Dotyczy kosztów uzyskania przychodów ponoszonych przez darczyńcę i obdarowanego w przedsiębiorstwie (...)

Dotyczy kosztów uzyskania przychodów ponoszonych przez darczyńcę i obdarowanego w przedsiębiorstwie będącym przedmiotem darowizny.

Wnioskodawca otrzymał od ojca w dniu 15.12.2005 r. darowiznę w postaci prowadzonego przez niego zakładu produkcyjnego. Darowizna została dokonana w formie aktu notarialnego i obejmowała wszystkie składniki przedsiębiorstwa, tj. nieruchomości, zapas, produkty gotowe, wierzytelności, stan rachunków bankowych itd., z wyjątkiem długów, których przejęcie wymaga zgody dłużnika. Po dokonaniu darowizny - w dniu 18.12.2005 r., ojciec wnioskodawcy zmarł.

Wątpliwość wnioskodawcy dotyczy zaliczania do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej wydatków poniesionych przez firmę w okresie, gdy właścicielem przedsiębiorstwa był darczyńca (ojciec wnioskodawcy), lecz udokumentowanych fakturą, której wystawienie lub wpływ na adres przedsiębiorstwa nastąpił po dniu dokonania darowizny, a także sytuacji, gdy wykonywana na rzecz przedsiębiorstwa usługa ma charakter ciągły.

Porady prawne

Zdaniem wnioskodawcy faktury za usługi wykonane najpóźniej do dnia darowizny przedsiębiorstwa winny stanowić koszt uzyskania przychodów u darczyńcy (niezależnie od daty wystawienia oraz daty wpływu faktury), zaś w przypadku usług o charakterze ciągłym, kosztem uzyskania przychodów u darczyńcy będzie kwota wynikająca z faktury dokumentującej usługę wykonaną do dnia darowizny przedsiębiorstwa.

Po rozpatrzeniu powyższego stanu faktycznego stwierdzono, co następuje:

Zgodnie z art. 22 ust. 5 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jt. z 2000 r. Dz.U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) u podatników prowadzących księgi rachunkowe (handlowe) koszty uzyskania przychodów objętych tymi księgami są potrącane tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że zarachowanie ich nie było możliwe; w tym wypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione. Zgodnie z powyższym podatnicy prowadzący księgi rachunkowe (handlowe) w zakresie potrącalności kosztów uzyskania przychodu zostali zobowiązani stosować wynikającą z tego przepisu zasadę, tzw. zasadę memoriałową.

Zgodnie z tą zasadą, w przedmiotowej sprawie, koszty uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej stanowią wydatki udokumentowane fakturami, dotyczącymi usług wykonanych przed dokonaniem darowizny przedsiębiorstwa, niezależnie od daty ich wystawienia oraz od daty ich wpływu na adres przedsiębiorstwa. Zasad ta dotyczy zarówno usług wykonywanych jednorazowo, jak i usług o charakterze ciągłym.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kościanie uznał wyrażone we wniosku stanowisko za prawidłowe i w związku z tym postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika