Czy w przypadku przekształcenia spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (...)

Czy w przypadku przekształcenia spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością wspólnicy spółki utracą prawo do zastosowanych ulg i odliczeń inwestycyjnych ujętych po raz ostatni w ramach praw nabytych w 2003?


Na podstawie art.216 oraz art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8 poz.60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie stwierdza, że stanowisko Państwa przedstawione we wniosku z dnia 24.10.2005 r. (złożonym w dniu 25.10.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie z zakresu podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczącej prawa do zachowania ulgi inwestycyjnej oraz premii inwestycyjnej w przypadku zmiany formy organizacyjno-prawnej prowadzonej działalności gospodarczej ze spółki jawnej na spółkę z o.o. jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Porady prawne


U Z A S A D N I E N I E


W dniu 25.10.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie złożyli Państwo wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie prawa do zachowania ulgi inwestycyjnej oraz premii inwestycyjnej w przypadku zmiany formy organizacyjno-prawnej prowadzonej działalności gospodarczej ze spółki jawnej na spółkę z o.o.
Pismem z dnia 03.11.2005r. tut.organ podatkowy wezwał wnisokodawcę do uzupełnienia braków formalnych,które zostały uzupełnione w dniu 16.11.2005r.
Jak stanowi art.14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art.14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku:
Podatnicy prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych w formie spółki jawnej.W związku z poszerzeniem rynków zbytu na produkty firmy oraz z uwagi na zachodzące przemiany gospodarcze związane z wejściem Polski do Unii Europejskiej zachodzi potrzeba dostosowania formy organizacyjno prawnej prowadzonej działalności gospodarczej do potrzeb i oczekiwań rynku gospodarczego oraz kontrahentów.W związku z powyższym wnioskodawcy działając jako wspólnicy spółki jawnej podjęli decyzję o przekształceniu spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością tj.spółkę kapitałową.
W ramach prowadzonej działalności wnioskodawcy korzystali do 31.12.2003r. z ulgi inwestycyjnej oraz premii inwestycyjnej zgodnie z zasadami stosowania ulg unormowanymi przepisami art.26a wprowadzonymi ustawą z dnia 21 listopada 1996r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 137, poz.638).
Podatnicy ostatni raz skorzystali z ulgi w 2003r., natomiast w 2004r. nie wykorzystano nabytych praw do odliczenia premii inwestycyjnej z uwagi na przejście podatników na opodatkowanie podatkiem liniowym według stawki 19%.

Pytanie brzmi:
Czy w przypadku przekształcenia spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością wspólnicy spółki utracą prawo do zastosowanych ulg i odliczeń inwestycyjnych ujętych po raz ostatni w ramach praw nabytych w 2003?

Stanowisko wnioskodawcy:
Przekształcenie formy prawnej prowadzonej działalności gospodarczej ze spółki jawnej na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nie powoduje sankcji utraty prawa do zastosowanych ulg i odliczeń z tytułu ulg i premii inwestycyjnej zgodnie z przepisami art.26a wprowadzonymi ustawą z dnia 21 listopada 1996r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 137,.poz.638).

Podatnicy nabyli prawo do odliczeń wydatków inwestycyjnych oraz premii inwestycyjnej na zasadach określonych w art.26a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych i korzystali z tego prawa w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w formie spółki jawnej.Z zapytania wynika, że planują zmianę formy prowadzonej działalności gospodarczej ze spółki jawnej na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny zauważyć należy ,że ustawa z dnia 9 listopada 2000r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 104,poz.1104) zlikwidowała z dniem 01 stycznia 2001r. prawo do odliczeń wydatków inwestycyjnych,których zasady do końca 2000r. regulował art.26a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Z 2000r. Nr 14,poz.176 ze zm.)zapewniając jednocześnie korzystanie z tych odliczeń na zasadzie praw nabytych do końca 2003r. i zastrzegając jednocześnie ,iż utrata prawa do odliczeń następuje również na zasadach określonych w tym przepisie w brzmieniu obowiązującym na 31.12.2000r.

Stosownie do przepisówart.26a ust.22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.z 2000r. Nr 14 ,poz.176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01.01.2001r. podatnicy tracą prawo do odliczeń wydatków inwestycyjnych,jeżeli przed upływem trzech lat od końca roku kalendarzowego,w którym skorzystali,a w przypadkach określonych w ust.10 i ust.11 pkt 1 cytowanej ustawy w którym zakończyli korzystanie z odliczeń:

  1. wystąpią u nich za poszczególne lata zaległości we wpłatach składek na ubezpieczenie społeczne oraz we wpłatach poszczególnych podatków stanowiących dochody budżetu państwa,przekraczające odrębnie z każdego tytułu ( w tym odrębnie z każdym z podatków) 3% kwot należnych za te lata;w przypadku podatku od towarów i usług zaległości we wpłatach nie mogą przekroczyć 3% kwoty podatku należnego;przepis ust.9 pkt 4 ostatnie zdanie stosuje się odpowiednio,albo
  2. przeniosą w jakiejkolwiek formie własność składników majątkowych,z którymi związane było odliczenie od podstawy opodatkowania ,albo
  3. ustały okoliczności do zaliczania środków trwałych przyjętych do odpłatnego korzystania na podstawie umów o podobnym charakterze do umów najmu lub dzierżawy do składników majątku podatnika,w rozumieniu przepisów,o których mowa w ust.3 pkt 6,albo
  4. zawiadomią urząd skarbowy o likwidacji działalności gospodarczej lub zostanie ogłoszona ich upadłość,albo
  5. otrzymają zwrot wydatków inwestycyjnych w jakiejkolwiek formie; w tym przypadku kwotę odliczeń zmniejsza się proporcjonalnie do udziału kwoty zwróconych wydatków w ich ogólnej kwocie.

Jak wynika z powołanego przepisu,wśród przesłanek utraty prawa do odliczeń wydatków inwestycyjnych przez osoby fizyczne ,będące wspólnikami spółek nie mających osobowości prawnej,nie zostało wymienione przekształcenie takiej spółki w kapitałową spółkę prawa handlowego (sp. z o.o.,spółkę akcyjną).

Jeżeli zatem spółka jawna ulegnie przekształceniu w spółkę kapitałową to składniki majątkowe, z którymi związane były odliczenia od podstawy opodatkowania, stanowiące wspólny majątek wspólników spółki jawnej, stały się własnością spółki kapitałowej. W takim więc przypadku nie zachodzi okoliczność, o której mowa w art.26a ust.22 pkt 2 ustawy tj. wspólnicy nie przenieśli własności składników majątkowych, z którymi związane były odliczenia.
Niespełniona zostaje również w tej sytuacji dyspozycja art.26a pkt 4, tzn. nie ma miejsca formalna likwidacja działalności gospodarczej przez wspólników spółki jawnej.

Zgodnie z art.551 i następnymi ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2000r. Nr 94 poz.1037 ze zm.) spółki osobowe mogą być przekształcane w spółki kapitałowe. W myśl art.552 w/w ustawy spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia).Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla z rejestru spółkę przekształcaną. Zatem w przypadku przekształcenia nie następuje likwidacja działalności gospodarczej przez wspólników w znaczeniu prawnym, z którym wiąże się utrata prawa do uprzednio wykorzystanej przez nich ulgi inwestycyjnej.

Stosownie do art.553 § 1 i § 2 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji i ulg, które zostały przyznane spółce przed jej przekształceniem,chyba, że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej.

W myśl natomiast art.93a § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 8,poz.60 ze zm.) osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształconej spółki. Biorąc pod uwagę powyższe, przekształcenie spółki jawnej w spółkę z o.o. nie będzie wywoływało żadnych skutków podatkowych w zakresie utraty prawa do odliczeń z tytułu wydatków inwestycyjnych.

Jeżeli zatem wspólnicy spółki jawnej podejmą decyzję o przekształceniu spółki jawnej na spółkę kapitałową to nie utracą prawa do odliczeń z tytułu wydatków, jak również premii inwestycyjnej i nie są obowiązani do zwiększenia przychodu osiąganego z prowadzonej działalności o kwoty uprzednio dokonanych odliczeń.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przestawionego przez Jednostkę we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.
Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia - art.14b §1 i § 2 Ordynacji podatkowej.
Na postanowienie służy zgodnie z art.236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie w terminie 7 dni od daty otrzymania niniejszego postanowienia.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej w znakach skarbowych - art.1 ust.1,pkt 1 lit.a ustawy z dnia 09.09.2000r. o opłacie skarbowej (Dz.U. z 2004r. Nr 253,poz.2532 ze zm.)


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika