Pytanie w sprawie zakresu obowiązków spoczywających na pracodawcy jako płatniku w sytuacji przejęcia (...)

Pytanie w sprawie zakresu obowiązków spoczywających na pracodawcy jako płatniku w sytuacji przejęcia przedsiębiorstwa wraz z pracownikami przez inne przedsiębiorstwo.

Działając na podstawie art. 14a § 4 i § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione w piśmie z dnia 08 marca 2006 r. w sprawie zakresu obowiązków spoczywających na pracodawcy jako płatniku w sytuacji przejęcia przedsiębiorstwa wraz z pracownikami przez inne przedsiębiorstwo jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Porady prawne

Pismem z dnia 08 marca 2006 r. Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka z dniem 1 października przekazała na podstawie art. 231 Kodeksu Pracy pracowników do innego przedsiębiorstwa, które przejęło od Spółki część majątku. Wraz z pracownikami przekazano również kartoteki wynagrodzeń oraz akta osobowe. Pracownicy nie otrzymali świadectw pracy oraz informacji PIT-11/8B gdyż uznano, iż w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on stroną w dotychczasowych stosunkach pracy.

Wątpliwości Spółki dotyczą zakresu stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm. - zwanej dalej 'ustawą'). Zdaniem Spółki w przypadku przejścia pracowników do nowego pracodawcy w oparciu o art. 231 Kodeksu Pracy w trakcie roku podatkowego, obowiązek sporządzania informacji PIT-11/8B spoczywa na nowym pracodawcy i obejmuje dane całego roku podatkowego.

W stanie faktycznym przedstawionym przez Spółkę Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje:

Stosownie do przepisu art. 231 § 1 Kodeksu Pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21 poz. 94 ze zm.) w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy, z zastrzeżeniem przepisów § 5. Skutkiem zastosowania powyższego przepisu jest wejście przejmującego zakładu w prawa i obowiązki dotychczasowego pracodawcy w stosunku do pracowników przejętej części zakładu. Przejmujący staje się zatem stroną w dotychczasowym stosunku pracy oraz przejmuje obowiązki wynikające z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Takie okoliczności powodują, iż przejmujący zakład zgodnie z art. 31 ustawy jest obowiązany jako płatnik obliczać i pobierać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tego zakładu przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej. W przedstawionym przez Spółkę przypadku nie ustał obowiązek poboru podatku a jedynie został przeniesiony na przejmujący zakład. W takim przypadku Spółka nie była zobowiązana do sporządzenia i przekazania informacji podatkowej zgodnie z art. 39 § 2 ustawy.

W konsekwencji powyższego po zakończeniu roku podatkowego przejmujący pracodawca, o ile nie dokonuje rocznego obliczenia podatku to zgodnie z art. 39 ust. 1 ustawy w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym jest obowiązany przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych - imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru, z zastrzeżeniem ust. 5. Informacje te winny uwzględniać dane podatkowe dotyczące całego roku podatkowego, tj. dane obejmujące zarówno okres zatrudnienia pracowników w Spółce jak i dane z zakładu przejmującego.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę i stanu prawnego obowiązującego w czasie zaistnienia opisanej sytuacji. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla Spółki, natomiast jest ona wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Jednostki - do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz do czasu zmiany przepisów. Na podstawie art. 14a § 4 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.) opłacie tej podlegają podania i załączniki do podań składane w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej. Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej zawiera załącznik do ww. ustawy. Zgodnie z pozycją 1, części I, powołanego załącznika do ustawy opłata skarbowa od podania wynosi 5 zł, natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50 gr.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika