

Ponadto, zgodnie z art. 26b ust. 2 pkt 7 ustawy, odliczenia z tytułu spłaty odsetek od kredytu stosuje się, jeżeli podatnik lub jego małżonek nie korzystał lub nie korzysta z odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe przeznaczone na:
a) zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,
b) budowę budynku mieszkalnego,
c) wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej,
d) zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszalnego w takim budynku od gminy lub od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,
e) nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne,
f) przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu,
g) systematyczne gromadzenie oszczędności na rachunku oszczędnościowo - kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.

Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) w art. 1 pkt 27 uchyliła przepis uprawniający do korzystania z ulgi odsetkowej (art. 26b), jednakże w art. 9 ust. 1 tejże ustawy zagwarantowała zastosowanie odliczeń z tego tytułu w ramach praw nabytych. Zgodnie z cyt. art. 9 ust. 1 w/w ustawy podatnikowi, któremu w latach 2002-2006 został udzielony kredyt (pożyczka), o którym mowa w art. 26b ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

, przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie oraz w ustawie wymienionej w art. 2, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r., prawo do odliczania wydatków na spłatę odsetek od tego kredytu (pożyczki), do upływu terminu spłaty określonego w umowie o kredyt (pożyczkę) zawartej przed dniem 1 stycznia 2007 r., nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2027 r.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy prawne oraz opisany stan faktyczny przy założeniu, że zostaną spełnione pozostałe wymogi określone w art. 26b powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tut. organ podatkowy stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji , w trybie określonym w § 5.
Z danych posiadanych przez tut. organ podatkowy wynika, że w dacie złożenia wniosku nie toczyło się postępowanie podatkowe, postępowanie przed sądem administracyjnym ani kontrola podatkowa.

Pouczenie:
Na podstawie art. 236 § 1 w związku z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika