Zcy faktura na zakup paliwa winna być zaksięgowana w kwocie brutto, a zwrot podatku od wartości dodanej (...)

Zcy faktura na zakup paliwa winna być zaksięgowana w kwocie brutto, a zwrot podatku od wartości dodanej z Holandii stanowić będzie przychód z chwilą jego otrzymania.

Z treści złożonego w dniu 22 czerwca 2006 r. wniosku wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje Pani usługi transportowe oraz spedycyjne na terenie kraju oraz za granicą - głównie w Holandii. Z tytułu usług transportowych w Holandii kontrahent udostępnia karty paliwowe umożliwiające bezgotówkowe tankowanie. W terminie późniejszym za zużyte paliwo otrzymuje Pani 'holenderską fakturę z naliczonym 19% podatkiem VAT...'

Uważa Pani, że ww. faktura winna być zaksięgowana w kwocie brutto, a zwrot podatku od wartości dodanej z Holandii stanowić będzie przychód z chwilą jego otrzymania.

Porady prawne

Tut. organ podatkowy, rozstrzygając powyższą kwestię, wziął pod uwagę co następuje.

Stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu jego uzyskania, z wyjątkiem tych, które zostały wymienione w art. 23 ww. ustawy.

W rozpatrywanym przypadku, zawarty w cenie zakupionego poza granicami RP paliwa, podatek od wartości dodanej stanowi jedynie jej element i nie jest podatkiem od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Zatem poniesione wydatki ujmuje się po przeliczeniu na złote wg kursów średnich ogłoszonych przez NBP z dnia poniesienia kosztu, przy uwzględnieniu ewentualnych różnic kursowych w kwocie faktycznie zapłaconej.

Natomiast w przypadku uzyskania zwrotu części ceny paliwa (podatku od wartości dodanej), kwota zwrotu będzie stanowiła, stosownie do art. 14 powołanej na wstępie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychód z działalności gospodarczej.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Zaznacza się, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

W myśl art. 14b § 1 i § 2 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.


Referencje IBPP2/443-434/08/JCi , interpretacja indywidualna PB2/005-SIP-314/06, decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika