Zapytanie dotyczy kwestii istnienia obowiązku podatkowego z tytułu uzyskania przychodu ze sprzedaży (...)

Zapytanie dotyczy kwestii istnienia obowiązku podatkowego z tytułu uzyskania przychodu ze sprzedaży mieszkania, w sytuacji, gdy uzyskany przychód zostanie przeznaczony na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup domu.

Wnioskiem z dnia 07.05.2007r. (data wpływu ? 08.05.2007r.), uzupełnionym pismem z dnia 29.05.2007r., wystąpiła Pani do tut. organu podatkowego z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pani zapytanie dotyczy kwestii istnienia obowiązku podatkowego z tytułu uzyskania przychodu ze sprzedaży mieszkania, w sytuacji, gdy uzyskany przychód zostanie przeznaczony na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup domu.
Przedstawiając stan faktyczny sprawy wyjaśnia Pani, iż na podstawie umowy zawartej w 2001r. ze spółdzielnią mieszkaniową ponosiła Pani (wspólnie z synem) wydatki na wkład budowlany do tej spółdzielni. W 2003r. sporządzony został akt notarialny, mocą którego stała się Pani współwłaścicielką - w 50 %, nowowybudowanego lokalu mieszkalnego.
Obecnie w 2007r. zamierza Pani sprzedać to mieszkanie, ale wcześniej kupić dom za pieniądze pochodzące z kredytu. W związku z tym ma Pani pytanie, czy jeśli kwota uzyskana ze sprzedaży mieszkania przeznaczona zostanie na spłatę ww. kredytu, to będzie istnieć obowiązek zapłaty podatku dochodowego.

Porady prawne

Uważa Pani, że w opisanej sytuacji przysługuje zwolnienie z podatku dochodowego.

Po rozpatrzeniu wniosku Pani, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łukowie stwierdza co następuje:

Zgodnie z art.10 ust.1 pkt 8 lit.a) ? c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U. Z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.) w związku z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 217, poz.1588) - źródłem przychodu jest z zastrzeżeniem ust.2 odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W kontekście ww. przepisu należy stwierdzić w omawianej sprawie, iż nabycie mieszkania nastąpiło w dacie sporządzenia aktu notarialnego, czyli w 2003 roku.

Zgodnie z art. 28 ust.1 i 2 wyżej cytowanej ustawy, przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust.1 pkt 8 lit. a) ? c) tej ustawy nie łączy się z przychodami z innych źródeł i ustala się podatek w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. W terminie płatności podatku podatnik jest obowiązany złożyć deklarację według ustalonego wzoru (PIT-23). Z powyższego obowiązku zwolnieni zostali podatnicy, którzy w tym samym terminie złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele i w terminie określonym w art. 21 ust.1 pkt 32 lit. a) lub e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na podstawie art. 21 ust.1 pkt 32 lit a), wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art.10 ust.1 pkt 8 lit. a) - c) w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:
- na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
- na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
- na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,
- na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację ? na cele mieszkalne ? własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Artykuł 21 ust.1 pkt 32 lit. e) stanowi zaś, że wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a), w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo ? kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Wymienione wyżej przepisy wiążą skutek prawny w postaci zwolnienia od opodatkowania z faktem przeznaczenia ? w warunkach określonych w ustawie ? uzyskanych przychodów na cele w tym przepisie wymienione. Ustawa nie ogranicza przy tym prawa do skorzystania ze zwolnienia od podatku w sytuacji, gdy uzyskany ze sprzedaży nieruchomości przychód przeznaczony zostaje na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup innej nieruchomości na cele mieszkaniowe.

A zatem biorąc powyższe uregulowania prawne pod uwagę stwierdzić należy, że przeznaczenie przez Panią przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup drugiej nieruchomości-domu, daje prawo do skorzystania ze zwolnienia od podatku dochodowego określonego w art. 21 ust.1 pkt 32 lit. e) wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stąd postanowiono- jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika