Pytanie w sprawie skutków podatkowych dla pozostałych udziałowców Spółki w sytuacji nabycia przez (...)

Pytanie w sprawie skutków podatkowych dla pozostałych udziałowców Spółki w sytuacji nabycia przez Spółkę udziałów od jednego z udziałowców w celu ich umorzenia.

Działając na podstawie art. 14a § 4 i § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) ? Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione w piśmie z dnia 30 listopada 2005 r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 02.12.2005 r.) w sprawie skutków podatkowych dla pozostałych udziałowców Spółki w sytuacji nabycia przez Spółkę udziałów od jednego z udziałowców w celu ich umorzenia jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Porady prawne

Pismem z dnia 30 listopada 2005 r. Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Umowa Spółki stanowi, iż udziały mogą być umarzane w drodze nabycia udziałów przez Spółkę. Spółka zamierza nabyć udziały od wspólnika za wynagrodzeniem celem ich umorzenia z kapitału zapasowego Spółki (bez obniżania kapitału podstawowego).

Wątpliwości Spółki dotyczą zakresu stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm. ? zwanej dalej ?ustawą?). Zdaniem Spółki w przypadku nabycia za wynagrodzeniem przez Spółkę udziałów od jednego z udziałowców w celu ich umorzenia, pozostali udziałowcy nie uzyskują żadnych korzyści, które można uznać za dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

W stanie faktycznym przedstawionym przez Spółkę Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje:

Prawną regulację problematyki umorzenia udziałów zawiera ustawa z dnia 15 września 2000 roku Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.). Umorzenie udziału w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością stanowi unicestwienie praw udziałowych przysługujących wspólnikowi, związanych z posiadaniem przez niego udziałów. Umorzenie jest więc sposobem zakończenia bytu prawnego udziału i skutkuje definitywnym unicestwieniem praw i obowiązków majątkowych oraz korporacyjnych przysługujących wspólnikowi z tytułu uczestnictwa w spółce. W przypadku umorzenia udziałów z kapitału zapasowego, bez jednoczesnego obniżenia kapitału zakładowego spółki, zmniejszeniu ulega liczba i łączna wartość nominalna posiadanych przez wspólników udziałów, przy zachowaniu niezmienionej wartości kapitału zakładowego spółki. W wyniku takiego umorzenia występuje sytuacja, w której łączna suma wartości nominalnej udziałów pozostałych po umorzeniu jest niższa od określonej w umowie spółki wartości nominalnej kapitału.

Umorzenie udziałów dokonane bez obniżenia kapitału zakładowego spółki spowoduje, że wzrośnie wartość bilansowa udziałów posiadanych przez wspólników, Wzrost ten nie spowoduje jednak u tych wspólników powstania przychodu w rozumieniu zapisów art. 24 ust. 5 ustawy. W stosunku do wspólników pozostających w Spółce, których udziały nie są umarzane, umarzanie części udziałów będzie czynnością podatkowo neutralną.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę i stanu prawnego obowiązującego w czasie zaistnienia opisanej sytuacji. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla Spółki, natomiast jest których udziały nie podlegały umorzeniu. ona wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Jednostki ? do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz do czasu zmiany przepisów.

Na podstawie art. 14a § 4 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.) opłacie tej podlegają podania i załączniki do podań składane w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej. Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej zawiera załącznik do ww. ustawy. Zgodnie z pozycją 1, części I, powołanego załącznika do ustawy opłata skarbowa od podania wynosi 5 zł, natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50 gr.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika