Czy otrzymane alimenty podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w 2003 roku?

Czy otrzymane alimenty podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w 2003 roku?

Działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 roku z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rykach, na wniosek z dnia 04.09.2006r. (data wpływu do tutejszego Urzędu ? 08.09.2006) uzupełniony w dniach (25.09.2006r., 05.10.2006r.), postanawia udzielić pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego i stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy nie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Wnioskiem z dnia 04.09.2006r (data wpływu do tutejszego Urzędu ? 08.09.2006) uzupełnionym w dniach 25.09.2006r., 05.10.2006r., zwróciła się Pani o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Porady prawne

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku:

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w 2003 roku osiągnęła Pani dochód w wysokości 7.138,18 zł z tytułu alimentów płaconych przez męża na podstawie ugody z dnia 18 marca 2002r. zawartej przed Sądem Rejonowym w P., gdzie Sąd zasądził od męża Pani, na jej rzecz alimenty należne od dnia 01.04.2002r. do nadal, wraz z ustawowymi odsetkami. Pan X. płacił na Pani rzecz alimenty, a w latach 2004 i 2005 roku, a dochody z tego tytułu zostały przez Panią wykazane w zeznaniach rocznych.

Podatniczka uważa, iż alimenty są potrącane z emerytury jej męża i bezpośrednio przekazywane na jej rzecz celem pokrywania z nich kosztów związanych z utrzymaniem mieszkania. Zdaniem Podatniczki alimenty miały poprawić ciężką sytuację jej rodziny, a nie uszczuplać jej budżet. Podatniczka uważa, że gdyby jej sytuacja rodzinna opierała się na normalnych relacjach dostawałaby pieniądze bezpośrednio od męża i nie musiałyby płacić podatku, ponieważ jednak zmuszona była złożyć wniosek do sądu o ustalenie rozdzielności majątkowej i zasądzenie alimentów, musi ponieść ciężar opodatkowania tych pieniędzy, z czym się nie zgadza.

Osoba, która wypełniała Podatniczce zeznania roczne w zeznaniach za lata 2004 i 2005 ujęła kwoty dochodu z tytułu otrzymywanych alimentów, natomiast w/g tej osoby w zeznaniu za 2003 rok nie musiała Pani ujmować dochodu z alimentów. W związku z tym nie jest Pani przekonana, czy składając zeznanie roczne za 2003 rok winna Pani dochody z tego tytułu opodatkować.

Zapytanie podatnika

Podatniczka pyta czy otrzymane alimenty podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w 2003 roku?

Stanowisko podatnika

Zdaniem Pani otrzymywane alimenty nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ stanowią już opodatkowaną część emerytury męża.

Stanowisko organu podatkowego

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rykach, po rozpatrzeniu wniosku i dokonaniu analizy stanu faktycznego w nim przedstawionego, nie podziela Pani stanowiska w powyższej sprawie.

Analizy dokonano w oparciu o przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązujących w 2003 roku.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30, art. 44 ust. 7e i 7f, suma dochodów z wszystkich źródeł przychodów'. Zatem opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkie dochody z wyjątkiem tych, które ustawodawca wymienił w katalogu zwolnień przedmiotowych lub od których został zaniechany pobór podatku w drodze rozporządzenia Ministra Finansów.

Specyfikacja źródeł przychodów, z których dochód podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym została ujęta w treści art. 10 niniejszej ustawy. Dla celów podatkowych przychody inne niż określone w art. 10 ust. 1 w punktach 1-8 w/w ustawy są kwalifikowane jako przychody z tzw. 'innych źródeł' (art. 10 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy).

W myśl art. 20 ust. 1 tej ustawy, za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, (...). Jednocześnie należy zauważyć, iż w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.), obowiązek alimentacyjny został uregulowany odrębnie, niż wynikający z postanowień art. 27 i 28 tej ustawy obowiązek zaspakajania potrzeb rodziny, którego celem jest zapewnienie środków materialnych umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie rodziny, jako całości oraz zaspokojenie uzasadnionych potrzeb poszczególnych członków przy zachowaniu zasady równej stopy życiowej. W świetle art. 27 i art. 28 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego 'Oboje małżonkowie obowiązani są, każdy według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. Zadośćuczynienie temu obowiązkowi może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym. Jeżeli jeden z małżonków pozostających we wspólnym pożyciu nie spełnia ciążącego na nim obowiązku przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny, sąd może nakazać, ażeby wynagrodzenie za pracę albo inne należności przypadające temu małżonkowi były w całości lub w części wypłacane do rąk drugiego małżonka'. Żaden przepis ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak również przepisy wydane na podstawie Ordynacji podatkowej, nie wyłączają z opodatkowania przedmiotowych należności. Nie kwalifikują ich też do źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1-8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym (art. 9 ust. 2 w/w ustawy).

Zgodnie natomiast z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W świetle w/w przepisów otrzymane przez Panią alimenty stanowią dochód podlegający opodatkowaniu, który zgodnie z art. 45 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest Pani obowiązana wykazać w zeznaniu podatkowym o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. W tym samym terminie jest Pani obowiązana wpłacać różnicę pomiędzy zaliczkami, a podatkiem należnym wynikającym z zeznania. Termin złożenia zeznania za 2003 rok upłynął 30.04.2004r.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz cytowane wyżej przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, otrzymywane przez Panią świadczenie alimentacyjne stanowi źródło przychodów zakwalifikowanych przez ustawodawcę do innych źródeł i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W związku z powyższym zawarte we wniosku Pani stanowisko w sprawie, której dotyczy zapytanie jest nie prawidłowe.

Wolą ustawodawcy jest bowiem opodatkowanie wszelkiego rodzaju alimentów (z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci), niezależnie od tego kto jest nimi obciążony, jaki zachodzi stosunek rodzinny między zobowiązanym, a uprawnionym, wreszcie z jakiego rodzaju przychodów są one wypłacane.

Należy podkreślić fakt, że do daty niniejszej interpretacji, od daty wejścia w życie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych alimenty wypłacane na rzecz małżonka nie korzystały ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie organ podatkowy informuje, że ww. ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewiduje wnoszenia od tego typu dochodów miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodacy, do czasu jej zmiany albo uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika