Czy wypłata diet oraz innych należności za czas podróży służbowej zatrudnionego na umowę-zlecenie, (...)

Czy wypłata diet oraz innych należności za czas podróży służbowej zatrudnionego na umowę-zlecenie, ustalonych na podstawie potwierdzonych delegacji podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Wnioskodawca zatrudnia osobę na umowę-zlecenie. Ze względu na zasięg działania firmy (teren całego kraju) zleceniodawca deleguje zleceniobiorcę do wyjazdu jego własnym (tj. zleceniobiorcy) samochodem osobowym. W uzupełnieniu wniosku wnioskodawca wskazał, że w umowie-zleceniu rozliczenie wyjazdu służbowego tzw. 'kilometrówką' stanowi oddzielną pozycję, co zostało zrozumiane przez tut. organ jako fakt, iż wypłaconych diet oraz innych należności za czas podróży służbowej - tzw. 'kilometrówki', wnioskodawca - działając jako płatnik podatku dochodowego od wypłacanych umów-zleceń, nie zalicza do kosztów uzyskania przychodów. Zdaniem wnioskodawcy wypłata zleceniobiorcy diet oraz innych należności za czas podróży służbowej, ustalonych na podstawie potwierdzonych delegacji nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Porady prawne

Po rozpatrzeniu powyższego stanu faktycznego stwierdzono, co następuje:

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit b) ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jt. Dz.U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży osoby niebędącej pracownikiem, do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju, z zastrzeżeniem ust. 13.

Przepis ten - zgodnie z art. 21 ust. 13 pkt 1 ww. ustawy stosuje się jeżeli otrzymane świadczenia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów.

Powyższe przepisy wskazują, iż wypłacone zleceniobiorcy diety i inne należności za czas podróży służbowej, niezaliczone do kosztów uzyskania przychodów, korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Odrębnymi przepisami, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 16 ww. ustawy, a mającymi zastosowanie w przedstawionym stanie faktycznym, są w szczególności:

- rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 25.03.2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz.U. Nr 27, poz. 271 ze zm.)

- rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19.12.2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz.U. Nr 236, poz. 1990 ze zm.)

Podkreślenia zatem wymaga fakt, iż zwolnieniu podlega wypłata świadczeń do wysokości określonych ww. rozporządzeniami.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kościanie uznał - z powyższym zastrzeżeniem - wyrażone we wniosku stanowisko za prawidłowe.

Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika