Czy należy sporządzać informacje o wypłaconej pomocy materialnej w formie stypendium szkolnego, przyznanego (...)

Czy należy sporządzać informacje o wypłaconej pomocy materialnej w formie stypendium szkolnego, przyznanego na podstawie przepisów o systemie oświaty i uchwały rady miasta?

W dniu 27 marca 2006r. Burmistrz zwrócił się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie obowiązku sporządzania informacji o wypłaconej uczniom pomocy materialnej w formie stypendium szkolnego, przyznanego na podstawie przepisów o systemie oświaty i uchwały Rady Miasta. Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Burmistrz w 2005r. wypłacił uczniom zamieszkałym na terenie miasta pomoc materialną w formie stypendium szkolnego i zasiłku szkolnego. Stypendium przyznawane było na podstawie ustawy z dnia 07.09.1991r. o systemie oświaty (t.j. Dz U. z 2004r. Nr 256 poz. 2572 ze zm.) i finansowane ze środków pochodzących z budżetu Wojewody.

Ustawa z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U z 2000r Nr 14, poz. 176 ze zm.) zawiera katalog zwolnień przedmiotowych. Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 21 ust. 1 pkt 40 cytowanej ustawy wolne od podatku dochodowego są świadczenia pomocy materialnej dla uczniów, studentów, uczestników studiów doktoranckich i osób uczestniczących w innych formach kształcenia, pochodzące z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół i uczelni - przyznane na podstawie przepisów o systemie oświaty, Prawo o szkolnictwie wyższym, a także przepisów o stopniach i tytule w zakresie sztuki. Nie ma obowiązku sporządzania informacji o wysokości wypłat stypendialnych wypłaconych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 40. Natomiast stosownie do postanowień art. 21 ust. 1 pkt 40b powołanej ustawy - wolne od podatku dochodowego są stypendia dla uczniów i studentów, których wysokość i zasady zostały określone w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego, oraz stypendia dla uczniów i studentów przyznane przez organizacje, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, na podstawie regulaminów zatwierdzonych przez organy statutowe udostępnianych do publicznej wiadomości za pomocą internetu, środków masowegoprzekazu lub wykładanych (wywieszanych) dla zainteresowanych w pomieszczeniach ogólnie dostępnych - do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 380 zł, z zastrzeżeniem ust. 10.

Porady prawne

Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 40b stosuje się, jeżeli podatnik przed pierwszą wypłatą świadczenia złoży płatnikowi oświadczenie według ustalonego wzoru, że nie uzyskuje równocześnie innych dochodów podlegających opodatkowaniu, z wyjątkiem renty rodzinnej oraz dochodów określonych w art. 28-30 oraz art. 30a i 30b.Podatnik jest obowiązany powiadomić płatnika o zmianie stanu faktycznego wynikającego z oświadczenia, przed wypłatą stypendium za miesiąc, w którym zaszła zmiana.Zgodnie z dyspozycją art. 35 ust. 10 cytowanej ustawy - płatnicy stypendiów, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 40b są obowiązani w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym sporządzić informację o wysokości wypłaconego stypendium, według ustalonego wzoru (PIT-8S) i przekazać ją podatnikowi oraz właściwemu urzędowi skarbowemu.

Z powyższych uregulowań prawnych wynika, że płatnik wypłacający świadczenia pomocy materialnej dla uczniów w formie:stypendium dla uczniów na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 40 - nie ma obowiązku sporządzania informacji o wysokości wypłaconego stypendium,stypendium dla uczniów na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 40b - ma obowiązek sporządzić informację PIT-8S.Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że przedmiotowe stypendia są przyznane i wypłacane na podstawie przepisów o systemie oświaty i pochodzą ze środków budżetu Wojewody, w związku z czym korzystają ze zwolnienia wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym nie ma obowiązku sporządzania informacji o wysokości wypłaconego stypendium.

Zatem stanowisko zawarte we wniosku o interpretację stosowania przepisów prawa podatkowego w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika