1.Czy posiadanie certyfikatu rezydencji ma znaczenie przy opodatkowaniu dochodów wypłaconych za tłumaczenie (...)

1.Czy posiadanie certyfikatu rezydencji ma znaczenie przy opodatkowaniu dochodów wypłaconych za tłumaczenie bądź z tytułu sprzedaży licencji osobie fizycznej nie mającej w PL miejsca zamieszkania?
2.Czy sprzedający może odliczyć potrącony przez płatnika podatek zapłacony w innym kraju, od podatku dochodowego wykazanego do zapłaty?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 17.07.2006 r. (data wpływu 18.07.2006 r.) przekazanego przez Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie do tut. Urzędu w dniu 05.01.2007 r. (data wpływu 09.01.2007 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Porady prawne

Po analizie stanu faktycznego tut. organ uznał, iż podatnik jest uprawniony do złożenia wniosku o wydanie interpretacji, a w sprawie tej nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z wniosku wynika, że spółka jawna, uzyskuje przychody ze świadczenia usług w dziedzinie tłumaczeń pisemnych na rzecz klientów krajowych i zagranicznych, dokonuje także zakupów i sprzedaży licencji na korzystanie z programów komputerowych potrzebnych dla biur tłumaczeń.

Dla zapewnienia najwyższej jakości tłumaczeń, język docelowy tłumaczenia zawsze jest językiem ojczystym tłumacza. W przypadku tłumaczeń dokonywanych na inne języki niż polski Spółka korzysta z dostawców usług, posiadających miejsce zamieszkania/siedzibę poza terytorium Polski. Od poddostawców usług Spółka otrzymuje rachunki (w przypadku osób fizycznych) oraz faktury (w przypadku osób prawnych).

We wniosku zostało zawarte m.in. zapytanie czy:
1.posiadanie przez nabywcę Certyfikatu Rezydencji Podatkowej ma znaczenie przy opodatkowaniu w/w przychodów?
2.sprzedający może odliczyć, potrącony przez płatnika podatek zapłacony w innym kraju, od podatku dochodowego wykazanego do zapłaty?

Ad. 1.
W przypadku gdy płatnik wypłaca należności za tłumaczenia bądź z tytułu sprzedaży licencji na korzystanie z oprogramowania komputerowego osobie fizycznej niemającej w Polsce miejsca zamieszkania zastosowanie mają przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.). Zgodnie z przepisem art. 29 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy podatek dochodowy od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez osoby, o których mowa w art. 3 ust. 2a, przychodów z działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 6-9 oraz z odsetek, z praw autorskich lub z praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego, w tym także środka transportu, oraz za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how) ? pobiera się w formie ryczałtu w wysokości 20 % przychodu.

Do obliczenia, pobrania i wpłacenia podatku na rachunek właściwego urzędu skarbowego obowiązany jest płatnik, który należność tę wypłaca (art. 41 ust. 4 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Jednocześnie ust. 2 w/w artykułu 29 stanowi, że przepisy ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie (niezapłacenie) podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji.

Natomiast gdy płatnik wypłaca należności z w/w tytułów osobie prawnej niemającej siedziby lub zarządu na terytorium Polski zastosowanie mają przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2, przychodów:
1)z odsetek, z praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how),- ustala się w wysokości 20% przychodów.

Z kolei art. 26 ust. 1 stanowi, że osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22 ust. 1, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji.

Z uwagi na powyższe nie jest słuszne stanowisko zawarte we wniosku, że posiadanie certyfikatu rezydencji jest zbędne, ponieważ warunkiem niepobrania podatku od nierezydenta bądź pobrania wg stawki podatku wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania jest uzyskanie przez płatnika od odbiorcy należności certyfikatu jego rezydencji podatkowej wystawionego przez administrację podatkową tego odbiorcy potwierdzającego, że jest on w danym kraju podatnikiem podatku dochodowego podlegającym w tym kraju opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce (kraj) ich uzyskania.

Natomiast jeżeli polski płatnik dokonuje wypłaty należności z tytułu świadczeń o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych na rzecz podmiotu zagranicznego mającego miejsce zamieszkania bądź siedzibę lub zarząd w kraju z którym Polski nie łączy umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania albo gdy kraj nierezydenta jest wymieniony na liście tzw. ?rajów podatkowych? ? Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16 maja 2005 r. w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. nr 94, poz. 790), Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16 maja 2005 r. w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową dla celów podatku dochodowego od osób prawnych (Dz. U. nr 94, poz. 791) - np. Republika Panamy ? to ma on obowiązek potrącić od wypłaconych z tego tytułu dochodów zryczałtowany podatek w wys. 20% tych przychodów.

Ad. 2.
Zgodnie z przepisem art. 30c ust. 4 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, osiąga również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a dochody te nie są zwolnione od opodatkowania na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub gdy z państwem, w którym dochody są osiągane, Rzeczpospolita Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie.

Zatem, jeżeli wspólnicy spółki jawnej osiągają dochody od których został pobrany podatek w obcym państwie, wówczas mogą dokonać odliczenia tego podatku w w/w sposób.

Natomiast o możliwości odliczenia podatku pobranego przez płatnika w Polsce, gdy sprzedającym jest osoba fizyczna niemająca miejsca zamieszkania w Polsce bądź osoba prawna niemająca siedziby lub zarządu na terytorium Polski decydują przepisy podatkowe tego państwa, którego ta osoba jest rezydentem.

Powyższa interpretacja:
- zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę;
- stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa nie jest wiążąca dla podatnika/następcy prawnego podatnika odpowiedzialnego za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Na powyższe postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 Ordynacji podatkowej).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika