Czy jako współwłaściciel budynku wynajmując swoje lokale na cele mieszkalne i obciążając współwłaścicieli (...)

Czy jako współwłaściciel budynku wynajmując swoje lokale na cele mieszkalne i obciążając współwłaścicieli i wynajmujących kosztami za niektóre media po przekroczeniu 10 tysięcy Euro musi być płatnikiem podatku VAT, czy korzysta ze zwolnienia z tytułu wynajmu mieszkań

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pisemne zapytanie Podatnika z dnia 25 marca 2004 r. - uzupełnione w dniu 11 maja 2004 r. w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego wyjaśniam co następuje.

W ww. pismach zapytuje Pani czy jako współwłaściciel budynku wynajmując swoje lokale na cele mieszkalne i obciążając współwłaścicieli i wynajmujących kosztami za niektóre media po przekroczeniu 10 tysięcy Euro musi być płatnikiem podatku VAT, czy korzysta ze zwolnienia z tytułu wynajmu mieszkań? Jednocześnie wskazuje Pani, że nieruchomość jest współwłasnością, w której udziały wg Księgi Wieczystej dla miasta Bydgoszczy posiadają cztery osoby oraz Spółka z o.o. Do chwili obecnej nie nastąpiło fizyczne wyodrębnienie nieruchomości na rzecz poszczególnych współwłaścicieli. Nieruchomością administruje Pani jako właściciel większości udziałów. Pozostali współwłaściciele uczestniczą w kosztach utrzymania budynku proporcjonalnie do wielkości objętych udziałów.

Porady prawne

Jednocześnie podkreśla Pani, że administruje budynkiem nie dysponując żadnym lokalem użytkowym, dokonuje Pani tylko wynajmu lokali na cele mieszkalne, a z tytułu prowadzenia administracji budynku nie pobiera żadnego wynagrodzenia. Najemcy lokali mieszkalnych opłacają czynsz regulowany lub umowny oraz media. Uważa Pani, że ponieważ wynajmuje lokale na cele mieszkalne wskazując PKWiU 70.20.11 oraz administruje nieruchomością wskazując PKWiU 70.32.11 ma prawo do korzystania ze zwolnienia od podatku VAT.

Tut. organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 2 obowiązującej do 30 kwietnia 2004 r. ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) usługi wymienione w załączniku nr 2 w tym wykazane w pozycji 10 i 11 tj. usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe (PKWiU ex 70.20.11) oraz usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami mieszkalnymi, świadczone na zlecenie z wyłączeniem wyceny nieruchomości mieszkalnych (PKWiU ex 70.32.11) zwolnione były od podatku od towarów i usług.

Natomiast w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 1 obowiązującego od 01 maja 2004 r. zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustaw, w tym w poz. 4 wskazane przez Panią usługi o symbolu PKWiU ex 70.20.11.

Ponadto na podstawie art. 82 ust. 3 ww. ustawy o VAT zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 970) zwalnia się od podatku usługi o symbolu PKWiU ex 70.32.11.

Tutejszy organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 96 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535) podatnicy wykonujący wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 82 ust. 3, mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne.

Jednocześnie nadmienia się, iż za prawidłową klasyfikację towarów i usług odpowiedzialny jest podatnik, który w razie wątpliwości co do stosowania konkretnego symbolu PKWiU winien zwrócić się do Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych w Łodzi.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika