O udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii (...)

O udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii opodatkowania środków pieniężnych otrzymanych w celu realizacji projektu ? działanie 2.5 ZPORR w części finansowanego z budżetu Wspólnot Europejskich.

W złożonym w dniu .. 2006r. wniosku ( uzupełniony w dniu ...2006 r.) Pani .... zwróciła się o udzielenie odpowiedzi, czy środki pieniężne otrzymane w ramach projektu ? działanie 2.5 ZPORR w części finansowanego z budżetu Wspólnot Europejskich podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.. Według wnioskodawcy środki te podlegają opodatkowaniu w myśl przepisów prawa podatkowego.

Przedstawiając stan faktyczny sprawy, wnioskodawca wyjaśnił:
Pani .... od dnia ....2006 r. prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej ....opodatkowaną na zasadach ogólnych ( księga przychodów i rozchodów). W 2006 r. Podatniczka rozpoczęła realizację umowy w ramach projektu ? Start w przedsiębiorczość? współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego za pośrednictwem Lubelskiej Fundacji ......- Agencja Rozwoju .......... Jako załącznik do wniosku przedłożona została umowa z dnia .....2006 r. Nr .... o udzielenie jednorazowej dotacji inwestycyjnej w ramach Priorytetu 2 ZPORR ? Wzmocnienie rozwoju zasobów ludzkich w regionach , Działania 2.5 Promocja przedsiębiorczości.

Porady prawne

Z przedłożonej umowy wynika, iż przedmiotem umowy jest udzielenie przez Lubelską Fundację ......... ( beneficjent) jednorazowej dotacji inwestycyjnej na rozwój działalności ( wsparcie kapitałowe w celu sfinansowania pierwszych wydatków inwestycyjnych). Dotacja powyższa jest udzielana w oparciu o zasadę de minimis ( § 1 powołanej umowy). W myśl § 2 umowy całkowita kwota dotacji może obejmować maksymalnie 75 % całkowitych wydatków inwestycyjnych.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa ? Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łukowie stwierdza, co następuje:
zgodnie z unormowaniami dotyczącymi realizowania projektów w ramach Priorytetu 2 ZPORR- wzmocnienie rozwoju zasobów ludzkich w regionach Działania 2.5 promocja przedsiębiorczości otrzymywana przez beneficjentów pomoc pochodzi ze środków pożyczonych przez Instytucję Wdrażającą z budżetu państwa na prefinansowanie realizowanych programów i projektów pomocowych. W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.u. 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21,52,52a i 52 c oraz dochodów od których na podstawie Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż uczestniczy Pani w projekcie ?Start w przedsiębiorczość? realizowanym w ramach Priorytetu 2 ZPORR Działania 2.5 promocja przedsiębiorczości finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz dotacji z budżetu państwa. W ramach ww. projektu została przyznana Pani jednorazowa dotacja inwestycyjna.

Stosownie do postanowień art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.), wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:
a) pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz
b) podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Z powyższego przepisu wynika, że wolne od podatku są otrzymane dochody, o ile spełniają łącznie warunki określone w art. 21 ust. 1 pkt 46 lit. a) i lit. b), tj. środki finansowe muszą pochodzić od rządów obcych państw, instytucji finansowych itp., a podatnik otrzymujący te dochody musi bezpośrednio realizować cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy.

W związku z tym, iż wsparcie finansowe otrzymane przez Panią nie pochodzi wprost z bezzwrotnej pomocy sfinansowanej ze środków budżetu Unii Europejskiej tylko z pomocy sfinansowanej środkami z pożyczki nie ma zastosowania w tym przypadku zwolnienie określone w ww. przepisie.Zgodnie zaś z art. 21 ust. 1 pkt 47b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2003 r. wolne od podatku dochodowego są dotacje , w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego (przedmiotowe zwolnienie zostało zachowane do 31.12.2006 r.).
Na podstawie ww. przepisu art. 21 ust. 1 pkt 47b ustawy, w 2006 r. zwolnieniu podlegają tylko dotacje w rozumieniu ustawy o finansach publicznych. Uzyskane zaś przez Panią środki pomocowe w części współfinansowane z budżetu nie mogą być uznane za pomoc pochodzącą z dotacji, o których mowa w art. 106 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych ( Dz.U. Nr 249, poz. 2104 z późn. zm.). Na mocy obowiązujących przepisów również pomoc otrzymana w części finansowanej z budżetu państwa nie jest zwolniona z podatku dochodowego.
Przychody podatników podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą zostały określone w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych . Zgodnie z art. 14 ust.2 pkt 2 ww. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków , z wyjątkiem gdy przychody te związane są z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych , od których, zgodnie z art. 22a-22o , dokonuje się odpisów amortyzacyjnych. W myśl art. 14 ust. 3 pkt 3a tej ustawy od przychodów o których mowa w ust. 1 i 2 , nie zalicza się zwróconych innych wydatków nie zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów.W myśl przepisu art. 23 ust.1 pkt 1 lit. b) i c) ww. ustawy ? nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie(...) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (...) oraz wydatków na ulepszenie środków trwałych , które zgodnie z art. 22g ust. 17 powiększają wartość środków trwałych, stanowiąca podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych.Biorąc pod uwagę brzmienie powyższego przepisu w przypadku otrzymania przez beneficjentów ostatecznych , pomocy przeznaczonej na inwestycje, wydatki poniesione na przedsięwzięcie objęte wsparciem finansowym nie są więc kosztem uzyskania przychodów.
Z kolei otrzymane środki pomocowe jako zwrot wydatków zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 3a ww. ustawy nie będą przychodami. W myśl tego przepisu nie zalicza się bowiem do przychodów z działalności gospodarczej zwróconych innych wydatków niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów. Również odpisy amortyzacyjne od tej części wartości inwestycji, która została zrefundowana, nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów. W tym bowiem przypadku zastosowanie znajdują przepisy art. 23 ust. 1 pkt 45 ww. ustawy podatkowej, w myśl którego nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych(...), od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.
W związku z powyższym przedmiotowa pomoc finansowa w postaci dotacji inwestycyjnej nie rodzi skutków podatkowych w postaci opodatkowania otrzymanych środków.

Reasumując, tut. organ podatkowy:
- nie podziela stanowiska Pani ..... , iż otrzymane przez Panią środki finansowe uzyskane z przedmiotowej umowy podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika