Czy można wprowadzić do ewidencji środków trwałych i amortyzować używany samochód zakupiony do (...)

Czy można wprowadzić do ewidencji środków trwałych i amortyzować używany samochód zakupiony do celów prywatnych, oraz czyjego wartość początkowa może zawierać zapłacony w Niemczech podatek od towarów i usług?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 07.06. 2005 r. (data wpływu 13.06.2005 r. ) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

We wniosku o udzielenie interpretacji przepisów podatkowych zwróciła się Pani z zapytaniem, czy można wprowadzić do ewidencji środków trwałych i amortyzować używany samochód zakupiony 18.03.2005 r. do celów prywatnych, oraz czy jego wartość początkowa może zawierać zapłacony w Niemczech podatek od towarów i usług.

Porady prawne

Po analizie stanu faktycznego tut. organ uznał, iż podatnik jest uprawniony do złożenia wniosku o wydanie interpretacji, a w sprawie tej nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Działalność gospodarcza w zakresie wyceny nieruchomości i projektów budowlanych rozpoczęta została przez Panią w 2002 r. W marcu br. został zakupiony samochód do celów prywatnych. Obecnie samochód ten jest niezbędny, wg Pani oświadczenia, w wykonywaniu działalności gospodarczej. W związku z tym zostanie on wprowadzony do ewidencji środków trwałych firmy.

Podatnik prowadzący działalność gospodarczą, w myśl art. 22a ust. 1 pkt 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), ma prawo amortyzować środek trwały - środek transportu, stanowiący własność lub współwłasność, kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęcia do używania o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywany w związku z działalnością gospodarczą. W tym celu osoba prowadząca działalność winna wprowadzić samochód do ewidencji środków trwałych, która musi zawierać między innymi wartość początkową, którą należy ustalić w sposób określony w art. 22g ust. 1 pkt 1 - w razie nabycia w drodze kupna - według ceny nabycia.

Za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku (art. 22g ust. 3 w/w ustawy).

Zatem w opisanym we wniosku stanie faktycznym może Pani wprowadzić do ewidencji środków trwałych firmy samochód zakupiony uprzednio do celów prywatnych. Odpisy amortyzacyjne mogą być dokonywane od wartości początkowej samochodu zawierającej m. in. podatek VAT zapłacony w Niemczech.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących. Nie jest wiążąca dla podatnika (następcy prawnego podatnika) osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 Ordynacji podatkowej).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika