Czy składając w dniu 12 stycznia 2007r. oświadczenie o wyborze liniowej formy opodatkowania w postaci (...)

Czy składając w dniu 12 stycznia 2007r. oświadczenie o wyborze liniowej formy opodatkowania w postaci podatku liniowego 19% może w roku 2007 korzystać z tej formy opodatkowania podatkiem dochodowym?

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostródzie postanawia uznać za nieprawidłowe stanowisko podatnika, dotyczące dochowania terminu do złożenia oświadczenia o wyborze formy opodatkowania.

Wnioskiem z dnia 16.04.2007r. (data wpływu do urzędu 19.04.2007r.), uzupełnionym pismem z dnia 05.06.2007r. (data wpływu 11.06.2007r.) zwróciła się Pani o udzielenie pisemnej interpretacji w trybie art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Stan faktyczny przestawiony we wniosku:

W dniu 2 stycznia 2007r. stała się Pani wspólnikiem Spółki Jawnej ?K.?, oświadczając jednocześnie, że nie prowadzi i nie prowadziła działalności gospodarczej jako osoba fizyczna. Dnia 12 stycznia 2007r. złożone zostało oświadczenie o wyborze liniowej formy opodatkowania. W odpowiedzi na powyższe z tut. Urzędu uzyskała Pani informację, iż w związku z tym, że Sp. J. ?K.? do dnia 12 stycznia 2007r. osiągnęła przychody z działalności gospodarczej, wybór wybranej formy opodatkowania jest bezskuteczny.

Pytanie:

Czy składając w dniu 12 stycznia 2007r. oświadczenie o wyborze formy opodatkowania w postaci podatku liniowego 19% może Pani w roku 2007 korzystać z tej formy opodatkowania podatkiem dochodowym?

Stanowisko Strony:

Sformułowała Pani własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż zachowała termin do złożenia oświadczenia o wyborze formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W celu uzasadnienia stanowiska powołano się na art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 8 § 2, art. 22 § 1, art. 36 § 1, art. 46, art. 52 § 1, art. 53 ustawy Kodeks spółek handlowych.

Jako argument w sprawie przywołała Pani treść art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kładąc nacisk na słowo uzyskania i jednocześnie przytoczyła art. 8 § 2 oraz art. 22 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000r., Nr. 94, poz. 1037 z późn. zm.), które brzmią następująco:

  • spółka osobowa prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą;
  • spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową.

Z treści przywołanych przepisów wysnuwa Pani stwierdzenie, iż w przeciwieństwie do spółki cywilnej, gdzie przedsiębiorcami uzyskującymi przychody z udziału w spółce są wspólnicy (osoby fizyczne), spółka jawna sama jest przedsiębiorcą, co według Pani wynika z art. 8 § 2 oraz art. 22 § 1 Kodeksu spółek handlowych.

Ponadto wystosowała Pani zarzut, iż powoływanie się przez organ podatkowy na w/w. przepis nie powinno mieć wpływu na rozstrzygnięcie sprawy, gdyż Pani zdaniem jego wykładnia ?oznacza wyłącznie sposób (technikę) obliczania podatku dochodowego, a nie jest to przepis definiujący źródło i moment powstania przychodu?.

W uzasadnieniu własnego stanowiska stwierdza Pani ponadto, iż jako wspólnik spółki jawnej nie jest przedsiębiorcą, a tylko ma prawo do udziału w zysku tejże spółki, zgodnie z czym wyciąga Pani następujący wniosek: najpierw spółka musi osiągnąć zysk, aby Pani, jako wspólnik, mogła osiągnąć przychód z działalności gospodarczej, za jaki uważa się udziałw zysku spółki osobowej. Zgodnie z Pani zdaniem najwcześniejszym momentem, w którym taki udział w zysku byłby możliwy ewentualnie do uzyskania jest koniec pierwszego miesiąca działalności spółki jawnej, czyli 31 stycznia 2007r., po ewentualnym sporządzeniu bilansu spółki za pierwszy miesiąc jej działalności. W związku z przytoczonymi argumentamistwierdza Pani, że skoro oświadczenie nosi datę 12 stycznia, to z oczywistych względów został zachowany termin do złożenia oświadczenia o wyborze formy opodatkowania.

W stosunku do przedstawionego stanu faktycznego powołuje się Pani na art. 46 Kodeksu spółek handlowych, zgodnie z którym wspólnik za prowadzenie spraw spółki nie otrzymuje wynagrodzenia, z czego wyciąga Pani wniosek, iż jedyną formą wynagrodzenia jest udział w zysku spółki jawnej lub zgodnie z art. 53 kodeksu ? coroczne wypłacenie odsetek w wysokości 5% od udziału kapitałowego wspólnika. Następnie zaznaczono, że wspólnik nie może w trakcie roku obrotowego żądać podziału i wypłaty zyskui na potwierdzenie tego przytoczono art. 52 § 1, według którego wspólnik może żądać podziału i wypłaty całości zysku z końcem każdego roku obrotowego. Następnie przytacza Pani art. 36 § 1 Kodeksu spółek handlowych, który stanowi, iż w czasie trwania spółki wspólnik nie może żądać od dłużnika zapłaty przypadającego na niego udziału w wierzytelności spółki ani przedstawić do potrącenia wierzytelności spółki swojemu wierzycielowi. W związku z powyższym uważa Pani, że taka dobrowolna zapłata przez dłużnika spółki na rzecz wspólnika przypadającego mu udziału w wierzytelności spółki byłaby przychodem wspólnika i oświadcza, że nie osiągnęła żadnego tego typu przychodu do dnia 12 stycznia 2007r., nie osiągnęła przychodu z wypłaty odsetek od udziału kapitałowego wspólnika, ani tym bardziej nie osiągnęła do dnia 12 stycznia 2007r. przychodu z udziału w zysku Sp. J. ?K.?.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostródzie mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny w złożonym wniosku oraz stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia powyższego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów.

Zgodnie z przepisem art. 30c ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatkudochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U. z 2000r., Nr. 14, poz. 176 z późn. zm.) podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Zgodnie z normą art. 9a ust. 2 wyżej powołanej ustawy podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostródzie podkreśla ponadto, iż spółka jawna nie jest podatnikiem podatku dochodowego, gdyż zarówno w ustawie z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r., Nr. 54, poz. 654, z późn. zm.), jak i w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych brak jest uregulowań prawnych nadających jej podmiotowość prawną. Podatnikami w zakresie dochodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej prowadzonej przez spółkę jawną są natomiast jej wspólnicy. Stanowi o tym art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zgodnie z którym, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu, według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.W braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 w/w. ustawy, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do:

W stosunku do opierania się na kategorii zysku w argumentacji stanowiska należy stwierdzić, iż nie należy zamiennie traktować pojęć przychód i zysk. W art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mowa jest o uzyskaniu przychodu, a nie o uzyskaniu zysku. Pod pojęciem przychodu rozumie się co do zasady wpływy z tytułu sprzedaży towarów lub świadczenia usług. Zysk natomiast stanowi różnica pomiędzy przychodami a kosztami.

Organ podatkowy podkreśla ponadto, iż mimo że zgodnie z zacytowanym przez Panią art. 8 § ust. 2 oraz art. 22 § 1 Kodeksu spółek handlowych ?spółka osobowa prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą?, ?spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową? , to podatnikiem podatku dochodowego w odniesieniu do spółki jawnej nie jest spółka ale jej wspólnicy, a wielkość przychodu wspólników z tytułu udziału w spółce niebędącej osobą prawną określa się, zgodnie z art. 8 ust. 1, proporcjonalnie do ich praw w udziale w zysku spółki. Należy więc wnioskować, iż przychód wspólników powstaje w momencie uzyskania przychodu przez spółkę jawną.

Reasumując należy stwierdzić, że nie może Pani skorzystać z opodatkowania podatkiem dochodowym w postaci podatku liniowego, w sytuacji złożenia oświadczenia o wyborze formy opodatkowania po osiągnięciu przez spółkę przychodu.

W związku z powyższym stanowisko podatnika należy uznać za nieprawidłowe.

Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego. Przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia art. 14b §1 i 2 ustawy (ustawa z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa, tekst jednolity Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 14a §4 w/w ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ostródzie. Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia stronie niniejszego postanowienia (art. 236 §2 pkt 1 w/w ustawy Ordynacja podatkowa).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika