Czy do kosztów działalności możne zaliczyć zapłacone składki KRUS za okres ubiegły i bieżący (...)

Czy do kosztów działalności możne zaliczyć zapłacone składki KRUS za okres ubiegły i bieżący w części przypadającej na prowadzoną działalność gospodarczą?

Stosownie do postanowienia art 14a par. 4 w zwiazku z art 14a par 1 i par. 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzedu Skarbowego, po zapoznaniu sie ze stanowiskiem zawartym we wniosku z dnia 14.12.2006r. i dokonaniu oceny prawnej; orzeka w nastepujacy sposób:
stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Przepis art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 z póź.zm.) zobowiązuje, stosownie do swojej właściwości organy podatkowe do udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach podatników, płatników lub inkasentów, w których nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa i postępowanie przed sądem administracyjnym, na ich pisemny wniosek. Stosownie zaś do przepisu art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa, udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia.

Porady prawne

W dniu 14.12.2006r zwrócono się do tutejszego organu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. We wniosku odwołano się do następującego stanu faktycznego: Podatnik prowadzi działalność gospodarczą od dnia 01.04.2001r. w zakresie usług sprzętowo- transportowych opodatkowaną na zasadach ogólnych. Od dnia 01.10.2004r. Podatnik podlegał ubezpieczeniu społecznemu i zdrowotnemu w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. W dniu 30.08.2006r. Podatnik otrzymał decyzję Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego o przywróceniu prawa do podlegania ubezpieczeniu społecznemu w KRUS. Z przywróceniem tego prawa zwiazany był obowiązek zapłacenia podwójnej składki za okres od 01.10.2004r. do trzeciego kwartału 2006r. Wysokość podwójnej składki wynika z tego, że połowa tej kwoty jest kwotą, która obowiązuje Podatnika jako rolnika, natomiast druga połowa jest ściśle związana z faktem prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Wątpliwość Podatnika budzi fakt, czy do pozostałych kosztów działalności może zaliczyć zapłacone składki KRUS za okres ubiegły i bieżący w części przypadającej na prowadzoną przez Podatnika działalność gospodarczą. Ze stanowiska Podatnika wynika, że zapłacone składki KRUS zarówno za okres zaległy jak i bieżący można zaliczyć do pozostałych kosztów, ale tylko w części przypadającej na prowadzoną działalność gospodarczą czyli w połowie składek opłacanych do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Mając na względzie treść przepisu art. 14a § 3 ustawy Ordynacja podatkowa oraz przepisów art. 22 ust 1 i art. 23 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od sób fizycznych (jednolity tekst Dz.U. z 2000r.Nr 14, poz. 176 z późn.zm) Naczelnik Urzędu Skarbowego dokonując oceny prawnej przedstawionego stanowiska uznał, że stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe. Art. 22 ust 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 w/w ustawy. W związku z tym zaliczenie danego wydatku do kosztów uzyskania przychodów jest możliwe jeżeli spełnione zostały następujące przesłanki:
1) wydatek jest poniesiony w celu uzyskania przychodu, pomiędzy wydatkiem a uzyskiwanymi przez podatnika przychodami istnieje związek,
2) wydatek nie został wyłączony z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 23 ust. 1 w/w ustawy.
Zgodnie z art. 17 ust. 2 ustawy z dnia 20 grudnia 1990r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 1998r. Nr7, poz.25 z późn. zm.) dla rolników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą składka wynosi dwukrotność kwoty ustalonej w sposób określony w ust. 1. Z powyższego wynika, że prowadzenie działalności gospodarczej przez rolnika zobowiązuje go do zapłaty podwyższonej składki na ubezpieczenie społeczne w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Wydatki ponoszone z tytułu takiego ubezpieczenia pozostają w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jednocześnie wydatki te nie zostały wyłączone z kosztów przez art. 23 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Istnieją zatem przesłanki, by nadwyżkę składki na ubezpieczenie społeczne rolników opłacaną przez rolników prowadzących działalność gospodarczą ponad składkę opłacaną przez rolników nieprowadzących działalności gospodarczej uznać za wydatek poniesiony w celu osiągnięcia przychodów z tej działalności. Wydatek ten stanowi zatem koszt uzyskania przychodu na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Niniejsza interpretacja: dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę we wniosku jak wyżej i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia,nie jest wiążąca dla podatnika,płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika