Czy wystawioną fakturę przez Firmę opracowującą wnioski prawidłowo zaliczono do kosztów uzyskania (...)

Czy wystawioną fakturę przez Firmę opracowującą wnioski prawidłowo zaliczono do kosztów uzyskania przychodu i ujęto w książce przychodów i rozchodów w miesiącu zapłaty za w/w usługę ?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Staszowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm) po rozpatrzeniu złożonego w dniu 20.10.2006 r. (uzupełnionego w dniu 17.11.2006r.) wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny postanawia uznać stanowisko podatnika za nieprawidłowe.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że złożył Pan w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach wniosek o dofinansowanie z wielofunduszowego Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR) realizacji projektu inwestycyjnego (polegającego na zakupie środków trwałych tj. maszyn do produkcji stolarki okiennej) w ramach Priorytetu 3- (Rozwój lokalny); Działanie 3,4 (Mikroprzedsiębiorstwa).Ponadto stwierdza Pan, że w/w środki trwałe będą zakupione na rozwój przedsiębiorstwa i w głównej mierze przyczynią się do wypracowania przychodów i zysków po realizacji przedsięwzięcia.Firma , która opracowała wniosek w sprawie uzyskania funduszy unijnych, za swoją usługę wystawiła fakturę VAT.

Porady prawne

W związku z rodzącymi się wątpliwościami w tym zakresie pyta Pan ?czy wystawioną fakturę przez Firmę opracowującą wnioski prawidłowo zaliczono do kosztów uzyskania przychodu i ujęto w książce przychodów i rozchodów PPU Kowalik w miesiącu zapłaty za w/w usługę?

Jednocześnie wyraża Pan pogląd, iż faktura za przygotowanie wniosku jest związana z przychodem i prawidłowo zaliczona została do kosztów uzyskania przychodu za m-c wrzesień 2006 roku.

Naczelnik tut. Urzędu po przeanalizowaniu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego nie podziela stanowiska Pana w powyższej sprawie.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem, od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Jednakże, jak wynika z art. 14 ust. 3 pkt 3a w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2, nie zalicza się zwróconych innych wydatków nie zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów.

Natomiast w myśl art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie (...) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub zorganizowanych części .

W myśl art. 23 ust.

1 pkt 45 w/w ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonanych, według zasad określonych w art. 22a-22o, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych (...) zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Wsparcie Wspólnoty Europejskiej dla Polski w latach 2004-2006 jest realizowane między innymi za pomocą wielofunduszowego Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR).

Pomoc jaką otrzymują beneficjenci pochodzi ze środków pożyczonych z budżetu państwa na prefinansowanie realizowanych programów i projektów pomocowych. W związku z tym nie jest to pomoc otrzymana ze środków bezzwrotnej pomocy i nie podlega zwolnieniu przedmiotowemu z podatku dochodowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W zależności od celu , na jaki przeznaczone są środki podchodzące ze środków strukturalnych stosuje się przepisy w zakresie podatku dochodowego. Pomoc finansowaną z funduszy strukturalnych można uzyskać między innymi na inwestycje.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wnioski wynika, że dofinansowanie przeznaczy Pan na zakup środków trwałych. Tak więc zgodnie z interpretacją Ministra Finansów z dnia 30 sierpnia 2006 r. nr DD6-8213-8/06/DZ/412 w sprawie jednolitego stosowania prawa na podstawie art. 14 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych i fizycznych dochodów pochodzących ze środków pomocowych finansowanych z funduszy strukturalnych oraz współfinansujących środków krajowych, opublikowaną w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów Nr 12 poz. 90 - ? w przypadku otrzymania przez beneficjentów ostatecznych, pomocy przeznaczonej na inwestycje, wydatki poniesione na przedsięwzięcia objęte wsparciem finansowym nie są kosztami uzyskania przychodów (...) art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. b i c ustawy o podatku od osób fizycznych), a otrzymane środki pomocowe, jako zwrot tych wydatków nie będą przychodami zgodnie z (...) art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast odpisy amortyzacyjne od części wartości inwestycji, która została zrefundowana, nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów- stosownie do (...) art. 23 ust. 1 pkt 45? w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumujac powyższe, wydatki na usługę doradczą związaną z przygotowaniem wniosku o dofinansowanie z funduszu unijnego zakupu środków trwałych w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

Przyjmując, iż dofinansowanie ma bezpośredni związek z zakupem konkretnego środka trwłego należy stwierdzić, iż wydatek na przygotowanie wniosku o dofinansowanie nie będzie zwiększał wartości początkowej tego środka i nie będzie stanowił kosztu uzyskania przychodu w rozumieniu w/w przepisów ustawy o podatku dochodowym

Biorąc pod uwagę powyższe oraz przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego nie podziela poglądu wyrażonego w złożonym wniosku i orzeka jak w sentencji postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika