Pytanie dotyczy sposobu opodatkowania nadpłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Pytanie dotyczy sposobu opodatkowania nadpłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne.

W dniu .... zwrócił się Pan z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w Pana indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Przedstawiając stan faktyczny omawianej sprawy wyjaśnia Pan, iż decyzją ZUS Inspektorat w Łukowie z dnia 22 sierpnia 2006r., przywrócono Panu prawo do podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników za okres od października 2004r. do września 2005r. W związku z powyższym na Pana koncie w ZUS powstała napłata min. z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne. Informuje Pan, iż wymienione składki zostały uwzględnione w zeznaniu za 2004r. i 2005r. Zaś w piśmie z dnia 09 listopada wyjaśnił Pan dodatkowo, iż przedmiotową nadpłatę rozlicza Pan w w ten sposób, że o powstałą nadpłatę pomniejszane są wpłaty do ZUS bieżących składek na ubezpieczenie zdrowotne, pobrane od zatrudnionych pracowników.

Porady prawne

W piśmie z dnia 30 października przedstawia Pan własne stanowisko w sprawie, wyrażając zdanie, iż nadpłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne należy doliczyć do podatku w zeznaniu rocznym za 2006r.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łukowie, na podstawie art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, wyjaśnia co następuje:

Sposób opodatkowania nadpłaty z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne zależy zarówno od sposobu jej zwrotu przez ZUS jak i faktu, czy składki te stanowiły wcześniej odliczenie od podatku dochodowego ? na podstawie art. 27b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Zgodnie z wyjaśnieniem wnioskodawcy, nadpłacone składki zostały uwzględnione w zeznaniach podatkowych, a ich zwrot odbywa się poprzez pomniejszanie wpłat należnych składek z tytułu zatrudnienia pracowników.

W przypadku osób zatrudnionych, na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135), składkę na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu danego zatrudnienia opłaca pracownik, natomiast na pracodawcy spoczywa obowiązek jej pobrania.

W związku z powyższym, w omawianym przypadku fakt nie wpłacania do ZUS pobranych od pracowników składek na ubezpieczenie zdrowotne oznacza zatrzymanie tej składki dla siebie, co jest jednoznaczne z kolei ze zwrotem przez ZUS nadpłaconej składki w gotówce.

Na podstawie art. 45 ust. 3a pkt 1 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku otrzymania zwrotu uprzednio zapłaconych i odliczonych składek na ubezpieczenie zdrowotne w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w ust. 1, składanym za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności, podatnik jest obowiązany doliczyć do podatku, obliczonego zgodnie z art. 27 tej ustawy kwoty uprzednio odliczone.

Wobec powyższego, ma Pan obowiązek zwrócone składki na ubezpieczenie zdrowotne za lata 2004 - 2005 ? do wysokości nie uiszczonych do ZUS składek na ubezpieczenie zdrowotne pobranych od pracowników, doliczyć do podatku w zeznaniu podatkowym za rok, w którym otrzymał Pan taki zwrot.

Zdanie Pana w rozważanej sprawie jest zatem prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika