Czy uzyskany w 2004 r. dochód za granicą Polski winien wykazać w zeznaniu rocznym za dany rok podatkowy (...)

Czy uzyskany w 2004 r. dochód za granicą Polski winien wykazać w zeznaniu rocznym za dany rok podatkowy i opodatkować go zgodnie z obowiązującą w Polsce skalą podatkową, czy też złożyć zeznanie na formularzu PIT-37 ze wskazaniami zerowymi?

Pismem z dnia 29.12.2004 r., wystosowanym do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Elblągu Pan (...) zwrócił się z prośbą o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych.

Opisując stan faktyczny Pan Tomasz S. poinformował, że jest marynarzem posiadającym obywatelstwo polskie, zatrudnionym przez firmę mającą swoją siedzibę na Cyprze. Obecnie pracuje jako stały członek załogi statku pływającego pod banderą brytyjską, którego armatorm jest firma z siedzibą w Wielkiej Brytanii. W związku z tym, że Strona wykonuje pracę na terenie wód terytorialnych Wielkiej Brytanii, podatek dochodowy odprowadzany do organu podatkowego tego kraju.
Z uwagi na powyższe Pan (...) zwraca się z zapytaniem, czy uzyskany w 2004 r. dochód za granicą Polski winien wykazać w zeznaniu rocznym za dany rok podatkowy i opodatkować go zgodnie z obowiązującą w Polsce skalą podatkową, czy też złożyć zeznanie na formularzu PIT-37 ze wskazaniami zerowymi.
Podatnik poza wskazaniem stanu faktycznego przedstawił też swoje stanowisko, z którego wynika, że skoro poza granicami Polski przebywa ponad 183 dni i otrzymuje wyłącznie dochody z zagranicy i z tego tytułu odprowadzany jest podatek w Wielkiej Brytani, to powinien jedynie złożyć zeznanie podatkowe na formulatrzu PIT-37 wykazując w nim wartości zerowe - bez wykazywania uzyskanego dochodu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Jednakże zgodnie z brzmieniem art. 4 tejże ustawy powyższą zasadę stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska.
Reguły unikania podwójnego opodatkowania normują umowy międzynarodowe w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu. Umowy międzynarodowe wykształciły dwie metody unikania podwójnego opodatkowania tych samych dochodów.
W przedmiocie zainteresowania niniejszego wyjaśnienia, z uwagi na umowę podpisaną między Rządem Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodów i zysków majątkowych, podpisaną w Londynie dnia 16 grudnia 1976 r. (Dz. U. Z 1978 r. Nr 7, poz. 20) pozostaje art. 27 ust. 9 i 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Postanowienia art. 27 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowią, że jeżeli osoby mające w Polsce miejsce zamieszkania (nieograniczony obowiązek podatkowy - od 1 stycznia 2003 r. o nieograniczonym obowiązku podatkowym decyduje tylko miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a nie jak dotychczas miejsce zamieszkania oraz pobyt czasowy ponad 183 dni), osiągają również dochody ze źródeł poza terytorium Polski, a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta z tym państwem nie stanowi o zwolnieniu od podatku danego dochodu, dochody te podlegają łączeniu z dochodami uzyskanymi w Polsce, a od sumy tych dochodów potrąca się proporcjonalnie podatek zapłacony za granicą.
Tą samą zasadę, zgodnie z art. 27 ust. 9a cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stosuje się również w przypadku podatnika, objętego zasadą nieograniczonego obowiązku podatku w Polsce i uzyskującego wyłącznie dochody z pracy za granicą lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza Polską.

W niniejszej sprawie ma zatem zastosowanie metoda proporcjonalnego odliczenia, która w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych uregulowana jest w art. 27 ust. 9.
Uniknięcie podwójnego opodatkowania omówione w art. 23 ust. 2 umowy międzynarodowej polega na potrąceniu od polskiego podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów, kwoty równej podatkowi zapłaconemu w Zjednoczonym Królestwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie.
W związku z powyższym dochód Pana, jak wcześniej wywiedziono, uzyskany w Wielkiej Brytanii nie korzysta ze zwolnienia i podlega opodatkowaniu w Polsce nawet wtedy, gdy jest jedynym dochodem uzyskanym w danym roku podatkowym, z tym, że zapłacony za granicą podatek odlicza się od podatku należnego w Polsce - zgodnie z przepisami art. 27 ust. 9a cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym.
W tym też celu za 2004 r. należy złożyć zeznanie podatkowe na formularzu PIT-36.

W zakresie przeliczenia dochodów osiągniętych za granicą na polską walutę, organ podatkowy w Elblągu dodatkowo informuje, że zastosowanie ma tutaj art. 11 ust. 3 i 4 ustawy, zgodnie, z którymi:

  • przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, z zastrzeżeniem ust. 4;
  • jeżeli bank, z którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe dostosowanie kursu, o którym mowa w ust. 3 zdanie pierwsze, do przeliczenia na złote przychodu uzyskanego przez podatnika stosuje się kurs średni walut obcych z dnia uzyskania przychodu, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika