Jaka jest podstawa opodatkowania kosztów wysyłki przy ryczałcie ewidencjonowanym i jaka stawka podatkowa (...)

Jaka jest podstawa opodatkowania kosztów wysyłki przy ryczałcie ewidencjonowanym i jaka stawka podatkowa ryczałtu winna mieć zastosowanie do kosztów wysyłki?

Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z Pana wnioskiem z dnia 08.09.2006 roku (data wpływu 11.09.2006) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zryczałtowanym podatku dochodowym od przychodów ewidencjonowanych w sprawie opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym kosztów wysyłki Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich zawarte we wniosku Pana stanowisko dotyczące ustalenia podstawy opodatkowania kosztów wysyłki uznaje za nieprawidłowe, natomiast stanowisko dotyczące wysokości stawki podatkowej dla ww kosztów uznaje za prawidłowe.

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 08.09.2006 roku zwrócił się Pan za pośrednictwem pełnomocnikao udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Jak stanowi art.14a § 1 ww ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą opodatkowaną w formie ryczałtu ewidencjonowanego w zakresie handlu przedmiotami kolekcjonerskimi takimi jak: pocztówki, monety, banknoty.

Sprzedawane przez Pana towary często wysyłane są do klientów przesyłkami pocztowymi za pośrednictwem Urzędu Poczty Polskiej. Zgodnie ze stosowanymi przez Pana zasadami koszty wysyłki ponosi nabywca, w związku z czym oprócz należności za dostarczony towar (przedmioty kolekcjonerskie) nabywca obciążony jest kosztami wysyłki (koszty te powiększone są także o ewentualne opłaty za pobranie pocztowe). Zaznacza Pan, że koszty wysyłki nie są włączone w cenę towaru, lecz naliczone odrębnie i klient jest obciążony kwotą niewiele wyższą od kosztów faktycznie przez Pana poniesionych.

    W związku z wątpliwościami dotyczącymi opodatkowania ww kosztów zwrócił się Pan z następującymi pytaniami:
  1. Jaka jest podstawa opodatkowania kosztów wysyłki przy ryczałcie ewidencjonowanym?
  2. Jaka stawka podatkowa ryczałtu winna mieć zastosowanie do kosztów wysyłki?

Pana stanowisko w tej sprawie:
Ad.1
Podstawą opodatkowania będzie ewentualna nadwyżka należności od klienta (netto - bez VAT) ponad wydatek faktycznie przez Pana poniesiony na konkretną wysyłkę.
Ad.2
Wspomniane koszty wysyłki są należnością za usługi pomocnicze do działalności handlowej, a więc do opodatkowania kosztów wysyłki ma zastosowanie stawka 3 %.

W odpowiedzi tutejszy organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.

U. z 2000 r. Nr 144, poz. 930 ze zm.) opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym. Natomiast w myśl art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (przychód z działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Przychodem z działalności gospodarczej (na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 2 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym), są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymywane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a- 22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

Biorąc powyższe pod uwagę należy wskazać, że w przypadku kiedy koszty dostarczenia towaru ponosi nabywca tego towaru, według wartości poniesionej wcześniej przez sprzedawcę towaru, to w takim przypadku przychodem sprzedającego będzie całość świadczenia należnego od nabywcy z tytułu sprzedanego towaru. Jest nią cena towaru wraz z kosztami jego przesyłki.
Koszty przesyłki pocztowej określonego towaru są częścią składową kwoty należnej z tytułu sprzedanego towaru. Zatem, aby sprzedać określony towar sprzedawca musi ponieść szereg kosztów związanych z tą sprzedażą.
Koszty te ponoszone są przez sprzedawcę określonych towarów z tytułu sprzedaży tych towarów i nie są przedmiotem odrębnej działalności gospodarczej, a ich poniesienie wpływa na uzyskany przez podatnika przychód.

Zatem, ponosząc koszty o których wyżej mowa, a następnie obciążając nimi nabywcę, sprzedawca danego towaru winien żądać od nabywcy kwoty należnej z tytułu sprzedaży tych towarów, w skład której wchodzą także koszty dostarczenia ich nabywcy. Koszty ponoszone w związku i z tytułu sprzedaży towarów, winny nie tylko wchodzić w ramy tego samego rodzaju czynności jaką jest sprzedaż towarów, ale winny być opodatkowane według stawki podatkowej właściwej do realizacji tego świadczenia, czyli sprzedaży towarów.

Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 powołanej wyżej ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit.b) ww ustawy ryczałt od przychodów z działalności usługowej w zakresie handlu wynosi 3%.

Reasumując: w świetle obowiązujących przepisów, kwota stanowiąca koszt przesyłki towaru wraz z ceną towaru będzie stanowić przychód z Pana działalności gospodarczej powodujący obowiązek odprowadzenia 3% zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, natomiast zgodnie z art. 14b § 2 tej ustawy wiąże właściwe organy podatkowe, organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie w trybie art. 14a § 4 i art. 236 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1.

Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie - art. 222 ustawy w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika