Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku wypłaty zaległych (...)

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku wypłaty zaległych wynagrodzeń?

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że jednostka w miesiącu maju 2005 r. rozpoczęła realizację zaległych zobowiązań wobec pracowników wynikających z art. 4a ustawy z dnia 16 grudnia 1994 r. o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 1995 r. Nr 1 poz. 2 z późn. zm.). W kolejnych miesiącach proces ten będzie dalej kontynuowany. Zgodnie z zapisem art. 6 ustawy z dnia 15 kwietnia 2005 r. o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2005 r. Nr 78, poz. 684) umorzeniu podlegają zobowiązania publicznoprawne zakładu z tytułu podatków wobec budżetu państwa. Wątpliwości wnioskodawcy budzi kwestia czy obowiązek podatkowy w przedmiotowej sprawie powstał z chwilą, w której powstało zobowiązanie pracodawcy do wypłaty pracownikom podwyżek, chociaż nie zostały wypłacone, czy też może dopiero z chwilą ich wypłaty oraz czy naliczone podatki będą umarzane zgodnie z przytoczonym art. 6 ?ustawy restrukturyzacyjnej'. Zdaniem jednostki obowiązek podatkowy w przedmiotowej sprawie powstał z chwilą, w której pytający zobowiązany został do wypłacenia pracownikom podwyżek chociaż nie zostały one wypłacone a zatem mimo, że zobowiązania te nie były wykonalne, istniały i mogą być przedmiotem umorzenia wynikającego z ?ustawy restrukturyzacyjnej?.

Porady prawne

W świetle przedstawionego stanu faktycznego tut. organ podatkowy stwierdza, że w myśl art. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) obowiązkiem podatkowym jest wynikająca z ustaw podatkowych nieskonkretyzowana powinność przymusowego świadczenia pieniężnego w związku z zaistnieniem zdarzenia określonego w tych ustawach.Art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) mówi, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.Ponadto art. 11 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy stanowi, że przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.Jednocześnie art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi, że za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.Wobec powyższego wypłacane przez Jednostkę zaległe zobowiązania wobec pracowników wynikające z art. 4a ustawy z dnia 16 grudnia 1994 r. o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 1995 r. Nr 1 poz. 2 z późn. zm.) należy zaliczyć do przychodów ze stosunku pracy. Zatem zgodnie z art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (?) osoby prawne (?), zwane dalej ?zakładami pracy?, są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy ? wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

W myśl art. 32 ust. 2 cytowanej wyżej ustawy za dochód, od którego płatnik zobowiązany jest naliczyć zaliczkę na podatek dochodowy, uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody w rozumieniu art. 12 oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez płatnika, po odliczeniu kosztów uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 pkt 1 lub 3 oraz po odliczeniu potrąconych przez płatnika w danym miesiącu składek na ubezpieczenia społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b (?).Zatem mając na uwadze treść powołanego wyżej artykułu stwierdzić należy, że obowiązek poboru przez płatnika zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych powstaje w momencie wypłaty lub postawienia do dyspozycji pracownika jego wynagrodzenia, a nie w dniu, w którym pracodawca został zobligowany do jego wypłaty. Przepisy powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 32 i 38 regulują obowiązki zakładu pracy jako płatnika podatku dochodowego. Zgodnie z tymi przepisami, płatnik od wypłaconych pracownikowi przychodów ze stosunku pracy obowiązany jest do poboru zaliczki na podatek dochodowy i przekazania tej zaliczki w terminie do 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano poboru, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osoba fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, przesyłając równocześnie deklarację według ustalonego wzoru (?).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika