1. Czy prowadząc działalność gospodarczą na własny koszt ale w imieniu zlecającego ma prawo koszty (...)

1. Czy prowadząc działalność gospodarczą na własny koszt ale w imieniu zlecającego ma prawo koszty eksploatacji użyczonego samochodu ciężarowego, posiadającego wyciąg ze świadectwa homologacji rozliczać w podatku od towarów i usług.2. Dotyczy sposobu rozliczenia kosztów eksploatacji nieodpłatnie użyczonego samochodu oraz ustalania przychodu z działalności gospodarczej w sytuacji nieodpłatnego użyczenia samochodu.

Działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Pierwszy Urząd Skarbowy w Bydgoszczy w odpowiedzi na wniosek Podatnika z dnia 18 listopada 2003r. (wpływ do tut. Urzędu 20 listopada 2003r.) uzupełniony pismem z dnia 5 grudnia 2003r. oraz z dnia 20 stycznia 2004r. w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego wyjaśnia co następuje.

Odnośnie podatku od towarów i usług.

W w/w piśmie Podatnik wskazuje, iż prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług przedstawiciela handlowego polegających na pozyskiwaniu na rzecz zlecającego zamówień na dostawę lub sprzedaż towarów, gdzie zlecający płaci prowizję za zrealizowane zamówienia. W ramach zawartej umowy zlecający użyczył samochód ciężarowy umożliwiający wykonywanie przez Podatnika jako przedstawiciela handlowego zadań na jego rzecz. Koszty eksploatacji samochodu ciężarowego ponosi Podatnik. Podatnik w powyższym piśmie pyta czy prowadząc działalność gospodarczą na własny koszt ale w imieniu zlecającego ma prawo koszty eksploatacji użyczonego samochodu ciężarowego, posiadającego wyciąg ze świadectwa homologacji rozliczać w podatku od towarów i usług. Zdaniem Podatnik koszty te (jak sam zaznacza- związane ze sprzedażą opodatkowaną) ma prawo rozliczać w podatku od towarów i usług.

Porady prawne

Tut. organ podatkowy wyjaśnia co następuje.

Podatnikowi podatku od towarów i usług ? na podstawie art.19 ust.1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. ? o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) ? przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego mu przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną. Przy zastosowaniu tego prawa wprowadzono szereg ograniczeń i wyłączeń. Między innymi przypadki, w których nabycie towarów lub usług nie uprawnia do obniżenia kwoty podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku określa §10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r.- w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 z późn. zm.) Przepis ust. 1 stanowi, że usługobiorcom użytkującym samochody osobowe lub inne samochody o dopuszczalnej ładowności do 500 kg na podstawie najmu, dzierżawy, leasingu lub umowy podobnym charakterze nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego oraz do zwrotu różnicy podatku o kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) i innych odpłatności wynikających z zawartej umowy. Ponadto ? na podstawie ust. 3 ? podatnikom nabywającym samochody inne niż osobowe, które nie posiadają homologacji producenta lub importera wymaganej dla tego rodzaju samochodów, nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego oraz do zwrotu różnicy podatku o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem tych samochodów. Natomiast zgodnie z normą § 10 ust. 4 wyżej cytowanego rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do samochodów, o których mowa w ust. 3, tym że nie stosuje się ich do umów zawartych przed dniem 01 stycznia 2001r. , jeżeli umowa ta została zarejestrowana w urzędzie skarbowym do dnia 31 stycznia 2001r. Zatem w przedstawionej przez Stronę sytuacji użyczenie od zleceniodawcy samochodu ciężarowego posiadającego zgodnie z oświadczeniem Podatnika homologację producenta daje Podatnikowi prawo do obniżenia podatku należnego o kwoty podatku naliczonego dotyczącego kosztów eksploatacji użyczonego samochodu. Odpowiedź zgodna jest ze stanem prawnym aktualnym na dzień jej udzielenia.

Odnośnie podatku dochodowego od osób fizycznych.

W zakresie podatku dochodowego pytania Pani dotyczą sposobu rozliczenia kosztów eksploatacji nieodpłatnie użyczonego samochodu oraz ustalania przychodu z działalności gospodarczej w sytuacji nieodpłatnego użyczenia samochodu.

W świetle art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 , poz. 176 ze zm.) za przychód z działalności gospodarczej uważa się wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń , obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, z wyjątkiem otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn.

Z normy prawnej zawartej w art. 11 ust. 2a pkt 4 wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wynika że wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku z uwzględnieniem ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.

O sposobie rozliczenia kosztów eksploatacji samochodów będących własnością osób trzecich ? wynajętych, wydzierżawionych, w leasingu, używanych na podstawie umowy użyczenia, decyduje to jakiego samochodu dotyczą wydatki -osobowego, czy ciężarowego.

Wydatki na eksploatację samochodów osobowych (nie wprowadzonych do ewidencji środków trwałych) zalicza się w ciężar kosztów uzyskania przychodów jedynie do wysokości limitu określonego w art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast koszty eksploatacji samochodów ciężarowych nie podlegają żadnym ograniczeniom ustawowym tzn., że rozliczane są na podstawie rzeczywistych wydatków.

W świetle powyższego winna Pani ewidencjonować przychód z tytułu nieodpłatnego użyczenia samochodu , a koszty eksploatacji samochodu rozliczać bezpośrednio w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika