Czy wolny od podatku dochodowego jest wypłacany pracownikom socjalnym ryczałt z tytułu używania własnych (...)

Czy wolny od podatku dochodowego jest wypłacany pracownikom socjalnym ryczałt z tytułu używania własnych samochodów osobowych do celów służbowych?

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że Ośrodek Pomocy Społecznej zatrudnia pracowników socjalnych. Pracownicy ci mają przyznany ryczałt z tytułu używania własnych samochodów osobowych do celów służbowych w granicach administracyjnych gminy. Ośrodek Pomocy Społecznej kwoty wypłacanych pracownikom w 2006 roku miesięcznych ryczałtów pomniejszał o zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Organ podatkowy stwiedza co następuje:

Zgodnie z art.21 ust.1 pkt 23b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm. ), wolny od podatku dochodowego jest zwrot kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania pojazdów stanowiących własność pracownika, dla potrzeb zakładu pracy, w jazdach lokalnych, jeżeli obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy albo możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów wynika wprost z przepisów innych ustaw - do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo do wysokości nieprzekraczającej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu, określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra, jeżeli przebieg pojazdu, z wyłączeniem wypłat ryczałtu pieniężnego, jest udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej przez pracownika.

Porady prawne

W myśl obowiązującego od 01.01.2006 r. art. 121 ust.3c ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2004 r. Nr 64, poz. 593 ze zm.), pracownikowi socjalnemu, do którego obowiązków należy świadczenie pracy socjalnej w środowisku, przysługuje zwrot kosztów przejazdów z miejsca pracy do miejsc wykonywania przez niego czynności zawodowych, w przypadku braku możliwości zapewnienia dojazdu środkami pozostającymi w dyspozycji zatrudniającego go pracodawcy.

Zatem stosownie do przepisu art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwrot kosztów dojazdu, wypłacany pracownikom używającym własnych samochodów osobowych w celach służbowych w postaci miesięcznych ryczałtów jest zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych, ponieważ obowiązek ich wypłaty wynika wprost z przepisów innych ustaw - w tym przypadku z ustawy o pomocy społecznej.

Zgodnie z art. 72 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) za nadpłatę uważa się kwotę podatku pobraną przez płatnika nienależnie lub w wysokości większej od należnej.

Przepis art. 75 § 2 pkt b) ww. ustawy Ordynacja podatkowa zawiera uprawnienie do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty, przysługujące płatnikom, którzy w złożonej deklaracji wykazali oraz wpłacili podatek w wysokości większej od należnej.

Biorąc powyższe pod uwagę, Ośrodek Pomocy Społecznej jako płatnik nie powinien potrącać zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od wypłacanych pracownikom ryczałtów za jazdy służbowe, ponadto ma prawo wystąpić do organu podatkowego o zwrot nadpłaconego podatku dochodowego.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Referencje PDII/415-6/PD/07, postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika