Czy w ramach umowy - zlecenia będę mogła prowadzić rachunkowość zleceniodawcy, jak również wszelką (...)

Czy w ramach umowy - zlecenia będę mogła prowadzić rachunkowość zleceniodawcy, jak również wszelką jego dokumentację podatkową do której mają zastosowanie zryczałtowane 20% koszty uzyskania przychodu?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków ? Podgórze, działając w trybie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20.11.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Po analizie stanu faktycznego tut. organ uznał, iż podatnik jest uprawniony do złożenia wniosku o wydanie interpretacji, a w sprawie tej nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.W dniu 20.11.2006 r. złożyła Pani wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania art. 10 ust. 1 i art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie.

Porady prawne

Z informacji zawartych we wniosku wynika, iż prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych.

W związku z powyższym zwróciła się Pani z zapytaniem, czy po zlikwidowaniu i wyrejestrowaniu prowadzonego Biura Rachunkowego, będzie mogła tę samą pracę wykonywać w ramach umowy zlecenie, do której mają zastosowanie 20% zryczałtowane koszty uzyskania przychodów.

Przedstawiając własne stanowisko w przedmiotowej sprawie,uznała Pani, iż uzyskane przez Panią wynagrodzenie na podstawie umowy zlecenie będzie podlegało regulacjom podatkowym właściwym dla działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt. 2 i art. 13 pkt. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego dokonując oceny stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia stwierdza, co następuje:
Zgodnie z art. 13 pkt 8 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt.2 wyżej powołanej ustawy uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od :
a) osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej nie mającej osobności prawnej,
b) właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora ? jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością.
- z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

W powyższych przypadkach przychody te uznawane są za przychody z umów zlecenie i o dzieło i opodatkowane są na zasadach art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym zleceniodawca jako płatnik pobiera zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% przychodu pomniejszonego o koszty uzyskania przychodów (20% - art. 22 ust. 9 pkt 4 updof ), przy czym koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o którym mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b.
Mając na uwadze opisany stan faktyczny oraz treść powołanych wyżej przepisów, Naczelnik Urzędu Skarbowego uznaje stanowisko Pani za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Pouczenie :
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków- Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej.)


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika