- dotyczy odliczenia z tytułu poniesionych wydatków mieszkaniowych w postaci spłaty odsetek od zaciągniętego (...)

- dotyczy odliczenia z tytułu poniesionych wydatków mieszkaniowych w postaci spłaty odsetek od zaciągniętego kredytu na zakup i wykończenia lokalu mieszkalnego oraz poniesionych wydatków na jego wykończenie.

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 08.11.2005 r. w sprawie wydania pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej odliczeń z tytułu poniesionych wydatków mieszkaniowych w postaci spłaty odsetek od zaciągniętego kredytu na zakup i wykończenie lokalu mieszkalnego oraz poniesionych wydatków na jego wykończenie uznaje przedstawione stanowisko za prawidłowe.

W dniu 08.11.2005 r. do tut. Organu podatkowego wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z póź. zm.) w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczących odliczenia odsetek od zaciągniętego kredytu na zakup i wykończenie lokalu mieszkalnego oraz odliczeń wydatków na wykończenie lokalu w ramach ulgi remontowej.

Przedstawia Pani stanowisko:iż może skorzystać z ulgi odsetkowej ponieważ nie korzystała Pani ani małżonek z żadnej ulgi mieszkaniowej, jak również może skorzystać z ulgi remontowej, ponieważ zostaną poniesione wydatki związane z wykończeniem mieszkania.

Odpowiedź wymaga uwzględnienia art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z póź. zm.) oraz art. 27a tej ustawy, w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. Pierwszy z powołanych przepisów reguluje ulgę podlegającą na odliczeniu od dochodu wydatków na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki). Z kolei drugi ma zastosowanie w zakresie odliczania wydatków na remont i modernizację lokalu (budynku) mieszkalnego.

    W ramach ulgi odsetkowej odliczeniu podlegają odsetki od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi na sfinansowanie określonych inwestycji mieszkaniowych:
  • budowa budynku mieszkalnego,
  • wniesienie wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo
  • zakupu nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo
  • nadbudowa lub rozbudowa budynku na cele mieszkalne lub przebudowa (przystosowanie) budynku mieszkalnego, jego części lub pomieszczenia mieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

Jak wynika z powyższych tytułów, ustawodawca daje podatnikom możliwość odliczania wydatków na spłatę odsetek od kredytu udzielonego na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Choć wykończenie lokalu (budynku) mieszkalnego stanowi taki cel, nie został on objęty ww. katalogiem. Oznacza to, że wydatki na spłatę kredytu, którym sfinansowano wykończenie lokalu mieszkalnego nie podlegają odliczeniu w ramach ulgi odsetkowej. Odliczeniem objąć można natomiast odsetki od kredytu w części przeznaczonej na zakup lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym od osoby, która wybudowała go w wykonywaniu działalności gospodarczej (oczywiście o ile zachodzą pozostałe warunki do skorzystania z tego odliczenia określone w art. 26b ustawy). Odliczenia dokonuje się najwcześniej za rok podatkowy, w którym została zakończona inwestycja.

Jednym z warunków określonych w w/w przepisach jest udokumentowanie zakończenia inwestycji. W przypadku zakupu lokalu od osoby, która wybudowała dom w wyniku działalności gospodarczej dokumentem tym jest umowa w formie aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub przeniesieniu na podatnika własności lokalu mieszkalnego.

Z powyższego wynika, iż spłacone odsetki od kredytu w 2005 roku będą mogli Państwo odliczyć w zeznaniu za 2005 rok każdego z małżonków, w proporcji wskazanej we wniosku bądź od dochodu jednego z małżonków jeśli spełnione zostaną warunki o których mowa wyżej (zakończona inwestycja).

    W świetle powołanych przepisów, korzystanie z ulgi remontowo-modernizacyjnej (w ramach limitu określonego na lata 2003-2005) jest możliwe w przypadku łącznegospełnienia następujących warunków:
  • podatnik posiada tytuł prawny do zajmowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego,
  • poniesione wydatki mieszczą się w zakresie podmiotowym określonym przez Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w rozporządzeniu z dnia 21 grudnia 1996r. opublikowanym w Dz. U. Nr 156, poz. 788,
  • poniesione wydatki nie są niższe niż 567 zł (licząc w rachunku narastającym od 2003 r.),
  • wydatki te zostały udokumentowane fakturą wystawioną wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodem odprawy celnej, a w przypadku wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej - dowodem tej wpłaty,
  • wydatki dotyczą budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • wydatki nie zostały odliczone od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, a także zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.Tak więc, co do zasady, prawo do ulgi remontowej przysługuje podatnikowi, który posiada tytuł prawny do zajmowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego. Za tytuł prawny do lokalu (budynku) mieszkalnego uważa się między innymi:
  • własność lub współwłasność,
  • umowę użyczenia,
  • umowę najmu lub dzierżawy,
  • podnajmu lub poddzierżawy,
  • inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego, np. umowę przedwstępną zawartą z deweloperem, na podstawie której nastąpiło protokolarne przekazanie podatnikowi lokalu mieszkalnego przez dewelopera, przed zawarciem umowy notarialnej przenoszącej własność.Trzeba przy tym podkreślić, iż ustawodawca stawia wymóg, aby podatnik 'zajmował' budynek lub lokal mieszkalny, do którego posiada tytuł prawny.W przypadku nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku, udostępnionego podatnikowi przed podpisaniem aktu notarialnego przenoszącego własność, podatnik 'zajmuje' ten budynek lub mieszkanie, dopiero od dnia, w którym dokonał jego faktycznego odbioru od dewelopera, a nie od dnia podpisania umowy przedwstępnej.

Zatem w przedstawionej sytuacji - przy spełnieniu pozostałych z w/w ustawowych warunków macie Państwo prawo do odliczenia w ramach ulgi remontowej 19% wydatków, które zostały poniesione na wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku, poczynając od dnia, w którym lokal ten protokolarnie będzie odebrany od dewelopera.Natomiast nie jest możliwe odliczenie od podatku tych wydatków, które zostały poniesione na wykończenie w/w mieszkania przed dniem dokonania jego odbioru od dewelopera.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostródzie informuje, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego, przedstawionego przez wnioskodawców i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 236 § 2 pkt. 1 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie siedmiu dni od daty jej doręczenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

e-prawnik.pl

Legalsupport sp. z o.o.

ul. Św. Filipa 23/3

31-150 Kraków

biuro@e-prawnik.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika