Czy wynagrodzenie wypłacone osobie fizycznej, z którą zawarto umowe zlecenia w ramach realizacji programu (...)

Czy wynagrodzenie wypłacone osobie fizycznej, z którą zawarto umowe zlecenia w ramach realizacji programu Phare podlega zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

uznaję za prawidłowe

stanowisko, iż otrzymane wynagrodzenie finansowane w całości ze środków przeznaczonych na realizację programu Phare korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w dniu 20 kwietnia 2006 r. zawarła Pani umowę z firmą ... Sp. z o.o. w ..., której przedmiotem było przyjęcie do realizacji zlecenia polegającego na prowadzeniu cyklu czterodniowych szkoleń w ramach Phare 2003/005-710.01.01 ?Modernizacja systemu nadzoru epidemiologicznego i kontroli chorób zakaźnych? (zwanym projektem). Na podstawie tejże umowy przeprowadziła Pani cykl szkoleń dla pracowników powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych w następujących terminach i miejscach:

Porady prawne

- 6-9 czerwca 2006 r. w Gdyni

- 4-7 lipca 2006 r. i 18-21 lipca 2006 r. w Bydgoszczy

- 5-8 września 2006 r. w Olsztynie.

Za wykonaną pracę otrzymała Pani wynagrodzenie, od którego została pobrana zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Zdaniem Pani otrzymane wynagrodzenie z tytułu realizacji programu Phare winno korzystać w całości ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Tut. organ podatkowy rozważając powyższą kwestię wziął pod uwagę co następuje.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2006 r., opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Zatem wszelkie dochody podatnika nie wymienione enumeratywnie w katalogu zwolnień przedmiotowych podlegają opodatkowaniu.

W świetle art. 21 ust. 1 pkt 46 ww. ustawy wolne od podatku są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:

  1. pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz
  2. podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca bez względu na rodzaj umowy ? wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Na podstawie powołanego przepisu wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika z tak zwanych środków pomocowych, o ile dochody te spełniają łącznie dwie przesłanki tj.;

- środki finansowe pochodzą od podmiotów wskazanych w przytoczonym przepisie i zostały przekazane na podstawie, o której mowa w tym przepisie (ustalenie zaś czy środki pochodzą z bezzwrotnej pomocy, czy też nie - spoczywa na podatniku)

- podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy.

Zwolnienie zawarte w tym przepisie dotyczy wyłącznie dochodów osób fizycznych finansowanych ze środków pochodzących z funduszy przedakcesyjnych (np. SAPARD, ISPA, PHARE).

Ponadto ze zwolnienia, o którym mowa w wyżej wymienionym przepisie korzystają dochody pochodzące z bezzwrotnej pomocy uzyskane przez osoby, które zawarły umowę z bezpośrednim beneficjentem pomocy tj. podmiotem, który pierwszy otrzymał środki bezzwrotnej pomocy, również w przypadku gdy otrzymał je za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania tych środków, a przedmiot tej umowy służy bezpośredniej realizacji celu programu pomocowego. W tym przypadku może to być zarówno umowa o pracę jak i umowa cywilnoprawna (umowa zlecenie, umowa o dzieło) pod warunkiem, że osoby te bezpośrednio realizują cel programu pomocowego.

Jak wynika z treści wniosku uczestniczyła Pani bezpośrednio w realizacji projektu Phare, finansowanego z bezzwrotnej pomocy funduszy Unii Europejskiej.

Na podstawie umowy cywilnoprawnej wykonała Pani osobiście zasadnicze i merytoryczne zadania w realizacji tego projektu.

Tut. organ podatkowy podziela Pani stanowisko wyrażone we wniosku, z zastrzeżeniem, że zachowane będą omówione powyżej warunki.

Natomiast w kwestii dotyczącej zwrotu zapłaconego podatku tut. organ informuje, że w zeznaniu rocznym o wysokości uzyskanego dochodu (poniesionej straty) za dany rok podatkowy nie wykazuje się dochodów między innymi: zwolnionych z opodatkowania na podstawie art. 21, 52, 52a i 52c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem winna Pani, o ile wykazała te dochody do opodatkowania złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty wraz ze skorygowanym zeznaniem podatkowym za ten okres.

Mając powyższe na uwadze postanawiam jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

W myśl art. 14b § 1 i § 2 powołanej ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika