1/Czy w sytuacji zawartej umowy użyczenia spółka będzie mogła zaliczać w koszty wydatki związane (...)

1/Czy w sytuacji zawartej umowy użyczenia spółka będzie mogła zaliczać w koszty wydatki związane z ekspolatacją samochodu ciężarowego poniesione na potrzeby swojej działalności, jeśli będą one udokumentowane fakturami wystawionymi na spółkę , a przebieg samochodu będzie ewidencjonowany oddzielnie w części dotyczącej działalności i oddzielnie w części dotyczącej przejazdów na potrzeby osobiste?.2/Czy w spółce powstanie z tego tytułu przychód - jeśli tak, to u którego wspólnika?.

W odpowiedzi na Pana pismo z dnia 29 lipca 2004r. (data wpływu 30.07.2004r.) w sprawie zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z eksploatacją użyczonego samochodu ciężarowego nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia- Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z  1997r. Nr 137 poz. 926 ze zm. ) wyjaśnia:

Ze stanu faktycznego opisanego w pytaniu wynika, że prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej,w której wspólnikiem jest Pan oraz siostrzenica małżonki.Jest Pan wraz z małżonką współwłaścicielem samochodu ciężarowego używanego na potrzeby osobiste, który w ramach zawartej ze spółką umowy użyczenia mógłby być częściowo wykorzystywany na potrzeby działalności gospodarczej.

    Pytanie brzmi:
  • - Czy w sytuacji zawartej umowy użyczenia spółka będzie mogła zaliczać w koszty wydatki związane z eksploatacją tego samochodu poniesione na potrzeby swojej działalności,jeśli będą one udokumentowane fakturami wystawionymi na spółkę , a przebieg samochodu będzie ewidencjonowany oddzielnie w części dotyczącej działalności i oddzielnie w części dotyczącej przejazdów na potrzeby osobiste.
  • - Czy w spółce powstanie z tego tytułu przychód-jeśli tak ,to u którego wspólnika

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Z cytowanego przepisu wynika,że określony wydatek może zostać uznany za koszt uzyskania przychodów,gdy poniesienie wydatku miało wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodów albo na funkcjonowanie źródła przychodów oraz wydatek ten nie został wymieniony w art.23 wyżej cyt.ustawy tj.wśród tych,które nie są uznane za koszty uzyskania.Koszty związane z eksploatacją samochodu ciężarowego nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych nie zostały wymienione przez ustawodawcę wśród wydatków wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów.Z tego też powodu nie ma przeszkód ,aby wydatki z tego tytułu zostały zaliczone do kosztów.

W takiej sytuacji powinno jednak zostać udowodnione,że samochód ten jest używany do celów działalności gospodarczej i poniesiony wydatek ma związek z prowadzoną działalnością a także,że został on poniesiony w celu osiągnięcia przychodu.Ciężar tego dowodu spoczywa na podatniku.

W świetle powyższego o ile będzie Pan dysponował takimi dowodami ,to ponoszone wydatki na eksploatację nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu ciężarowego będą mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie z art.14 ust.2 pkt 8 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z działalności gospodarczej uważa się wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń,obliczonych zgodnie z art.11 ust.2-2b,z wyjątkiem otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn.

W opisanej przez Pana sytuacji nie wystąpi przychód u żadnego ze wspólników,gdyż Pan będzie użytkował samochód ciężarowy na potrzeby działalności gospodarczej w tej części,w której jest Pan współwłaścicielem natomiast małżonka użyczy nieodpłatnie swoją część siostrzenicy,która należy do II grupy podatkowej a przychody te nie podlegają opodatkowaniu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika