Czy w przypadku kiedy Podatnik wykazuje stratę z tytułu najmu musi co miesiąc składać deklarację (...)

Czy w przypadku kiedy Podatnik wykazuje stratę z tytułu najmu musi co miesiąc składać deklarację na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy PIT-5, czy może się rozliczyć jednorazowo na koniec roku.

W dniu 19.09.2006r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego Pana wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w części dotyczącej określenia 'czy w przypadku kiedy Podatnik wykazuje stratę z tytułu najmu musi co miesiąc składać deklarację na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy PIT-5, czy może się rozliczyć jednorazowo na koniec roku.'

W piśmie tym, informuje Pan, że nabył wspólnie z żoną mieszkanie na kredyt hipoteczny, które jest zlokalizowane w ... przy ul. .... Ponadto w Pana posiadaniu znajduje się drugie mieszkanie w .... Oba mieszkania chce Pan wynająć.

Porady prawne

Pana zdaniem może Pan rozliczyć się jednorazowo na koniec roku w przypadku kiedy będzie Pan wykazywał stratę w ciągu całego roku.

W sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Oceniając pod względem prawnym stanowisko Pana, w oparciu o przedstawiony stan faktyczny tutejszy organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Z przepisu art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity z 2000r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) wynika, iż źródłem przychodu jest najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa, oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Stosownie do przepisu art. 44 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy podatnicy osiągający dochody z najmu lub dzierżawy są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy, według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f.

Zgodnie z art. 44 ust. 3 w/w ustawy podatnicy, o których mowa w ust. 1 są zobowiązani wpłacać zaliczki miesięczne. Wysokość zaliczek za miesiące do listopada roku podatkowego, z zastrzeżeniem ust. 3f, ustala się w następujący sposób:

? obowiązek wpłacania zaliczki powstaje, poczynając od miesiąca, w którym dochody te przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku

? zaliczkę za ten miesiąc stanowi podatek obliczony od tego dochodu według zasad określonych w art. 26, 27, 27b

? zaliczkę za dalsze miesiące ustala się w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za miesiące poprzedzające.

Stosownie do przepisu art. 44 pkt 6 w/w ustawy zaliczki miesięczne, od przychodów wymienionych w ust. 1, za okres od stycznia do listopada uiszcza się w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczkę za grudzień, w wysokości należnej za listopad, uiszcza się w terminie do dnia 20 grudnia. W terminach płatności zaliczek za miesiące od stycznia do listopada podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym deklaracje według ustalonego wzoru o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku.

W związku z powyższym, gdy będzie Pan wykazywał przez cały rok podatkowy stratę, nie będzie zachodził obowiązek wpłaty zaliczki na podatek dochodowy, a tym samym obowiązek złożenia deklaracji na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy PIT-5.

Zatem należy stwierdzić, iż stanowisko Pana w tej sprawie jest prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana w rozpatrywanym wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie jej sporządzenia.

Ponadto Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu informuje, iż pozostałe zagadnienia przedstawione w piśmie z dnia 19.09.2006r. rozpatrzone zostaną odrębnym postanowieniem.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Pana, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy.

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej, Stronie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu. Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia otrzymania postanowienia.

Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika