Ustalenie wartości początkowej środka trwałego, która będzie stanowiła podstawę do dokonywania (...)

Ustalenie wartości początkowej środka trwałego, która będzie stanowiła podstawę do dokonywania odpisów amortyzacyjnych w przypadku zmiany formy opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej.

Pismem z dnia 26.04.2004 r. (uzupełnionym w dniu 21.05.2004 r.) Pan Tomasz N. działając na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez Pana Przemysława M., prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie handlu, zwrócił się z prośbą o udzielenie informacji dotyczącej ustalenia wartości początkowej środka trwałego, która będzie stanowiła podstawę do dokonywania odpisów amortyzacyjnych w przypadku zmiany formy opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej.

Pan Przemysław M. w latach 1999-2001 prowadził wyżej wymienioną działalność gospodarczą opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej. Następnie w latach 2002-2003 wyżej wymieniona działalność opodatkowana była zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Podatnik od dnia 01.01.2004 roku zmienił formę opodatkowania dochodu uzyskanego z prowadzonej działalności gospodarczej na ogólne zasady. Pan Przemysław M. w latach kiedy był opodatkowany w formie zryczałtowanego podatku dochodowego dokonał zakupu środków trwałych (maszyny, urządzenia), które były wykorzystywane na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Podatnik prowadził wykaz środków trwałych nie dokonując odpisów amortyzacyjnych.

Porady prawne

Stosownie do postanowień art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późniejszymi zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 22a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami) amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania między innymi maszyny i urządzenia o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

Ponadto zgodnie z art. 22g ust. 1 wyżej przytoczonej ustawy za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się:

  1. w razie nabycia w drodze kupna ? cenę ich nabycia.

Za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem, naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług (art. 22g ust. 3 ustawy).

Zgodnie z postanowieniem przepisu art. 22g ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jeżeli nie można ustalić ceny nabycia środków trwałych lub ich części nabytych przez podatników przed dniem założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu, o których mowa w art. 22n, wartość początkową tych środków przyjmuje się w wysokości wynikającej z wyceny dokonanej przez podatnika, z uwzględnieniem cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu oraz stanu i stopnia ich zużycia.

Podatnicy i spółki, których wspólnicy są opodatkowani ryczałtem ewidencjonowanym obowiązani są zaprowadzić, posiadać i przechowywać wykaz środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późniejszymi zmianami).

Pan Przemysław M. prowadził wykaz środków trwałych zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2002 r. w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 219, poz. 1836 z późniejszymi zmianami). Przedmiotowy wykaz zawiera datę nabycia środka trwałego, datę przekazania do użytkowania, nr rachunku (faktury) stwierdzającego nabycie, rodzaj środka trwałego, symbol klasyfikacji środka trwałego oraz wartość początkową.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika oraz treść powyższych przepisów wartością początkową, która będzie stanowiła podstawę do dokonywania odpisów amortyzacyjnych będzie cena nabycia danego środka trwałego.

W uzupełnieniu udzielonej Panu informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu informuje, że zgodnie z art. 22n ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. Z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami) w razie zmiany formy opodatkowania, podatnicy, zakładając ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, uwzględniają w niej odpisy amortyzacyjne przypadające za okres opodatkowania w formie zryczałtowanego podatku dochodowego.Stosownie do art. 22h ust. 1 ustawy odpisów amortyzacyjnych dokonuje się do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową. W sumie odpisów amortyzacyjnych należy uwzględnić również odpisy przypadające za okres opodatkowania w formie zryczałtowanego podatku dochodowego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika