Czy zaliczyć w koszty uzyskania przychodu prowizję biura maklerskiego i koszty kredytu zaciągniętego (...)

Czy zaliczyć w koszty uzyskania przychodu prowizję biura maklerskiego i koszty kredytu zaciągniętego w banku na zakup akcji ?


Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60) Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach z dnia 21.02.2005 r., znak: OG/005/12/2005/PDII/415-2/05 w zakresie interpretacji przepisów prawa podatkowego dla Pani 'R' dotyczącej zaliczenia w koszty uzyskania przychodu prowizji biura maklerskiego oraz kosztów kredytu zaciągniętego w banku na zakup akcji.

Porady prawne


UZASADNIENIE


Pismem z dnia 04.01.2005 r. Pani 'R' zwróciła się do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach z zapytaniem, czy kosztami uzyskania przychodu ze zbycia akcji będą odsetki i prowizja od zaciągniętego kredytu na zakup akcji.

W uzupełnieniu w/w wniosku w dniu 26.01.2005 r. Strona przedstawiła własne stanowisko dotyczące w/w zagadnienia. Zdaniem wnioskującej do kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży akcji może zaliczyć koszty kredytu: prowizje i odsetki od zaciągniętego kredytu w części przeznaczonej na zakup akcji.

W dniu 21.02.2005 r. Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach wydał postanowienie, znak: OG/005/12/2005/PDII/415-2/05, w którym potwierdził prawidłowość stanowiska prezentowanego przez Stronę.

Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach stwierdza, iż w/w postanowienie zostało wydane z rażącym naruszeniem prawa i dlatego na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa zmienia go niniejszą decyzją.

Zgodnie z zasadą określoną w art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki te są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych.

Stosownie do przepisu art. 22 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W myśl natomiast art. 23 ust. 1 pkt 8 ustawy nie uważa się za koszt uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

Z powyższego należy wnosić, iż skoro ustawodawca wyłączył z katalogu kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z samym kredytem, konsekwentnie, nie mogą stanowić takiego kosztu wydatki związane z obsługą tego kredytu.

Prowizja przygotowawcza za udzielanie kredytu bankowego stanowi de facto usługę bankową związaną z udzielaniem kredytu, pozostającą bez związku z jego celem.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że prowizja od kredytu zaciągniętego na zakup akcji nie stanowi kosztu uzyskania przychodu ze zbycia papierów wartościowych. Natomiast odsetki od kredytu stanowią taki koszt, ale tylko od kredytu, za który sfinansowany został zakup akcji. Odsetki od kredytu, z którego nie został sfinansowany zakup akcji nie stanowią kosztu uzyskania przychodu ze zbycia papierów wartościowych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika