Czy istnieje możliwość skorzystania z ulgi odsetkowej określonej w art.26 b obecnie obowiązującej (...)

Czy istnieje możliwość skorzystania z ulgi odsetkowej określonej w art.26 b obecnie obowiązującej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku złożenia korygujących zeznań podatkowych za lata 2000-2004, w których nie zostaną wykazane wydatki mieszkaniowe objęte 'dużą ulgą budowlaną' określone w art.27a, ust.1 pkt b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2001 roku?


Na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa / Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 ze zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 28.07.2005 r., który wpłynął do tut. organu podatkowego w dniu 29.07.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej możliwości odliczenia od dochodów wydatków na spłatę odsetek od kredytu w przypadku złożenia korygujących zeznań podatkowych za lata, w których skorzystano z odliczeń wydatków objętych 'dużą ulgą budowlaną'- jest prawidłowe.

Porady prawne


U Z A S A D N I E N I E


W dniu 29.07.2005r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie możliwości skorzystania z ulgi odsetkowej z tytułu spłaty kredytu zaciągniętego na budowę domu mieszkalnego.
Jak stanowi art.14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz /prezydent miasta/, starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta maja obowiązek udzielić pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art.14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco:
Podatnik skorzystał po 2000r. z odliczenia ulgi budowlanej związanej z wydatkami na budowę domu mieszkalnego. W związku z tym w złożonych zeznaniach podatkowych za lata 2000-2004 dokonał odliczeń ulgi budowlanej i otrzymał z tego tytułu zwrot podatku dochodowego.Podatnik ma zamiar dobrowolnie zrezygnować z 'dużej ulgi budowlanej' i złożyć korekty zeznań za lata 2000-2004, w których nie zostaną odliczone wydatki na budowę domu a powstałe różnice w podatku dochodowym, podatnik ma zamiar wpłacić do Urzędu Skarbowego wraz z należnymi odsetkami zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej.Podatnik w latach 2004-2005 prowadził inwestycję polegającą na budowie domu. W związku z tą inwestycją podatnik w 2005 roku zaciągnął w banku kredyt hipoteczny, od którego płacone są odsetki.
Pytanie podatnika :
Czy istnieje możliwość skorzystania z ulgi odsetkowej określonej w art.26 b obecnie obowiązującej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku złożenia korygujących zeznań podatkowych za lata 2000-2004, w których nie zostaną wykazane wydatki mieszkaniowe objęte 'dużą ulgą budowlaną' określone w art.27a, ust.1 pkt b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2001 roku?
Stanowisko podatnika:

  1. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2005 roku wyklucza korzystanie z tzw. ulgi odsetkowej w przypadku skorzystania w latach poprzednich z ulgi budowlanej.
  2. Zdaniem podatnika złożenie korekty zeznań podatkowych / bez względu na przyczynę/ za okresy korzystania z ulgi budowlanej po 2000 r. i nie wykazania w złożonych korektach poniesionych wydatków z jednoczesnym wpłaceniem powstałej zaległości za poprzednie lata oznacza, iż podatnik nie skorzystał w latach poprzednich z ulg podatkowych, o których mowa w art.26 b ust.

    1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym, w brzmieniu obowiązującym w 2005 roku.

  3. Wg podatnika złożenie korekt zeznań, w których nie będą uwzględnione duże ulgi budowlane oraz zwrot otrzymanych wcześniej ulg wraz z odsetkami daje podatnikowi uprawnienia do skorzystania w 2005 roku i w latach następnych z możliwości skorzystania z ulgi odsetkowej, jeżeli są spełnione pozostałe warunki korzystania z tej ulgi.

    Dokonując oceny przedstawionego stanu faktycznego w świetle obowiązujących przepisów, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie informuje. Stosownie do postanowień art.26b ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm./ od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art.26 ust.1 można odliczyć faktycznie poniesione wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi po dniu 1 stycznia 2002 r., na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanych z:

    1. budową budynku mieszkalnego,
    2. wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej przeznaczonego na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku. Sfinansowanie z kredytu wydatków na przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na własnościowe prawo do lokalu nie daje więc prawa do skorzystania z tej ulgi,
    3. zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,
    4. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

    Jednakże prawo do odliczenia od dochodu ulgi odsetkowej przysługuje tylko w przypadku łącznego spełnienia szczegółowych warunków, które zostały określone w przepisach art.26 b ust. 2-3 ustawy. Jednym z nich jest warunek sformułowany w art.26b ust.2 pkt 7. ustawy. Przepis ten stanowi, iż odliczenie ulgi odsetkowej stosuje się, jeżeli podatnik /lub jego małżonek/ nie korzystał lub nie korzysta z odliczenia od dochodu /przychodu/ lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, przeznaczonych na:

    1. zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,
    2. budowę budynku mieszkalnego,
    3. wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej,
    4. zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,
    5. nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne,
    6. przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu,
    7. systematyczne gromadzenie oszczędności na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.

    Powołany przepis wyklucza zatem możliwość odliczenia spłaconych odsetek od kredytu w sytuacji, gdy podatnik /lub jego małżonek/ w przeszłości korzystali z w/w odliczeń mieszkaniowych w ramach tzw. 'dużej ulgi budowlanej '.
    Rozwiązaniem dla osób, które dokonały odliczenia w ramach 'starej ' ulgi budowlanej, a obecnie chciałyby skorzystać z bardziej dla nich korzystnej ulgi odsetkowej, może być dokonanie przez podatnika korekty zeznań podatkowych za lata, w których korzystał z ww.

    odliczeń mieszkaniowych oraz uregulowanie zaległych zobowiązań podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę. W takim przypadku, po złożeniu korekty oraz zapłacie zaległego podatku i odsetek, nie dochodzi do spełnienia dyspozycji zawartej w art.26b ust.2 pkt 7 ustawy, a w efekcie podatnik ma prawo do dokonania odliczenia ulgi odsetkowej/ oczywiście przy spełnieniu pozostałych przesłanek, o których mowa w art.26 b ustawy/.

    Zatem jeżeli podatnik 'oddał' razem z odsetkami swoją korzyść finansową z tytułu ulgi, to traktuje się go tak, jakby z tej ulgi wcześniej nie korzystał. Oczywistym jest iż przedmiotowa korekta zeznania podatkowego jest możliwa, jeżeli zobowiązanie podatkowe nie uległo przedawnieniu.

    W świetle powyższego stanowisko podatnika przedstawione we wniosku jest prawidłowe.
    Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, iż ulga odsetkowa została obwarowana licznymi zastrzeżeniami ograniczającymi krąg uprawnionych. Nie obejmuje ona spłaty samego kredytu czy pożyczki zaciągniętych na cele mieszkaniowe (kapitału). Dotyczy tylko odsetek od nich. Odliczeniu mogą podlegać odsetki ustalone od tej części kredytu, która nie przekracza kwoty 189.000 zł.

    Pozostałe warunki dające możliwość skorzystania z ulgi:

    1. kredyt (pożyczka) został udzielony po 1 stycznia 2002 r. przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek), czyli bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościową (SKO), a z umowy kredytu (pożyczki) wynika, że dotyczy on jednej z wyżej wymienionych inwestycji,
    2. inwestycja dotyczy budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych na terytorium RP przeznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego,
    3. inwestycja dotyczy budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, którego budowa została zakończona nie wcześniej niż w 2002 r., a ponadto w przypadku :
    1. budowy, nadbudowy lub rozbudowy budynku na cele mieszkalne lub przystosowaniem i przebudową budynku niemieszkalnego na cele mieszkalne zakończenie nastąpiło przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zgodnie z prawem budowlanym uzyskano pozwolenie na budowę, nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne lub przebudowę (przystosowanie) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, i zostało potwierdzone określonym w przepisach prawa budowlanego pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego, a w razie braku obowiązku jego uzyskania - zawiadomieniem o zakończeniu budowy takiego budynku,
    2. wniesienia wkładu do spółdzielni mieszkaniowej, o którym wspomniano wyżej lub zakupu nowo wybudowanego budynku mieszkalnego została zawarta umowa o ustanowieniu spółdzielczego własnościowego lub lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo umowa w formie aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego, o przeniesieniu na podatnika własności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, której jedną ze stron jest podatnik.

    Aby można odliczyć odsetki muszą one spełniać następujące warunki:

    1. zostały one faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty są udokumentowane dowodem wystawionym przez podmiot udzielający kredytu,
    2. nie zostały one zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone odsetki zwiększyły podstawę obliczenia podatku,
    3. nie zostały odliczone od przychodów na podstawie art. 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

    Odliczeniu nie podlegają jednak odsetki od kredytów:

    1. udzielanych ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego towarzystwom budownictwa społecznego oraz spółdzielniom mieszkaniowym na przedsięwzięcia inwestycyjno-budowlane mające na celu budowę mieszkań na wynajem oraz udostępniania lokalu mieszkalnego na zasadach spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na podstawie przepisów o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego,
    2. udzielanych przez kasy mieszkaniowe na zasadach określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, udzielanych na usuwanie skutków powodzi na zasadach określonych w przepisach o dopłatach do
    3. oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na usuwanie skutków powodzi,
    4. objętych wykupem odsetek ze środków z budżetu państwa na zasadach określonych w przepisach o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych.

    Nie podlegają odliczeniu także odsetki od kredytu wykorzystanego na nabycie gruntu lub prawa wieczystego użytkowania w związku z wymienionymi wyżej inwestycjami.
    W przypadku wykorzystania kredytu na cele umożliwiające odliczenie oraz na nabycie gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu odliczeniu nie podlegają odsetki od ustalonej proporcjonalnie części kredytu przeznaczonej na nabycie gruntu albo prawa wieczystego użytkowania.

    Odliczeniu, co do zasady podlegają kwoty faktycznie poniesionych wydatków w danym roku podatkowym. Odliczenia, dokonuje się jednak najwcześniej za rok podatkowy, w którym została zakończona dana inwestycja. Odsetki, zapłacone przed tym rokiem mogą być jednak odliczone od podstawy obliczenia podatku za rok podatkowy, w którym podatnik po raz pierwszy odlicza odsetki. Jeżeli mimo to nie znajdą one pokrycia w dochodzie mogą być odliczone od podstawy obliczenia podatku również w roku podatkowym bezpośrednio następującym po roku, w którym podatnik po raz pierwszy odliczył odsetki.
    Do pierwszego zeznania, w którym wolno będzie odliczyć odsetki od kredytu (pożyczki), podatnik musi dołączyć także oświadczenie o wysokości wydatków na daną inwestycję, w tym o wysokości wydatków udokumentowanych fakturami VAT.

    Zgodnie z art.14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w 2005 roku. Zgodnie z art.14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

    Stronie przysługuje na podstawie art.236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu w terminie 7 dni od daty doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
    Zażalenie podlega opłacie w znakach skarbowych zgodnie z art.1 ust.1 pkt 1 lit.a ustawy z dnia 09.09.2000 r. o opłacie skarbowej (Dz.U. z 2004r. Nr 253, poz. 2532).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika