Czy uzyskane z tytułu zbycia akcji dochody będą stanowić przychód z kapitałów pieniężnych opodatkowany (...)

Czy uzyskane z tytułu zbycia akcji dochody będą stanowić przychód z kapitałów pieniężnych opodatkowany 19% stawką podatku dochodowego od osób fizycznych?

Działając na podstawie art. 216 §1 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krapkowicach po rozpatrzeniu wniosku złożonego dnia 28.06.2006r w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, dotyczących opodatkowania dochodów z tytułu zbycia akcji uznaje przedstawione w sprawie stanowisko za p r a w i d ł o w e .

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 14 §4 w/w ustawy Ordynacja podatkowa udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia.

W myśl art. 14a §1 w/w ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Dnia 28.06.2006r. do tut. organu wpłynął wniosek, w którym zwrócono się z prośbą o zajęcie stanowiska w kwestii, czy uzyskane dochody z tytułu zbycia akcji będą stanowić przychód z kapitałów pieniężnych opodatkowany 19 % stawką podatku dochodowego od osób fizycznych.

W złożonym piśmie przedstawiono następujący stan faktyczny:

Będąc pracownikiem Spółki Akcyjnej został Pan zaproszony do uczestnictwa w Planie Opcji na Akcje, polegającym na przyznaniu wybranym pracownikom spółek opcji na dokonanie w określonym terminie w przyszłości zakupu akcji po cenie ustalonej w dniu przyznania opcji.Po upływie 2 lat otrzymał Pan możliwość nabycia akcji po cenie historycznej i ich jednoczesnej sprzedaży po cenie bieżącej.W dniu realizacji przez Pana praw wynikających z w/w Planu , cena akcji była wyższa od ceny historycznej, w związku z czym różnica wynikająca między ceną historyczną a ceną nabycia akcji została sfinansowana przez Spółkę Akcyjną , a zysk uzyskany z w/w transakcji został przekazany na Pana osobiste konto.W stanie faktycznym zwrócił się Pan z zapytaniem czy przysporzenie majątkowe uzyskane w związku z realizacją przyznanych praw (opcji na akcje) poprzez nabycie akcji po cenie historycznej i ich jednoczesną sprzedaż po cenie bieżącej stanowić będzie przychód z kapitałów pieniężnych i czy będzie opodatkowany stawką 19% podatku dochodowego od osób fizycznych.W Pana ocenie przyznane opcje na akcje stanowią instrumenty finansowe, o których mowa w art.2 ust. 1 pkt 2 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, w konsekwencji stanowią pochodne instrumentów finansowych w rozumieniu przepisu art.5a pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, zgodnie z przepisem art.17 ust. 1 pkt 10 w/w aktu prawnego, przychód uzyskany z tytułu realizacji praw wynikających z tych instrumentów finansowych ( poprzez nabycie akcji po cenie historycznej i ich jednoczesną sprzedaż po cenie bieżącej) stanowić będzie przychód z kapitałów pieniężnych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krapkowicach dokonując oceny stanu faktycznego i stanowiska przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje: Zgodnie z treścią art.10 ust.

1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity DZ. U. Nr14 z 2000r., poz.176 z późn. zm. ) źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).W myśl art.17 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się między innymi przychody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających.Stosownie do art. 5a pkt 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity DZ.U.Nr14 z 2000r., poz.176 ze zm. ) pochodnymi instrumentami finansowymi są instrumenty finansowe, o których mowa w art.2 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi.

Instrumentami finansowymi zgodnie z art.2 ust. 1 w/w ustawy o obrocie instrumentami finansowymi są:

' pkt 1. papiery wartościowe;

pkt. 2. niebędące papierami wartościowymi:

  • tytuły uczestnictwa w instytucjach zbiorowego inwestowania,
  • instrumenty rynku pieniężnego,
  • finansowe kontrakty terminowe oraz inne równoważne instrumenty finansowe rozliczane pieniężnie, umowy forward dotyczące stóp procentowych, swapy akcyjne, swapy na stopy procentowe, swapy walutowe,
  • opcje kupna lub sprzedaży instrumentów finansowych, opcje na stopy procentowe, opcje walutowe, opcje na takie opcje, oraz inne równoważne instrumenty finansowe rozliczane pieniężnie,
  • prawa majątkowe, których cena zależy bezpośrednio lub pośrednio od wartości oznaczonych co do gatunku rzeczy, określonych rodzajów energii, mierników i limitów wielkości produkcji lub emisji zanieczyszczeń (pochodne instrumenty towarowe),
  • inne instrumenty, jeżeli zostały dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym na terytorium państwa członkowskiego lub są przedmiotem ubiegania się o takie dopuszczenie '

Biorąc powyższe pod uwagę tut. organ stwierdza, iż instrumentami finansowymi w rozumieniu przepisu ustawy art.5a pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie są papiery wartościowe czyli akcje, o których mowa w art.2 ust. 1 pkt 1 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.Zatem uzyskany przez Pana przychód stanowić będzie przychód z tytułu kapitałów pieniężnych , jednak będzie to przychód ze sprzedaży papierów wartościowych czyli akcji - art.17 ust. 1 pkt 6 lit. a) w/w aktu prawnego, a nie jak wskazuje Pan przychód z tytułu odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających - art.17 ust. 1 pkt 10.

Mając na względzie powyższe stwierdzić należy, że przysporzenie, które Pan uzyskał polegające na przyznaniu opcji na zakup akcji o którym mowa powyżej będzie stanowić przychód z kapitałów pieniężnych, stosownie do art.17 ust.

1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.Stosownie do treści powyższego przepisu za przychód z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choć nie zostały faktycznie otrzymane przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych. Zasady opodatkowania przychodów z w/w tytułu zostały określone w art.30b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym, który stanowi, iż od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.Przepis art.30b ust. 2 pkt 1 w/w aktu prawnego z kolei mówi, iż dochodem, o którym mowa w ust.1 jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art.22 ust. 1f lub 1g, lub art.23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art.24 ust. 13 i 14.Stosownie do przepisów art.23 ust. 1 pkt 38 w/w ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie m.in. akcji w spółce mającej osobowość prawną (...). Wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustaleniu dochodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, tj. akcji.

Na podstawie art.30b ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodów o których mowa w ust. 1 nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art.27 oraz art.30c .W myśl art.30b ust.6 w/w ustawy po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym (PIT-38), o którym mowa w art.45 ust.1a pkt 1, wykazać dochody uzyskane z odpłatnego zbycia papierów wartościowych i obliczyć należny podatek dochodowy.

Mając powyższe na uwadze Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krapkowicach stwierdza, iż stanowisko zajęte przez Pana we wniosku jest prawidłowe, przy czym przychód z kapitałów pieniężnych w konkretnym przypadku powstał z odpłatnego zbycia papierów wartościowych ( akcji ) a nie z tytułu z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających.

Powyższą interpretację wydano w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w w/w wniosku oraz zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym na dzień wydania interpretacji.

Zgodnie z art.14b §1 w/w ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art.14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Przepis § 2 stanowi, iż interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tut. organu w terminie 7 dni od dnia doręczenia, zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika