Czy zbycie przez inwestora certyfikatów inwestycyjnych w funduszu inwestycyjnym opłaconych wkładem (...)

Czy zbycie przez inwestora certyfikatów inwestycyjnych w funduszu inwestycyjnym opłaconych wkładem niepieniężnym w postaci akcji lub udziałów w innych jednostkach podlega opodatkowaniu na zasadach analogicznych jak zbycie innych papierów wartościowych oraz czy koszt uzyskania przychodów w przypadku w/w zbycia certyfikatów inwestycyjnych opłaconych wkładem w postaci akcji lub udziałów, stanowią historyczne wydatki poniesione na objęcie lub nabycie w/w akcji/udziałów.

Na podstawie art 14a § 1 i 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 roku, nr 8, poz. 60z późn. zm.), po rozpatrzeniu pisemnego wniosku z dnia 09.02.2007r., udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie stwierdzam, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 09.02.2007r. wpłynęło do tut. organu podatkowego zapytanie dotyczące stosowania przepisów prawa podatkowego. Podatnik przedstawił w nim stan faktyczny stanowiący podstawę dla wystąpienia z zapytaniem.

Porady prawne

W najbliższym czasie Podatnik planuje wniesienie do Zamkniętego Funduszu Inwestycyjnego Aktywów Niepublicznych (funkcjonującego na zasadach opisanych w Ustawie z dnia 27.05.2004 o funduszach inwestycyjnych - Dz.U. 2004 Nr 146, poz. 1546) na pokrycie wydanych przez ten podmiot certyfikatów inwestycyjnych, akcji/udziałów w innych podmiotach. Jak wyjaśnia Podatnik - według ustawy o funduszach inwestycyjnych, możliwe jest wniesienie do funduszu wpłat w postaci papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu publicznego a także w przypadkach wskazanych w ustawie, papierów wartościowych niedopuszczonych do publicznego obrotu i udziałów w spółkach z o.o. W przypadku wniesienia do funduszu papierów wartościowych lub udziałów dochodzi do przejścia własności (zbycia) tychże papierów wartościowych lub udziałów w momencie dokonywania wpłat uczestników funduszu na skutek nabycia certyfikatów inwestycyjnych. Nowym właścicielem tych papierów wartościowych i udziałów staje się funkcjonujący już Fundusz. Inwestor w zamian za wkład uzyskuje certyfikaty inwestycyjne, które podlegać mogą np. sprzedaży czy umorzeniu.

Wobec planów opłacenia certyfikatów inwestycyjnych Zamkniętego Funduszu Inwestycyjnego Aktywów Niepublicznych akcjami i udziałami w innych jednostkach Podatnik wyraża potrzebę określenia swojej sytuacji podatkowej jako osoby fizycznej, w szczególności określenia zasad opodatkowania certyfikatów inwestycyjnych w przypadku zamiaru ich zbycia. We wniosku o udzielenie pisemnej informacji Podatnik zwraca się o potwierdzenie swojego stanowiska, zgodnie z którym:
- zbycie przez inwestora certyfikatów inwestycyjnych w funduszu inwestycyjnym opłaconych wkładem niepieniężnym w postaci akcji lub udziałów w innych jednostkach podlega opodatkowaniu na zasadach analogicznych jak zbycie innych papierów wartościowych,
- koszt uzyskania przychodów w przypadku w/w zbycia certyfikatów inwestycyjnych opłaconych wkładem w postaci akcji lub udziałów, stanowią historyczne wydatki poniesione na objęcie lub nabycie w/w akcji/udziałów.

Wyrażając własne stanowisko Podatnik powołuje się na postanowienie Urzędu Skarbowego w Wołominie z dnia 23.12.2005r. (sygnatura US/42/DP-II/4111-822/05), które, wg oceny Podatnika wydane zostało w odniesieniu do analogicznego stanu faktycznego.
Uzasadniając swoje zdanie Podatnik przedstawia argumenty:
1.Certyfikaty inwestycyjne funduszy inwestycyjnych stanowią zgodnie z przepisami prawa papiery wartościowe (zgodnie z art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 29.07.2005r o obrocie instrumentami finansowymi). Przepisy ustawy o funduszach inwestycyjnych dopuszczają możliwość pokrycia certyfikatów akcjami spółek akcyjnych oraz udziałami w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością (art. 7 ust 2 ustawy o funduszach inwestycyjnych).


2.Dochód ze zbycia certyfikatów inwestycyjnych (w tym uzyskanych w zamian za wkład niepieniężny w postaci akcji/udziałów w innych jednostkach) jako jednego z rodzajów papierów wartościowych powinien być ustalany na zasadach analogicznych jak stosowane do transakcji zbycia innych papierów wartościowych czyli - 'moment opodatkowania wiążący się zarówno z ustaleniem przychodu do opodatkowania, jak i kosztów uzyskania przychodów - zostaje przesunięty w czasie do chwili ich zbycia lub umorzenia'. Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 u.p.d.f. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym dochodu z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także umorzenia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych.
3.Koszt uzyskania przychodów winien odpowiadać wartości wydatków poniesionych w przeszłości na nabycie/objęcie akcji, które zostały przeznaczone na pokrycie certyfikatów inwestycyjnych i stanowiły cenę ich objęcia/nabycia. Samo wniesienie akcji lub udziałów do funduszu inwestycyjnego dla uzyskania certyfikatów inwestycyjnych, pozostaje neutralne podatkowo i nie wiąże się z koniecznością ustalenia ani przychodu, ani też kosztów uzyskania przychodu. Wydatki poniesione w przeszłości na uzyskanie (objęcie, nabycie) akcji czy udziałów przeniesionych następnie na rzecz funduszu inwestycyjnego, mogą być uznane za koszt uzyskania przychodu dopiero na etapie zbycia - uzyskanych w zamian - certyfikatów inwestycyjnych.
4.Obszernie, Podatnik przytacza uzasadnienie postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wołominie z dnia 23.12.2005r. sygn. US/42/DP-II/4111-822/05, które, jak Podatnik ocenia, wydane zostało w analogicznym stanie faktycznym, i które potwierdza stanowisko Podatnika w sprawie.

Zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego przedstawiona przez Podatnika argumentacja jest prawidłowa. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Podatnik jest właścicielem akcji/udziałów w innych jednostkach, które zamierza wnieść do Zamkniętego Funduszu Inwestycyjnego Aktywów Niepublicznych w ten sposób, że za wniesione akcje/udziały Podatnik otrzyma wydane przez ten fundusz certyfikaty inwestycyjne.

Zgodnie z art. 128 ustawy o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. z 2004r., Nr 146, poz. 1546) - statut funduszu inwestycyjnego zamkniętego może przewidywać dokonywanie wpłat na certyfikaty papierami wartościowymi lub udziałami w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością.

W art. 3 pkt. 1 lit. a ustawy z dnia 29-07-2005r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U z 2005r., Nr 183, poz. 1538) ustawodawca zawarł katalog papierów wartościowych, wśród których wymienił również certyfikaty inwestycyjne. Wniesienie papierów wartościowych do funduszu przyjmuje swoistą dla ustawy o funduszach inwestycyjnych formę wpłaty do funduszu nieuregulowaną bezpośrednio w innych aktach prawnych, jak np. Kodeks cywilny. Wniesienie to nie jest w szczególności umową zamiany lub też aportem, jak np. w przypadku spółek kapitałowych. Przepisy podatkowe nie dają odpowiedzi na pytanie jak ustalić koszt nabycia certyfikatów w funduszu inwestycyjnym, które zostały objęte za akcje/udziały wnoszone do funduszu.

Z uwagi na brak przepisów które określałyby sposób ustalenia dochodu na takiej specyficznej transakcji, wniesienie akcji do funduszu nie stanowi momentu podatkowego (tj. podatnik nie rozpozna przychodu w dacie opłacenia certyfikatów w funduszu wnoszonymi akcjami i nie jest zobowiązany rozpoznać dochodu/straty z tej transakcji). Zatem - jak Podatnik wskazuje we wniosku - samo wniesienie przedmiotowych akcji lub udziałów do funduszu dla uzyskania certyfikatów inwestycyjnych, pozostaje neutralne podatkowo i nie wiąże się z koniecznością ustalenia ani przychodu, ani też kosztu jego uzyskania. Z treści natomiast art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176) wynika, że wydatki na nabycie papierów wartościowych zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów dopiero w momencie ustalenia dochodów z odpłatnego ich zbycia, bowiem przepis ten stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów, (akcji), wkładów, oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także odkupienia tytułów uczestnictwa, lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych ...'. W świetle powyższego, obowiązek podatkowy w przedstawionym stanie faktycznym powstaje dopiero w chwili zbycia certyfikatów inwestycyjnych, których koszt uzyskania należy ustalać na podstawie wydatków faktycznie poniesionych na nabycie wniesionych do funduszu akcji/udziałów, którymi opłacono certyfikaty.

Biorąc powyższe pod uwagę postanowiono jak w sentencji. Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika