Czy od wypłacanych wynagrodzeń nie należy naliczać i odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy od (...)

Czy od wypłacanych wynagrodzeń nie należy naliczać i odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych korzystając ze zwolnienia od podatku zgodnie z art. 21 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostródzie postanawia uznać za prawidłowe stanowisko podatnika, dotyczące obowiązku odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od wypłacanych wynagrodzeń.

Wnioskiem z dnia 30.05.2007r. (data wpływu 08.06.2007r.), uzupełnionym pismem z dnia 25.06.2007r. (data wpływu 29.06.2007r.) Stowarzyszenie zwróciło się o udzielenie pisemnej interpretacji w trybie art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Porady prawne

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku:

Stowarzyszenie (dalej: Stowarzyszenie) w dniu 27 grudnia 2006 roku podpisało umowę z Biurem ONZ ds. Obsługi Projektów na realizację projektu finansowanego przez Program Małych Dotacji Globalnego Funduszu Środowiska (GEF/SGP), wdrażanym przez UNDP (Program Rozwoju Narodów Zjednoczonych) w imieniu trzech agencji GEF- UNDP, UNEP (Program Środowiskowy Narodów Zjednoczonych), Banku Światowego. Bezpośrednią stroną w umowie z w/w. Biurem jest Stowarzyszenie. W ramach realizowanego projektu, zgodnie z harmonogramem rzeczowo-finansowym, Stowarzyszenie podpisze umowy zlecenia i o dzieło z poszczególnymi wykonawcami (osobami fizycznymi), finansowane ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej (GEF/SGP). W w/w. umowach stroną będzie Stowarzyszenie, a nie GEF/SGP. Osoby zatrudnione w ramach umów zlecenia, i o dzieło będą pełniły funkcje jako: koordynator projektu, koordynator finansowy, za dokonanie recenzji, itp.

Z załączonej do sprawy umowy między Stowarzyszeniem, a Biurem ONZ ds. Obsługi Projektów wynika, projekt nie jest finansowany na zasadzie refundacji kosztów inwestycji, ale na zasadzie finansowania jego poszczególnych etapów pod warunkiem przedkładania odpowiednich sprawozdań z wykorzystania przyznanych funduszy. Porozumienie określa wypłatę dofinansowania w trzech transzach, z czego pierwszą ustalono z góry po podpisaniu umowy.

Pytanie:

Czy od wypłacanych wynagrodzeń nie należy naliczać i odprowadzać zaliczkina podatek dochodowy od osób fizycznych korzystając ze zwolnienia od podatku zgodnie z art. 21 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Stanowisko Strony:

Stowarzyszenie sformułowało własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż nie może skorzystać ze zwolnienia określonego w art. 21 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż tylko bezpośrednio realizuje program określony w umowie z organizacją międzynarodową, a nie jest bezpośrednim wykonawcą czynności określonych w umowie.W uzasadnieniu powyższego przytoczono art. 21 pkt 46 lit. b w/w. ustawy, zgodnie z którym podatnik musi być bezpośrednim wykonawcą realizującym cel programu i zwolnienie to nie dotyczy dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca wykonanie czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Pismem z dnia 25.06.2007r. (data wpływu 29-06-2007r.) Strona skorygowała własne stanowisko w sprawie względem postawionego we wniosku pytania, stwierdzając iż zgodnie z art. 21 pkt 46 lit. a uważa, że nie powinna naliczać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od wypłaconych wynagrodzeń albowiem są to środki z bezzwrotnej pomocy zagranicznej, jednakże art. 21 pkt 46 lit. b wzbudza wiele wątpliwości.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostródzie mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny w złożonym wniosku oraz stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia powyższego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów.

Zgodnie z art. 21 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:

  1. pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowychlub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym równieżw przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz
  2. podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Globalny Fundusz Środowiska (GEF/SGP) jest instytucją międzynarodowąo szczególnym charakterze, którego głównym celem jest ochrona środowiska naturalnego w drodze finansowania programów i przedsięwzięć w czterech dziedzinach, zidentyfikowanych jako priorytetowe: ochronie różnorodności biologicznej, przeciwdziałaniu zmianom klimatu, ochronie wód międzynarodowych, ochronie warstwy ozonowej. GEF funkcjonujejako tymczasowy mechanizm finansowy zarówno Konwencji ds. Różnorodności Biologicznej jak również Ramowej, a ważnym elementem jego prac jest wspieranie krajów członkowskich (Polska jest członkiem Rady GEF) w wypełnianiu zobowiązań wynikających z ratyfikowanych przez nie Konwencji. Każdy projekt GEF musi mieć akceptację rządu kraju, w którym jest on realizowany.

Programem Małych Dotacji, który finansuje wymieniony we wniosku projekt, zarządza UNDP, który jest jedną z agend założycielskich Funduszu GEF. Program ten udostępnia możliwości bezpośredniego pozyskiwania środków finansowych przez organizacje pozarządowe,wspólnoty lokalne i inne instytucje obywatelskie w ramach bezzwrotnych dotacji. Biuro UNDP w Warszawie działa na podstawie umowy zawartej 30 lipca 1990r. między UNDP a Rządem Rzeczpospolitej Polskiej.

Zgodnie z powyższym należy stwierdzić, iż dotacja przyznana w ramach Programu Małych Dotacji GEF spełnia warunki art. 21 ust.

1 pkt 46 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a mianowicie pochodzi z organizacji międzynarodowej, ze środków bezzwrotnej pomocy, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych tą organizacją przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy.

W odniesieniu do zawartych wyżej przepisów prawa podatkowego należy stwierdzić, że zarówno dochody pracowników, uzyskiwane na podstawie umowy o pracę, jak i podatników bezpośrednio realizujących cel programu w ramach innej umowy zawartej z osobą prawną, która ? pierwsza? otrzymała bezzwrotną pomoc zwolnioną na podstawie w/w. przepisu, korzystają ze zwolnienia, pod warunkiem, że osoby te realizują bezpośrednio cel programu.

Jak wskazano wyżej ustawa nie uzależnia zastosowania przedmiotowego zwolnienia od tego, czy podatnik otrzymuje bezpośrednio te środki w ramach bezzwrotnej pomocy. Wymaga natomiast, by podatnik bezpośrednio realizował cel programu.

Należy zaznaczyć, iż zwolnienie zawarte w powyższym przepisie obejmuje dochody osób fizycznych finansowane bezpośrednio ze środków unijnych, natomiast nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych finansowanych (współfinansowanych) ze środków pochodzących z funduszy strukturalnych, gdyż pomoc ta stanowi refundację wcześniej poniesionych wydatków, których źródłem finansowania były krajowe środki publiczne.

Reasumując należy stwierdzić, iż w przypadku realizacji przez Stowarzyszenie projektu finansowanego ze środków Programu Małych Dotacji Globalnego Funduszu Środowiska (GEF/SGP), zwolnione z opodatkowania będą wynagrodzenia pracowników finansowanez tych samych środków, pod warunkiem że osoby te bezpośrednio realizują program objęty pomocą, w związku z czym od wypłacanych wynagrodzeń, korzystających ze zwolnienia zgodnie z art. 21 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie należy naliczać i odprowadzać zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

W związku z powyższym stanowisko podatnika, iż w stosunku do przedstawionego stanu faktycznego, nie należy odprowadzać zaliczek na podatek dochodowy od wypłaconych wynagrodzeń osób fizycznych bezpośrednio realizujących cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy zagranicznej należy uznać za prawidłowe.

Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego. Przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia art. 14b §1 i 2 ustawy (ustawa z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa, tekst jednolity Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 14a §4 w/w ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ostródzie. Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia stronie niniejszego postanowienia (art. 236 §2 pkt 1 w/w ustawy Ordynacja podatkowa).


Masz inne pytanie do prawnika?

e-prawnik.pl

Legalsupport sp. z o.o.

ul. Św. Filipa 23/3

31-150 Kraków

biuro@e-prawnik.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika