Czy spółka ma obowiązek składania CIT-8 na dzień rejestracji spółki i czy wraz z zeznaniem CIT-8 (...)

Czy spółka ma obowiązek składania CIT-8 na dzień rejestracji spółki i czy wraz z zeznaniem CIT-8 spółka powinna złożyć komplet sprawozdań wraz z informacją dodatkową ?

Jak spółka powinna przesdtawić wyniki działalności spółki na koniec 2005 r. ?

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach dnia 7.12.2005 r. znak: RO/423/164/2005 w zakresie interpretacji prawa podatkowego, w przedmiocie obowiązku złożenia zeznania CIT-8 w związku z połączeniem spółek metodą łączenia udziałów.

    Pismem z dnia 6.09.2005 r. spółka ?E.? w K. zwróciła się do Naczelnika Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach o udzielenie pisemnej informacji czy w przypadku połączenia spółki z dwoma innymi podmiotami metodą łączenia udziałów:
  1. spółka ma obowiązek składania CIT-8 na dzień wpisu - jest wystarczające złożenie CIT-8
  2. z zeznaniem CIT-8 spółka powinna złożyć komplet sprawozdań łącznie z informacją dodatkową- jak po spełnieniu wymienionych warunków spółka powinna przedstawiać działalność spółki na koniec roku 2005.

We własnym stanowisku w sprawie Spółka stwierdziła, że w oparciu o ustawę o rachunkowości Spółka nie ma obowiązku zamykania ksiąg rachunkowych na dzień połączenia, a tym samym nie nastąpiły przesłanki wynikające z art. 8 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Porady prawne

Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach wydał postanowienie z dnia 7.12.2005 r. znak: RO/423/164/2005 stwierdzając, że przedstawione przez Spółkę we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach stwierdza, że wyżej wymienione postanowienie wydane zostało z rażącym naruszeniem prawa i dlatego, na podstawie art. 14 § 5 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa zmienia je niniejsza decyzją.

Stosownie do art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm.), jeżeli z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych.

Jak wynika z opisanego we wniosku Spółki z dnia 6.09.2005 r. stanu faktycznego połączenie jednostek nastąpiło metodą łączenia udziałów i połączenie nie spowodowało powstania nowej jednostki.

Zgodnie z przepisem art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.) ksiąg rachunkowych można nie zamykać i nie otwierać w przypadku m.in. połączenia jednostek, gdy w myśl ustawy rozliczenie przejęcia jednostki następuje metodą łączenia udziałów zgodnie z warunkami określonymi w art. 44c i nie powoduje powstania nowej jednostki.

Tak, więc spółka przejmująca jak i spółki przejmowane nie miały obowiązku zamknięcia ksiąg rachunkowych na dzień połączenia, dlatego też nie wystąpi zamknięcie roku podatkowego na ten dzień dla żadnej z tych spółek.

W przedstawionej sprawie Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach stwierdza, że wyrażone przez Spółkę stanowisko należy uznać za prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika