Czy objecie certyfikatów inwestycyjnych w zamian za wniesienie akcji powoduje powstanie przychodu dla (...)

Czy objecie certyfikatów inwestycyjnych w zamian za wniesienie akcji powoduje powstanie przychodu dla Podatnika, czy też przychód Podatnika powstanie w momencie sprzedaży certyfikatów inwestycyjnych objętych w zamian za akcje?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Kraków, działając na podstawie art. 14a § 1oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z art. 4 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy ? Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 27.06.2007 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie obowiązku powstania przychodu z tytułu objęcia certyfikatów inwestycyjnych w zamian za wniesienie akcji stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Porady prawne

Ze złożonego wniosku z dnia 27.06.2007 r. wynika, że posiada Pani aktywa w postaci akcji i udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością. Zamierza Pani wnieść posiadane akcje do zamkniętego funduszu inwestycyjnego. W przyszłości rozważa Pani także zbycie certyfikatów inwestycyjnych objętych w ramach powyższej procedury.

W związku z powyższym sformułowała Pani następujące pytanie: ,,czy objecie certyfikatów inwestycyjnych w zamian za wniesienie akcji powoduje powstanie przychodu dla Podatnika, czy też przychód Podatnika powstanie w momencie sprzedaży certyfikatów inwestycyjnych objętych w zamian za akcje,,?

Sformułowała Pani też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż objęcie certyfikatów inwestycyjnych za akcje jest wydarzeniem neutralnym podatkowo dla Podatnika. W szczególności, nie powstanie po stronie Podatnika przychód z tytułu objęcia certyfikatów w zamian za wniesione akcje. Przychód podatkowy powstanie natomiast w momencie sprzedaży certyfikatów inwestycyjnych.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Kraków dokonując oceny stanu faktycznego i stanowiska Wnioskodawcy przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2007 r., źródłem przychodów są m.in. kapitały pieniężne. Za przychody z kapitałów pieniężnych stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 6 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uważa się należne , choćby nie zostały faktycznie otrzymane , przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych i realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt. 1 lit.b ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.

Stosownie do zapisu art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. z 2004 r. Nr 146, poz. 1546 ze zm.), w przypadku wpłat do funduszu inwestycyjnego, dokonanych w innych niż zdematerializowane papierach wartościowych lub w udziałach w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, osoba zapisująca się na certyfikaty inwestycyjne przenosi, w drodze umowy, zgodnie z odrębnymi przepisami, prawa z tych papierów lub udziałów na towarzystwo (...).

Z powołanych powyżej uregulowań prawnych wynika, iż fakt wniesienia akcji do funduszu inwestycyjnego zamkniętego nie powoduje powstania obowiązku podatkowego i dlatego Podatnik nie jest zobowiązany do rozpoznawania przychodu w dacie opłacenia certyfikatów wnoszonymi akcjami. Przychód z przedmiotowej transakcji wystąpi dopiero w chwili odpłatnego zbycia certyfikatów inwestycyjnych.

Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie.

Ponadto tut. Organ podatkowy informuje, iż w zakresie zapytania dotyczącego kosztów, odpowiedź będzie udzielona w odrębnym postanowieniu.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Kraków w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika