Czy jeden z małżonków może korzystać z odliczenia wydatków za korzystanie z sieci internetu w sytuacji (...)

Czy jeden z małżonków może korzystać z odliczenia wydatków za korzystanie z sieci internetu w sytuacji wystawienia f-ry VAT na imię drugiego małżonka?

W dniu 09 maja 2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kamienna Górze wpłynął wniosek o podanie informacji na temat możliwości odliczania przez małżonka wydatków za korzystanie z sieci internetu w sytuacji wystawienia f-ry VAT na imię drugiego małżonka.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Porady prawne

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że małżonek wnioskodawcy zawarł w dniu 20 lipca 2004 r. umowę o zapewnienie możliwości korzystania z pakietu usług multimedialnych (korzystanie z internetu). W związku z tym f-ry VAT za korzystanie z tych usług wystawiane są dla małżonka podatnika. Strona zamieszkuje z mężem w jednym budynku i nie posiada umowy o rozdzielności małżeńskiej. W związku z powyższym wnioskodawca zwrócił się o wyjaśnienie: Czy w tej sytuacji może skorzystać z ulgi z tytułu użytkowania sieci internet? Strona uważa, że wystawione na nazwisko męża dokumenty stwierdzające poniesienie wydatku nie pozbawia jej prawa dokonania stosownego odliczenia ponieważ wydatkowane kwoty pochodzą z majątku wspólnego. Dodatkowo podatnik nadmienił, że podobne stanowisko zajął NSA w wyroku z dnia 12 stycznia 1999 r. (sygn. akt III S.A. 2903/97) w sprawie dotyczącej nieistniejącej już ulgi na zakup przyrządów i pomocy naukowych.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu kwot wydatków ponoszonych przez podatnika z tytułu użytkowania sieci internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł. Odliczenie to stosuje się, jeżeli wysokość wydatków została udokumentowana fakturą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług.

Ponieważ wnioskodawca poniesie wydatki z tytułu użytkowania sieci internet w budynku będącym miejscem jego zamieszkania i będzie posiadał f-re VAT dokumentującą te wydatki ma prawo do dokonania odliczeń do kwoty 760 zł rocznie.

Końcowo należy dodać, że odliczeń z tytułu poniesionych wydatków może dokonywać tylko małżonek ponoszący wydatek lub małżonkowie w łącznej kwocie nie większej niż wydatkowana kwota.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia. Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika