Czy wypłacany ekwiwalent za używanie przez pracowników stanowiących ich własność samochodów, (...)

Czy wypłacany ekwiwalent za używanie przez pracowników stanowiących ich własność samochodów, motocykli i rowerów wykorzystywanych w pracy może korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późniejszymi zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brodnicy w związku z Waszym zapytaniem z dnia 2004.01.16 (wpływ 2004.01.19) nr Fn 0717-2/2004 informuje, co następuje:

Wątpliwość Wasza dotyczy kwestii, czy wypłacany ekwiwalent za używanie przez pracowników stanowiących ich własność samochodów, motocykli i rowerów wykorzystywanych w pracy może korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000 roku z późniejszymi zmianami).

Porady prawne

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 13 w/w ustawy wolne od podatku są ekwiwalenty pieniężne za używane przez pracowników przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, stanowiące ich własność.

Z definicji pojęcia ?narzędzie? zawartej Encyklopedii PWN (Wydawnictwo Naukowe PWN SA z 2003 roku) wynika, że przez narzędzie należy rozumieć ?przedmiot celowo ukształtowany z odpowiedniego materiału, służący do bezpośredniego oddziaływania w procesie pracy na przedmiot pracy.? W ramach narzędzi można wyróżnić narzędzia kowalskie, stolarskie, krawieckie, kominiarskie itp.

Z powyższej definicji wynika, że samochody, motocykle, rowery i inne środki lokomocji nie mieszczą się w kategorii narzędzi.

A zatem ekwiwalenty wypłacane za używanie w/w środków lokomocji nie mogą korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle powyższego należy stwierdzić, że Wasze stanowisko zawarte w zapytaniu, iż ekwiwalenty wypłacane za używanie przez pracowników własnych samochodów, motocykli, czy rowerów jest błędne.

Końcowo należy zaznaczyć, iż gdyby ustawodawca uznał za stosowne kwalifikowanie w/w środków lokomocji, jako narzędzi, wówczas w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2003 roku w art. 21 ust. 1 pkt 22 nie zawarłby zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczącego zwolnienia od podatku kwot otrzymanych przez pracowników z tytułu kosztów używania pojazdów samochodowych dla potrzeb zakładów pracy. W/w Zwolnienie zostało uchylone ustawą z dnia 12 listopada 2003 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956).

Odpowiedzi niniejszej udzielono w oparciu o stan faktyczny scharakteryzowany w piśmie oraz w oparciu o stan prawny obowiązujący w dniu jej datowania.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika