Czy małżonkowie mogą rozliczać się wspólnie jeżeli przez cały rok podatkowy byli małżeństwem (...)

Czy małżonkowie mogą rozliczać się wspólnie jeżeli przez cały rok podatkowy byli małżeństwem a wspólność majątkową zawarli przed dniem złożenia zeznania podatkowego?

Pismem z dnia 31.03.2005 r. Pani Dorota L. zwróciła się do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach z zapytaniem, czy małżonkowie pozostający w związku małżeńskim i mający ustanowioną rozdzielność majątkową przez cały rok podatkowy 2004 mogą wspólnie rozliczyć swoje dochody za 2004 r., w sytuacji, gdy w dacie złożenia zeznania podatkowego za 2004 r. istniała między małżonkami wspólność majątkowa przywrócona aktem notarialnym z dnia 21 marca 2005 r.

Strona przedstawiła własne stanowisko dotyczące w/w zagadnienia. Zdaniem wnioskującej, ponieważ w dacie złożenia zeznania za 2004 r. istnieje między nią i mężem wspólność majątkowa oraz przez cały rok 2004 pozostawali w związku małżeńskim mogą za ten rok wspólnie rozliczyć swoje dochody. Pani Dorota L. powołując się na treść art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazała, iż warunek istnienia wspólności majątkowej związany jest z czynnością rozliczania, zatem wymóg pozostawania we wspólności majątkowej odnosi się jedynie do momentu składania wniosku o wspólne rozliczenie wyrażone w zeznaniu rocznym.

W dniu 19.04.2005 r. Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach wydał postanowienie znak: OG-005/77/2005/PDII/415-25/05, w którym potwierdził prawidłowość stanowiska prezentowanego przez Stronę.

Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach stwierdza, iż w/w postanowienie zostało wydane z rażącym naruszeniem prawa i dlatego na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa zmienia go niniejszą decyzją.

Zgodnie z zasadą określoną w art. 6 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów.

Powołana ustawa przewiduje jednak możliwość wspólnego opodatkowania małżonków, którzy łącznie spełniają powołane w ustawie warunki. Stosownie do przepisu art. 6 ust. 2 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być jednak, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym, że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.

    Przesłankami wspólnego opodatkowania małżonków określonymi w powołanym wyżej art. 6 ust. 2 ustawy podatkowej są, zatem:
  • istnienie wspólności majątkowej i pozostawanie w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy,
  • złożenie wniosku o wspólne opodatkowanie w zeznaniu rocznym, przy czym zauważyć należy, iż przesłanki te muszą wystąpić łącznie. To zaś oznacza, że warunek istnienia wspólności ustawowej dotyczy całego roku podatkowego, którego dotyczy zeznanie.

W świetle powyższego, przywilej wspólnego opodatkowania dochodów małżonków będzie wyłączony w razie istnienia między małżonkami (w jakimkolwiek okresie roku podatkowego) rozdzielności majątkowej. Zatem, małżonkowie, którzy chcą korzystać ze wspólnego rozliczenia swoich dochodów za dany rok podatkowy, muszą być małżeństwem ze wspólnością majątkową przez okres od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia tego roku.

Mając na uwadze, iż w rozpatrywanym stanie faktycznym między małżonkami przez cały rok 2004 istniała rozdzielność majątkowa - Podatniczce nie przysługuje prawo do łącznego opodatkowania dochodów uzyskanych w 2004 r. w sposób określony w art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika