Czy od sprzedaży darowanych akcji podatnik musi odprowadzić podatek i w jakim terminie ?

Czy od sprzedaży darowanych akcji podatnik musi odprowadzić podatek i w jakim terminie ?

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.
Odrębną sprawą jest sprzedaż akcji nabytych w drodze darowizny.
Do dochodu ze sprzedaży akcji nabytych w drodze darowizny nie ma zastosowania zwolnienie od podatku, o którym mowa w art. 19 ust. 1 ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2003 r. Nr 202, poz. 1956).
Z przepisu powyższego wynika, iż przepisów cyt. ustawy (a więc przepisu art. 30b ust. 1 i 6 nie stosuje się do opodatkowania dochodów (poniesionych strat) uzyskanych po dniu 31 grudnia 2003 r. m. in. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, o których mowa w art. 52 pkt 1 lit. b), pod warunkiem, że papiery te zostały nabyte przed dniem 1 stycznia 2004 r. Z kolei przepis art. 52 pkt 1 lit. b) dotyczy zwolnienia od podatku dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, które są dopuszczone do publicznego obrotu papierami wartościowymi, nabytych na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych, albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym (...).
Z uwagi na okoliczność, że sprzedane przez Stronę pytającą akcje zostały nabyte w drodze darowizny, należy uznać, iż nie spełniają warunku ich nabycia na podstawie publicznej oferty.
Pojęcie ?oferta? wynikające z art. 66 par. 1 kc, a także określone w słowniku języka polskiego oznacza oświadczenie woli jednej ze stron przedstawione drugiej stronie w celu zawarcia odpowiedniej umowy na warunkach podanych w oświadczeniu. Charakter ?publicznej? oferty oznacza jej skierowanie do bliżej nie określonych osób w sposób dający możliwość zapoznania się i ewentualnego skorzystania z przedstawionej oferty.

Porady prawne

Należy podkreślić, iż również darczyńca przedmiotowych akcji nie nabył ich w wymagany do zwolnienia sposób. Nabycie tych akcji przez pracownika Spółki nie nastąpiło bowiem w drodze ofert czy rokowań pomiędzy zbywcą a pracownikiem, lecz w wyniku prywatyzacji firmy.
Według tut. organu zwolnienie z podatku od dochodów ze sprzedaży akcji dotyczy jedynie akcji kupionych przed 1 stycznia 2004 r. na giełdzie, na podstawie publicznej oferty i w regulowanym obrocie pozagiełdowym, a także z realizacji praw nabytych przed tą datą niektórych papierów wartościowych.
Z powołanych powyżej względów należy uznać, iż nabycie akcji pracowniczych przez darczyńcę jak również przez obdarowanego nie nastąpiło w trybie oferty publicznej, w związku z czym brak jest podstaw do zwolnienia od opodatkowania uzyskanego w 2004 r. dochodu ze sprzedaży tych akcji.
W związku z powyższym, zgodnie z obowiązującym od 1 stycznia 2004 r. przepisem art. 30b ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w odrębnym zeznaniu podatkowym wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia papierów wartościowych (...) i obliczyć należny podatek dochodowy, który wynosi 19 % (art. 30b ust. 1).
Mając na uwadze powyższe należy uznać, iż przedstawione przez Podatnika stanowisko nie zasługuje na uwzględnienie z tego względu, iż sprzedane akcje nie zostały nabyte w sposób wskazany przez ustawę, konieczny do zastosowania zwolnienia.
Podkreślenia wymaga fakt, iż Podatnik w błędny sposób interpretuje pojęcie ?akcji z wolnego rynku?, co zostało wyjaśnione powyżej w niniejszym piśmie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika