Czy w wydatki poniesione na przygotowanie przygotowanie przez osobę zatrudnioną na podstawie umowy (...)

Czy w wydatki poniesione na przygotowanie przygotowanie przez osobę zatrudnioną na podstawie umowy o dzieło wniosku o pozyskanie dotacji, raportu technicznego i finansowego stanowią koszt uzyskania przychodu?

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wypłaconych osobom fizycznym wynagrodzeń, które nie zostały zaliczone do kosztów kwalifikowanych w rozumieniu przepisów regulujących zasady korzystania ze środków pomocy zagranicznej

Porady prawne

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U Z A S A D N I E N I E

Ze złożonego wniosku wynika, że w dniu 31 maja 2004r. Firma zawarła umowę o dzieło z osobą fizyczną na opracowanie szkicu wniosku o dotację z funduszu PHARE ? Program Promocji Przedsiębiorstw Eksportowych na prezentację wyrobów na targach jubilerskich w Tokio w 2005r. Dnia 24 czerwca 2004r. zawarła umowę o dzieło z osobą fizyczną na wykonanie raportu technicznego i finansowego w ramach rozliczenia kosztów kwalifikowanych uczestnictwa w targach JCK SHOW Las Vegas 2004 dofinansowanych z funduszu PHARE 2001 SSG.

Wynagrodzenie wypłacono w 2004r. W obu przypadkach koszty przygotowania wniosków nie były kosztami kwalifikowanymi uwzględnionymi we wnioskach o dotacje.

Zdaniem Pana wypłacone wynagrodzenia z tytułu przygotowania wniosków o pozyskanie środków z funduszu PHARE celem udziału w targach w Tokio oraz w Las Vegas stanowią koszty uzyskania przychodów w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl przepisu art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art.21,52,52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatków.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:

  1. pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz
  2. podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy: zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca ? bez względu na rodzaj umowy ? wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Na podstawie art.23 ust.1 pkt 56 ustawy z dnia 26 lipca 1991r, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów) o których mowa w art.21 ust.1 pkt 46, 47a, 47c i 116.

Zatem w sytuacji, gdy dotacja otrzymana przez Pana korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych to wydatki i koszty bezpośrednio sfinansowane z tej dotacji nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów.

Odnośnie zaś do zaliczania w koszty wydatków poniesionych z własnych środków wydatkowanych na wynagrodzenia za opracowanie wniosków w celu uzyskania środków z funduszu PHARE, obowiązuje ogólna zasada wynikająca z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, zgodnie z którą kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu uzyskania przychodów.

Zatem w przedstawionym stanie faktycznym koszty poniesione przez Pana z tytułu opracowania przez osoby fizyczne wniosków o dotacje w myśl wyżej powołanych przepisów nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, gdyż zostały poniesione w celu pozyskania dotacji na prezentację wyrobów jubilerskich na targach a więc dochodu, o którym mowa w w/cyt. art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy i który to dochód na mocy tego przepisu jest zwolniony

od opodatkowania.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika