Czy spółka cywilna ponosząc nakłady na adaptację budynku, w którym będzie prowadziła działalność (...)

Czy spółka cywilna ponosząc nakłady na adaptację budynku, w którym będzie prowadziła działalność gospodarczą, będzie mogła, po zakończeniu prac, dokonywać odpisów amortyzacyjnych?

W dniu 13.11.2006r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej. W złożonym zapytaniu podatnik prosi o wyjaśnienie czy spółka cywilna ponosząc nakłady na adaptację budynku, w którym będzie prowadziła działalność gospodarczą, będzie mogła, po zakończeniu prac, dokonywać odpisów amortyzacyjnych? Jednocześnie podatnik podkreśla, że nakłady będą przewyższały 3.500 zł w roku podatkowym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik prowadzi działalność gospodarczą w formie dwuosobowej spółki cywilnej. Obecnie spółka zamierza poszerzyć miejsce prowadzenia działalności i z istniejącego już obiektu, który jeden ze wspólników wniósł do spółki, zamierza stworzyć pomieszczenia warsztatowe, co wiąże się z pracami adaptacyjnymi ? wylanie nowej posadzki, ocieplenie budynku, założenie ogrzewania. Wartość robót będzie przekraczała 3.500 zł rocznie.

Porady prawne

Zdaniem podatnika spółka będzie mogła dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wartości lokalu użytkowego i poniesionych wydatków modernizacyjnych.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązujących przepisów prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Turku uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

Na podstawie art. 22a ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania: budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, maszyny, urządzenia i środki transportu, inne przedmioty - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1 i które stanowią własność lub współwłasność podatnika, które zostały nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania. Z przedstawionej definicji środków trwałych wynika, że aby dane składniki majątkowe mogły zostać zaliczone do środków trwałych muszą stanowić własność lub współwłasność podatnika.

Odpisom amortyzacyjnym w spółce cywilnej podlegają tylko te środki trwałe, które wchodzą w skład majątku tej spółki, tj. środki stanowiące współwłasność łączną wspólników spółki, a więc takie, które zostały wniesione do spółki na jej własność tytułem wkładu bądź takie, które spółka nabyła w wyniku działalności. Środki trwałe wchodzące w skład majątku spółki, których nie wykorzystywano w prowadzonej działalności gospodarczej, w myśl art. 22d ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. wprowadza się do ewidencji środków trwałych.

Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej ustalonej zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 1 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdzie za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się:

* w razie nabycia w drodze kupna - cenę ich nabycia,

* w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika