Czy mogę odliczyć od stawki ryczałtu - ubezpieczenie zdrowotne, które opłacam od różnicy kwoty (...)

Czy mogę odliczyć od stawki ryczałtu - ubezpieczenie zdrowotne, które opłacam od różnicy kwoty najniższego wynagrodzenia z racji nauki religii w szkole? Wg. własnego stanowiska i informacji udzielonej mi w Kurii Metropolitalnej w Lublinie odliczać mogę od podatku zryczałtowanego 7,75 % zapłaconej przez siebie kwoty składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.) - zmieniam informację o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, udzieloną przez Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Lublinie pismem z dnia 23.02.2004r. nr P-1/413/DUCH/2004.

Ze stanu faktycznego w sprawie wynika, iż podatnik oprócz pełnienia posługi duszpasterskiej, naucza (jest zatrudniony) w szkole na część etatu - za które osiąga dochód brutto w wysokości ok. 400 zł. W związkiem z obowiązkiem ?dopłaty? składki zdrowotnej (podstawą dopłaty tej składki jest różnica między dochodem ze szkoły a najniższą pensją krajową) wynikającym z ustawy o powszechnym ubezpieczeniu społecznym, podatnik pyta czy będzie mógł odliczyć ?dopłaconą? składkę na ubezpieczenie zdrowotne od ryczałtu opłacanego kwartalnie przez osobę duchowną ? Zgodnie z art. 44 ust.1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz.930 z późń.zm.) zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów osób duchownych ulega obniżeniu o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie w Narodowym Funduszu Zdrowia, opłacanej zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu bezpośrednio przez osobę duchowną w kwartale, za jaki uiszczony jest ryczałt, o ile składka ta nie została odliczona od podatku dochodowego.

Porady prawne

Mając powyższe na uwadze należy uznać iż, skoro ustawa o powszechnym ubezpieczeniu społecznym nakłada na podatnika/osobę duchowną obowiązek dopłaty składki zdrowotnej i bezpośrednio opłaci ją osoba duchowna ? to zgodnie z w/w przepisem brak jest podstaw do kwestionowania przez Organ podatkowy I instancji prawa do odliczenia tej części składki od uiszczanego ryczałtu przez osobę duchowną, o ile składka ta nie została odliczona od podatku dochodowego obliczonego wg skali podatkowej zawartej w art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2000r. Nr, 14 poz. 176, z późn. zm.).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika